لایحه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در کمیسیون بودجه رد شد

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از رد لایحه مربوط به توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت: ما نیازمند یک قانون دائمی در این حوزه هستیم و دولت بهتر است اقدامات خود را در این زمینه به صورت لایحه‌ای تدوین و به مجلس ارسال کند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایسنا، محمدمهدی مفتح در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه صبح امروز(سه‌شنبه) کمیسیون برنامه و بودجه گفت‪:‬ در این جلسه آقای زنگنه رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه گزارشی از اقدامات انجام شده در این کمیته را به نمایندگان ارائه کرد.

وی افزود: براساس تکالیف برنامه ششم توسعه و تاکید مقام معظم رهبری باید ساختار بودجه اصلاح شود. در این راستا دولت باید لایحه بودجه سال ۹۹ را به صورت اصلاح شده به مجلس ارائه می‌کرد که چنین اقدامی انجام نشد و کلیات لایحه بودجه هم ابتدا در صحن علنی رد شد و بعد در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شد.

این نماینده مجلس با اشاره به جلسات کمیته‌ اصلاح ساختار بودجه با رئیس مجلس، مرکز پژوهش‌های مجلس، کارشناسان و مسئولان دولتی، یادآور شد: اعضای کمیسیون نقطه نظرات و انتقادات خود را نسبت به گزارش کمیته اصلاح ساختار بودجه ارائه کردند و در نهایت مقرر شد این اصلاحات را انجام و گزارش نهایی را در کمیسیون قرائت کند.

وی با اشاره به حضور ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در جلسه کمیسیون بودجه برای ارائه و بررسی لایحه اصلاح بند (ت) ماده (۸۰) قانون پنجساله برنامه ششم توسعه، اضافه کرد: بعد از ارائه گزارش و نظرات مخالف و موافق، این لایحه در کمیسیون رد شد.

مفتح ادامه داد: دولت براساس بند (ت) ماده (۸۰) قانون برنامه ششم توسعه مکلف شده که برنامه جامعی را در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار طراحی و به تصویب مجلس برساند که دولت در این لایحه پیشنهاد حذف عنوان “به تصویب مجلس برسد” را ارائه کرده بود.

وی افزود: خانم ابتکار گزارشی را از اقدامات معاونت زنان و خانواده در حوزه اشتغالزایی و حمایت از زنان سرپرست خانوار ارائه و اعلام کرد، جزئیات این برنامه اجرایی است که بعد از بیان نظرات مخالف و موافق این لایحه رد شد زیرا این طرح بعد از تصویب در مجلس دیگر با تغییر دولت‌ها و یا برنامه‌های پنج ساله دچار مشکل نخواهد شد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد:  باید به بحث معیشت و زندگی زنان سرپرست خانوار رسیدگی شود، بنابراین نیاز به یک قانون دائمی در این حوزه وجود دارد و دولت بهتر است اقدامات خود را در این زمینه به صورت لایحه‌ای تدوین و به مجلس ارسال کند.

مفتح همچنین از انتخاب غلامحسین رضوانی نماینده تهران برای عضویت در کمیسیون برنامه و بودجه خبر داد و گفت: با توجه به درگذشت عیسی جعفری نماینده کبودرآهنگ، ما باید یک عضو را براساس رای‌گیری توسط اعضای کمیسیون و از میان نمایندگان معرفی شده، انتخاب می‌کردیم که ایشان توانست آرای کافی را کسب کند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.