استاد آواز ایران با دعای ربنا آرام گرفت/ آواز «مرغ سحر» همایون شجریان بر مزار پدر

مراسم تشییع محمدرضا شجریان از صبح امروز در آرامگاه فردوسی برگزار و پیکر این هنرمند در کنار موزه آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایلنا، مراسم خاکسپاری محمدرضا شجریان با حضور خانواده این هنرمند، جمع زیادی از مردم و تعدادی از مسئولان در توس و درکنار مقبره فردوسی، صبح امروز شنبه‌ (19 مهر ماه) برگزار شد.

از قرار معلوم پیکر محمدرضا شجریان که قرار بود در کنار مرحوم اخوان ثالث به خاک سپرده شود، به خواست خانواده او در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده خواهد شد.

تعدادی از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه موسیقی از جمله حمیدرضا نوربخش، سالار عقیلی، نیما جوان، پوریا اخواص، وحید تاج، زکریا یوسفی، نیلوفر محبی، علی ثابت‌نیا، علی عابدی، حسین علیشاپور، حسین پرنیا، فاضل جمشیدی و کیوان ساکت با سفر به مشهد در مراسم تشییع حضور یافته‌اند. اما از صبح زود جمعیت زیادی از هواداران این هنرمند نیز با حضور در آرامگاه فردوسی به پیشواز هنرمند خود رفته‌اند.

از روز گذشته صدها صندلی از سوی برگزارکنندگان مراسم پیش‌بینی شده بود این درحالی‌ بود که برگزارکنندگان مراسم بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی طی مراسم بسیار تاکید داشتند. با این وجود برخی از مشایعت‌کنندگان که شمار آنها نیز کم نبود، بدون ماسک در مراسم حضور یافته بودند.

لحظاتی قبل از خاکسپاری، هم‌خوانی برخی از قطعات به یاد ماندی زنده‌یاد شجریان در میان جمعیت انجام شد. سپس همایون شجریان با حضور بر سر مزار پدرش؛ آواز مرغ سحر را برای مردم زمزمه کرد که با استقبال و همراهی مردم مواجه شد.

در ادامه پیکر محمدرضا شجریان با دعای ربنا در آرامگاه ابدی خود به خاک سپرده شد.

حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) در این مراسم با بیان اینکه شجریان فراتر از آواز و هنر ایران بود و بر تارک تاریخ خواهد ایستاد، گفت: فکر نمی‌کردم به این زودی‌ها بزرگ‌مرد تاریخ هنر و موسیقی ایران در این مکان آرام گیرد. درخصوص شجریان چه می‌توان گفت، چراکه همه او را به خوبی می‌شناسند. ایشان فراتر از آواز و هنر ایران بود و بر تارک تاریخ ایران خواهد ایستاد. کمتر هنرمند و شخصیتی را در تاریخ می‌توان در کنار استاد شجریان نهاد که این‌گونه یک ملت را با خود همراه کند.

وی افزود: وظیفه داریم فقدان استاد شجریان را به یکدیگر تسلیت بگوییم. استاد برکات فراوانی داشت. با رفتن شجریان یک ملت هم‌دل شدند. شجریان از ایران هم فراتر بود و به تمام فارسی‌زبانان تعلق داشت.

وی همچنین پیشنهاد کرد تا روز اول مهر که روز تولد محمدرضا شجریان است، به نام وی نامگذاری شود.

همایون شجریان (فرزند محمدرضا شجریان) نیز در ادامه گفت: هزار دستان موسیقی ایران را به خاک سپردیم و به این مصرع شعر اشاره می‌کنم «به نام خداوند جان و خرد» همان‌طور که خرد، خرد خدایی است، جان هم، خدایی است.

وی ادامه داد: ما آرامش و اعتبار خود را از شما مردم می‌گیریم، باعث همه صبر و شکیبایی ما شما هستید و از همه تشکر می‌کنم که با همه سختی‌های موجود در مراسم تشیع و تدفین استاد شجریان شرکت کردید.

شجریان گفت: اگر این امکان وجود داشت، میلیون‌ها نفر از شما عزیزان می‌توانستند در این مراسم شرکت کنند، من به دستان شما بوسه می‌زنم.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.