خودروی ارزان ایران‌خودرو رقیب کدام خودروها خواهد بود؟

خبری مبنی بر ساخت خودروهای ارزان توسط ایران خودرو منتشر شد که با توجه به اطلاعات به دست آمده و شرایط بازار نمی‌تواند کم‌تر از شش هزار دلار قیمت داشته باشد. آیا این خودروها می‌تواند در برابر خودروهای ارزان در بازار رقابت کند؟

به گزارش تازه‌نیوز، بر اساس اطلاعات و اخبار مشخص شد که ایران خودرو برای تولید خودروی ارزان اقداماتی انجام داده است. باید دید می‌تواند با خودروهای ارزان صفر و کارکرده موجود در بازار رقابت کند یا خیر؟ در همین زمینه، رضا نجفی‌منش، رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان با توجه به تجربه جهانی، چندی پیش در گفت‌و‌گو با «‌ایرنا» عنوان کرده بود خودرویی که بتواند استانداردهای ۸۵گانه مدنظر سازمان ملی استاندارد را پاس کند نمی‌تواند کمتر از شش هزار دلار قیمت داشته باشد که با نرخ این روزهای ارز بیش از ۱۵۰ میلیون تومان تمام می‌شود.

خودروی ارزان با کیفیت و تیراژ مناسب تقریبا وعده تمام مدیران خودروساز در دولت‌های گذشته بوده، حال آنکه به دلایل واضح و مشخص هیچ‌گاه عملی نشده است‌. در این زمینه روز گذشته نیز فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران‌خودرو در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت از برنامه‌ریزی این شرکت برای تولید خودروی ارزان گفت‌.

وی درباره تولید خودروی ارزان‌قیمت عنوان کرد یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در حوزه خودروسازی همواره مورد نقد بوده، بهای تمام شده تولید خودرو است و یکی از راهکارهای کاهش قیمت تمام‌شده، طراحی خودرو و حرکت به سمت پلت‌فرم‌های مشترک است‌. وی همچنین به تجربه جهانی کاهش هزینه تولید پرداخته و عنوان کرده تولید در بالاترین تیراژ نیز یکی دیگر از راهکارهای کاهش قیمت تمام‌شده است زیرا هرچه تیراژ تولید افزایش یابد، هزینه تمام‌شده کاهش خواهد یافت.

مقیمی به عنوان مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت خودروساز کشور به‌طور حتم بر اساس تجربیات شرکت‌های تولید‌کننده بزرگ دنیا، به تبیین مسیرهای کاهش هزینه تولید پرداخته و این در شرایطی است که مسیر خودروسازی کشور ما برخلاف مسیر جهانی در حرکت است. آنچه مشخص است طی سال‌های گذشته به‌خصوص در سه سال تحریم، خودروسازان هر چه بیشتر بر تیراژ محصولات تولیدی خود افزوده‌اند، با زیان بیشتری روبه‌رو شده‌اند.

از سوی دیگر خودروهایی که داخلی‌سازی بیشتری هم داشتند به دلیل ناتوانی در پاس کردن استانداردهای ۸۵گانه از خطوط تولید خودروسازان خارج شدند. پراید و پژو ۴۰۵ جی ال ایکس دو خودروی پرتیراژی بودند که از قضا ارزان‌ترین محصولات تولیدی کشور هم محسوب می‌شدند. با این حال سال گذشته خودروسازان مجبور به توقف خط تولید این دو محصول شدند. تجربه خودروسازی کشور طی چند سال گذشته نشان داده خودروی ارزان با تیراژ بالا نمی‌تواند مطابق استانداردهای ایمنی و رفاهی باشد چرا که تولید چنین خودرویی با این معیار‌ها به‌طور حتم گران تمام خواهد شد.(منبع: دنیای اقتصاد)

خودروهای کارکرده زیر ۲۰۰ میلیون تومان کدامند؟

با توجه به نرخ امروز دلار و قیمت خودروهای کارکرده در محدوده قیمتی ۶ هزار دلار که قیمت احتمالی و حدودی خودروی ارزان آینده بازار خودروی ایران است، باید دید در بازار رقیب کدام خودروها خواهدبود؟ بنابراین با نگاهی به لیست خودروهای کارکرده در بازار امروز می‌توان دریافت که آن خودرو باید با کدام خودروها در بازار رقابت کند.

در جدول زیر لیست خودروهای کارکرده با قیمت ارزان‌تر از ۲۰۰ میلیون تومان را مشاهده می‌کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.