قطع برق تا کی ادامه دارد؟

قطعی برق گسترده و بی‌برنامه در کشور از اول هفته کلافه‌کننده شده و مسولان پاسخ درستی برای درخواست مهر این وضعیت ندارند. آنها همچنین اعلام کرده‌اند که این وضعیت نه تنها در روزهای آینده مهار نمی‌شود که احتمال دارد هفته آینده با افزایش مصرف برق وضعیت خاموشی‌ها حادتر شود.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از تجارت نیوز، حدود یک ماهی است که خاموشی‌های گسترده‌ای در نقاط مختلف کشور آغاز شده اما این هفته خاموشی‌های کشور بی‌سابقه بوده و برخی از مشترکان از خاموشی‌های سه‌باره و چهار‌باره در برخی از نقاط کشور خبر دادند و در برخی نقاط کشور، بنا به اعلام محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ساعات خاموشی‌ گاهی به ۸ ساعت در روز رسیده است.

جهرمی گفته بود که باتری دکل‌های مخابراتی نیاز به ۸ ساعت شارژ مداوم دارد و با این وضعیت قطع برق، امکان شارژ باتری برای برخی دکل‌ها فراهم نشده و از دسترس خارج شده‌اند.

قطع برق و همزمان قطع اینترنت و در برخی نقاط مشکلات دسترسی به آب سالم و بهداشتی، گلایه بسیاری از شهروندان ایرانی را به دنبال داشته است.

با وجود این تنها پاسخ وزارت نیرو به قطع کلافه‌کننده برق در گرم‌ترین روزهای تابستان، افزایش استخراج غیرمجاز رمزارزها و خشکسالی بی‌سابقه در کشور بوده است.

این مسایل در شرایطی رخ می‌دهد که مشترکان برق می‌گویند قطع برق مطابق برنامه قبلی انجام نمی‌شود و بسیاری از مشترکان را غافلگیر می‌کند و برخی از قطعی برق میان امتحان مجازی و جلسه‌های کاری عصبی شده‌اند و برخی به دلیل خراب شدن وسایل برقی‌شان گله‌مندند.

مدیرعامل شرکت توانیر اما در نشست خبری دیروز خود توضیح داده بود که شرایط این ماه اضطراری است. او گفته بود: در دو روز اخیر به دلیل گرمای هوا شاهد ایجاد مشکلاتی در شبکه بودیم و قرار است که جداول خاموشی مطابق با آنچه اتفاق می‌افتد باشد.

با این وجود، سخنگوی صنعت برق با اشاره به خاموشی‌های شب گذشته، از مردم بابت بروز این مشکل عذرخواهی کرد و صبح امروز در گفتگو با صداوسیما اعلام کرده بود: به منظور حفظ پایداری شبکه، رله‌های فرکانسی بکار گرفته شده است و هنگامی که تراز تولید و مصرف از حد استاندارد فراتر رود و امکان کنترل مصرف وجود نداشته باشد، این رله‌ها به‌صورت خودکار به‌کار افتاده و برق تعدادی از مشترکان را قطع می‌کنند.

رجبی مشهدی همچنین در پاسخ به قطع ۴-۵ ساعته برخی مشترکان گفت که احتمالا این بی‌برنامگی به دلیل مشکلات غیرقابل پیش‌بینی به وجود آمده است. به هرحال، بر اساس اعلام وزارت نیرو تمام شرکت های توزیع استان‌ها از امروز موظف به انتشار جداول خاموشی هستند و طبق اعلام مدیرعامل شرکت توانیر، تنها یک نوبت خاموشی برای مشترکان اعمال می‌شود و اگر خاموشی‌ها مطابق برنامه نباشد، با شرکت توزیع مربوطه برخورد می‌شود.

سخنگوی صنعت برق همچنین افزایش تقاضا در سال جاری را امسال حداقل ۱۴ درصد گزارش می‌کند و معتقد است پاسخگویی به چنین این حجم از مصرف کار ساده‌ای نیست. این عدد و اعداد دیگر برای افزایش مصرف برق در شرایطی اعلام می‌شود که پیش از این وزارت نیرو اعلام کرده بود که میانگین رشد مصرف برق سالانه تنها حدود ۵ درصد است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.