تازه‌ترین خبرها از ترکیب کابینه ابراهیم رئیسی

معاون قالیباف می گوید در حوزه اقتصادی ترکیب نسبتا مناسبی را در کابینه رئیسی به دلیل پیگیری هایی که شده خواهیم دید.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از دیدارنیوز، چند کارگروه در حال مذاکره با مدعوین برای کابینه دولت سیزدهم هستند که توسط آقای رئیسی انتخاب شدند. البته آن طرح سایت و ارائه نظرات چندان به نظرم اتفاق مناسبی نبود. من اسامی که شنیدم حکایت از فضای مناسب دولت سیزدهم دارد.

البته فضای کشور به نحوی است که هر فردی سر کار بیاید مشکلات زیادی دارد. عملا اتفاقی که در حال رخ دادن است هماهنگی ها در حال انجام است و نکته آقای عطریانفر هم که به هم افزایی نخبگان اقتصادی اشاره کردند به نظرم الان محمل آن فراهم است.

درست است که آقای رهبر قبل از آقای رئیسی در بخش های مختلف بودند اما ایشان فضای همدلانه ای با آقای رئیسی دارند. به همین ترتیب سایر عزیزان از جمله آقای مخبر، در این موضوع نگرانی چندانی وجود ندارد. بلکه نگرانی از میزی که روی آن قرص، شربت و … وجود داشت و دکتر قبلی تجویز کرده و دکتر فعلی تنها روی میزش آمپول دارد و با توجه به اوضاع اقتصادی فعلی درد با قرص و شربت درمان نمی شود و باید جراحی اقتصادی را شروع کنیم و تیم اقتصادی باید کم عارضه ترین انتخاب را داشته باشد و این سیاست تعویق و تعلیق مشکلات به دوره ای در آینده الان جواب نمی دهد و همه به این نتیجه رسیده اند که این موضوعات نیازمند اصلاحات اساسی است.

ترکیب اقتصادی کمک می کند تا اصلاحات به درستی انجام شود، در حوزه مالیاتی اجماع کارشناسی وجود دارد و یکی از مهم ترین مسایلی است که تیم اقتصادی آقای رئیسی باید در همه ارکان روی آن برنامه ریزی کند. آقای رئیسی قطعا پنج، شش ماه نخست را به دلیل توفیق در مذاکرات و همچنین مطالبات اقشار و موضوعات اجتماعی و فرهنگی پرتلاطم آغاز خواهد کرد و در این فضا مدیریت بسیار سخت است و این مدیریت ایجاب می کند اشخاصی که زیر بار مسئولیت می روند شجاعت، جدیت و جسارت داشته باشند. همچنین نسبت به دستگاه های نظارتی شناخت درستی برای تحقق امور داشته باشند.

حدس می زنم در حوزه اقتصادی ترکیب نسبتا مناسبی را به دلیل پیگیری هایی که شده خواهیم دید و من در یک ماه اخیر با اکثر دوستان صحبت داشتم به نظرم فضای مناسبی فراهم شده است.

*سیدحمید حسینی، فعال اقتصادی

دیروز که با برادرم صحبت کردم گفتند هنوز برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه از ایشان نخواستند.

*مقداد زکی زاده، فعال رسانه ای

من با خیلی از آقایانی که اسامی شان مطرح شده صحبت کردم و هنوز آقای رئیسی با خیلی از افراد صحبتی نداشته است و پیشنهاد مستقیم نداشتند اما از طرفی افرادی که اسمشان مطرح نشده است مذاکراتی داشتند و با کمیته های مذاکره با مدعوین صحبت هایی کرده اند.

فکر می کنم فضای ابتدایی دولت به دلیل انتظارات و توقعات بسیار سرد و طاقت فرساست و به نظرم ایشان ماه عسلی چون قوه قضاییه نخواهند داشت. در فضای دولت به دلیل وضعیت فعلی مردم به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با معضلات گوناگونی مواجه هستند و شاید انتظار معجزه در چند ماه نخست داشته باشند. ان شاالله که دولت بتواند مسکن های درستی را برای برخی از مقاطع کشور تجویز کنند. همچنین باید بدانیم که الان فضای چندان جناح بندی سیاسی نیست.

امیر پسنده پور، فعال رسانه ای

در وزارت خارجه ما سه طیف داریم، نیویورکی ها که نمونه آن آقای ظریف است، طیف آقای متکی و همچنین طیف امام صادقی ها با نمونه سعید جلیلی. ما باید بدانیم چه رویکردی را می خواهیم دنبال کنیم. من معتقدم با شرایط فعلی منطقه ما به رویکرد واقع گرایانه در حوزه سیاست خارجی داریم تا بین منافع ملی و حقوق ملی تمییز قایل شود.

مادامی که نگاه واقع بینانه به جایگاه خود و شرایط منطقه و جهان نداشته باشیم به جایی نخواهیم رسید. ما به افرادی نیاز داریم که با این رویکرد معطوف به حل مشکل در مسیر دیپلماسی حرکت کنند. فکر می کنم آنچه امروز اقتصاد ما می خواهد جذب و تسهیل و تسریع سرمایه گذاری خارجی و پیوستن به سازمان های بین المللی و … است. امروز هزینه تحریم ما برای دنیا بسیار ارزان است چون از دایره سازمان های بین المللی بیرون افتاده ایم. اگر با رویکرد انتخاب وزرایی که بتوانند نفت قاچاق بفروشند وزیر انتخاب کنیم باید منتظر آینده مشوشی باشیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.