وزیر بهداشت خواستار فراخوان جهانی برای پایان تحریم آمریکا شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای به دکتر تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی خواستار فراخوانی جهانی برای پایان دادن تحریم های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده شد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، سعید نمکی در این نامه خطاب به دکتر تدروس آدهانوم تاکید کرده است: زمان فراخوان جهانی فرا رسیده که همه تحریم ها برداشته شود و سلامت افراد تحت تاثیر به خطر نیفتد. از جناب عالی در خواست دارم اقدامات لازم برای پایان دادن تحریم های نامشروع و یکجانبه ایالات متحده که موجب رنج و درد و مرگ مردم ایران و سایر ملتها شده و عواقب منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشت به بار می آورد، انجام شود.

وی در این نامه نوشت: مایلم از رهبری سازمان جهانی بهداشت، در مبارزه با پاندمی کووید-۱۹ که نیازمند همبستگی، فداکاری و تعهد در همه سطوح در سراسر جهان است، تشکر کنم. در ابتدا لازم می دانم آخرین وضعیت مبارزه جامعه سلامت ایران با ایران با ویروس کووید-۱۹ را به اطلاع شما برسانم. طی ۷ ماه گذشته، ما سه دوره غربالگری در سراسر کشور را انجام دادیم که در آخرین دوره که از دو هفته پیش شروع شده، ۲۸ میلیون نفر از افراد با ریسک بالا مورد غربالگری قرار گرفتند.

نمکی افزود: از سه ماه پیش بازگشایی مشاغل با مدنظر قرار دادن«فاصله هوشمند»، «ماسک زدن» و اخیراً بازگشایی مدارس را آغاز کرده ایم. اقدامات بهداشت عمومی، پروتکل های درمانی به روز شده، تولید محلی تجهیزات محافظت فردی، ارتقای ظرفیت های تشخیصی، کنترل و پیشگیری از عفونت، آگاهی و اطلاع رسانی مخاطرات و مشارکت جامعه، محافظت از خدمات بهداشتی ضروری، ارائه خدمات غیر کوویدی و مهمتر از همه، رویکرد «کل دولت» انجام گرفت و همه اینها برای به حداقل رساندن عوارض جانبی این پاندمی اجرا شد.
وزیر بهداشت تاکید کرد: با وجود تمام تلاشها، ده ها نفر از پرسنل تحصیلکرده و متعهد در حوزه بهداشت درمان را به طور دردناکی از دست دادیم که در پیام شما به مناسبت روز پزشک از آنها یادآوری شد، به رغم مبارزه همه جانبه ما با COVID-۱۹، جمهوری اسلامی ایران با نقض یکجانبه، غیرقانونی و آشکار قوانین بین المللی از جمله برجام مواجه است. این امر باعث تحریم های گسترده، همه جانبه و بی رحمانه علیه مردم ایران شده است.

وی افزود: مسدود کردن دسترسی ایران به کانال های بانکی جهانی به اقتصاد ایران آسیب زده و فعالیت های مهم تجاری از جمله دارو و تجهیزات پزشکی را مختل کرده است. این امر، سلامت مردم کشورمان را در شرایط شیوع بیماری کووید هدف قرار داده و آسیب زده است. علاوه بر تعهدات عام و معاهدات چند جانبه، دولت آمریکا بر مبنای دستور موقت دیوان بین المللی دادگستری، ملزم به رفع تحریم ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است.

نمکی ادامه داد: تمایل دارم نظر شما را به موضوعات ذیل جلب کنم که براساس سوگندنامه بقراط اصل تساوی و برقراری مساوات در برخورداری از امکانات و خدمات سلامت برای همه ابنای بشر است. جامعه پزشکی به حکم سوگند خود، برای کمک به رفع تحریم های دارویی و غذایی در ایران وظیفه انسانی دارند.

«در ۷ ماه گذشته شرایط سختی را متحمل شده ایم، در حالی که همزمان علیه کووید-۱۹ و تحریم های غیر قانونی و یکجانبه در حال مبارزه بودیم. بنابراین، انتظار قانونی و مشروع در این شرایط اضطراری این است که سازمان جهانی بهداشت، سازمان ملل متحد و تمام آژانسهای بین المللی این اطمینان را بوجود آورند که دارو و اقلام بشردوستانه در دسترس مردم ایران قرار می گیرد».

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.