جزئیات ثبت نام وام های دانشجویی در نیمسال اول سال تحصیلی جدید

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم جزئیات ثبت نام وام های دانشجویی را اعلام کرد و گفت: مشکلی از لحاظ تامین منابع وام شهریه نداریم.

به گزارش تاز‌نیوز و به نقل از مهر، ناصر مطیعی با اشاره به جزئیات ثبت نام وام های دانشجویی در سال تحصیلی جدید گفت: پورتال صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم برای ثبت نام وام های دانشجویی باز شده است و دانشجویان تا اواخر آبان و اوایل آذرماه فرصت دارند نسبت به ثبت وام درخواستی خود اقدام کنند.

اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان وام برای نیمسال اول سال تحصیلی جدید

وی با اشاره به اعتبار پیش بینی شده برای وام های دانشجویی در نیمسال اول سال تحصیلی گفت: اعتبار مصوب سال ۹۹ و اعتبار مصوب هیات امنا برای نیمسال اول، ۳۰۰ میلیارد تومان است و البته این مشروط به این است که سازمان برنامه بودجه کشور تخصیص صندوق رفاه دانشجویان را به صورت کامل اختصاص دهد و همچنین افرادی که به صندوق رفاه قسط می پردازند به موقع به تعهدات خود عمل کنند تا صندوق بتواند منابع لازم این ۳۰۰ میلیارد تومان تامین کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم تاکید کرد: مشکلی از لحاظ تامین منابع وام شهریه نداریم.

وی درباره وام ضروری نیز افزود: افراد برای نیازهای ضروری اجتناب ناپذیر خود می توانند برای وام ضرروی ثبت نام کنند، دانشجویی ممکن است از این وام برای درمان بیماری و دانشجوی دیگری برای خرید ابزار آموزشی تحصیلی استفاده کند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان به شرایط دریافت وام های دانشجویی اشاره کرد و افزود: برای هر وامی شرایطی قید شده است بنابراین دانشجویان باید اول شرایط وام ها را مطالعه کرده و سپس نسبت به ثب نام و دریافت وام اقدام کنند، برخی از دانشجویان با توجه به شرایط مذکور می نوانند یک وام و برخی دیگر دو تا ۳ وام ثبت نام کنند، شرایط وام ها مهم است.

وی درباره اینکه کدام دانشجویان در اولویت دریافت وام هستند گفت: این موضوع برعهده دانشگاه ها است اگر تعداد متقاضیان وام ها دانشجویی نسبت به منابعی که برای دانشگاه تعیین شده، خیلی بیشتر باشد دانشگاه مجبور است اولویت بندی کند.

مطیعی با بیان اینکه منابع صندوق رفاه دانشجویان نیز محدود است افزود: با وجود منابع محدود ترم قبل تمام دانشجویانی که تقاضای وام ضروری داشته و این وام به آنها تعلق می گرفت، وام خود را دریافت کردند.

درباره آغاز ثبت نام وام های دانشجویی در سال تحصیلی جدید گفت: ثبت نام وام های دانشجویی از ۱۶  مهر ماه آغاز شده است. در سال تحصیلی جدید دانشجویان می توانند در ۵ نوع وام تحصیلی، شهریه، ضروری، مسکن و ویژه دکتری ثبت نام کنند.

مبالغ وام‌های دانشجویی در سال تحصیلی جدید افزایش یافتند. در سال تحصیلی پیش رو وام‌ها به لحاظ مبلغ تقویت شدند، وام تحصیلی که از ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بود به ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان افزایش یافت.

همچنین در سیستم جدید وام شهریه که از وام های پرتقاضا و پر استقبال صندوق رفاه است. وام شهریه مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته سه میلیون و پانصد هزارتومان بود که تا پنج میلیون افزایش داشته است.

وام ضروری نیز قبلا یک میلیون تومان بوده که در حال حاضر به صورت رویداد در موارد خاص از ۳ میلیون تا ۵ میلیون پرداخت می شود. همچنین وام مسکن متاهلان در تهران از ۱۰ به ۲۵ میلیون تومان افزایش یافته است و در کلان شهرها تا ۲۰ میلیون و در سایر شهرها تا ۱۵ میلیون تومان افزایش یافت. امسال ۲۲۰ میلیارد تومان برای وام تحصیلی پیش‌بینی شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.