یک خبر مهم برای بازنشسته‌ها در مورد همسان‌سازی حقوق بازنشستگان/ رتبه‌بندی فرهنگیان تصویب می‌شود

نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ارسال لایحه دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از دولت به مجلس، گفت: زمانی که دولت به مجلس لایحه ارسال می‌کند، یعنی بار مالی آن پیش‌بینی کرده است و مجلس می‌تواند بر سر کم و زیاد کردن آن بحث کند. طرح‌های مجلس هستند که نمایندگان باید بار مالی آن‌ها را پیش بینی کنند؛ البته بازنشستگان نباید نگران باشند؛ چراکه اجرای همسان‌سازی به یک سال مشخص محدود نمی‌شود.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از جماران، محمدباقر نوبخت در آخرین پخش زنده اینستاگرامی خود در مقام رئیس سازمان برنامه و بودجه، گزارشی از پیگیری‌های انجام شده، در زمینه دائمی شدن همسان‌سازی، توافقات انجام شده در مورد صندوق بازنشستگی هما، لایحه رتبه‌بندی معلمان و فوق‌العاده ویژه فرهنگیان، همسان‌سازی حقوق و مزایای اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، مطالبات کادر سلامت، قانون تسری در سازمان زندان‌ها و دامپزشکی، امور آتشنشانان، ایثارگران و معلولان را ارائه کرد.

ایلنا در ادامه نوشت: محمدباقر نوبخت با اشاره به ارسال لایحه دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از دولت به مجلس، گفت: «پیش‌نویس این لایحه با توجه به تمام موانعی که وجود داشت به مجلس ارسال شد. ابتدا قرار بود که صندوق‌های لشکری و کشوری در این لایحه قرار گیرند اما بعد تامین اجتماعی هم اضافه شد. سایر صندوق‌های بازنشستگی هم در صورت اعلام آمادگی خود می‌توانند از این لایحه استفاده کنند تا حقوق بازنشستگان آن‌ها تا ۹۰ درصد شاغلانشان افزایش پیدا کند.»

وی با بیان اینکه بار مالی دائمی شدن همسان‌سازی تامین شده است، گفت: «زمانی که دولت به مجلس لایحه ارسال می‌کند، یعنی بار مالی آن پیش‌بینی کرده است و مجلس می‌تواند بر سر کم و زیاد کردن آن بحث کند. طرح‌های مجلس هستند که نمایندگان باید بار مالی آن‌ها را پیش بینی کنند؛ البته بازنشستگان نباید نگران باشند؛ چراکه اجرای همسان‌سازی به یک سال مشخص محدود نمی‌شود؛ من در پاسخ به استعلام صندوق بازنشستگی کشوری هم این موضوع را اعلام کردم و یادآور شدم جداولی که برای همسان‌سازی تهیه شده‌اند در سال‌های آینده هم قابلیت اجرا را دارند. مجلس هم که پیش از این خیلی پیگیر موضوع بود، می‌تواند سریعتر این لایحه را تصویب کند.»

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد پرداخت مطالبات بازنشستگان صدوق بازنشستگی هما، گفت: «در جلساتی که در این مورد برگزار کردیم، مقرر شد که ۳۰۰ میلیارد تومان به این منظور اختصاص یابد که سازمان هدفمندی یارانه‌ها در این مورد کمک می‌کند. در مورد بازنشستگان هما به تعهدات خود پایبندیم.»

 لایحه رتبه‌بندی معلمان و پرداخت پاداش بازنشستگان

نوبخت در مورد ارسال لایحه رتبه‌نبدی معلمان به مجلس، گفت: «این لایحه در دولت نهایی و بار مالی آن پیش‌بینی شد و در قانون بودجه هم‌بندی برای آن و دیگر مسائل پیش‌بینی شده است. بعدا هم به مجلس اعلام کردیم که بار مالی رتبه‌بندی فرهنگیان پیش‌بینی شده است و لذا متعارف نیست که مجلس برای لایحه‌ای که دولت بار مالی آن را پیش‌بینی کرده، چنین مسئله‌ای را مطرح کند. در بندی از قانون بودجه ۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده‌ایم که از این بودجه می‌توان در رتبه‌بندی هم استفاده کرد. در دولت آینده مجلس خیلی سریع این لایحه را تصویب می‌کند.»

رئیس سازمان برنامه و بودجه در مورد پرداخت پاداش بازنشستگان در سال ۹۹، گفت: «۳ مرداد سال گذشته، مجوز پرداخت پاداش‌ها را به دستگاه‌ها ابلاغ کردیم و از آن‌ها خواستیم که اسامی بازنشستگان خود را که تا پایان سال ۹۹ بازنشسته شده‌اند و پاداش خود را دریافت نکرده‌اند به خزانه‌داری اعلام کنند. منتظر هستیم تا دستگاه این کار را انجام دهند چراکه طبق قانون سازمان برنامه و بودجه نمی‌تواند منابع این موضوع را مستقیم در اختیار دستگاه‌ها قرار دهد. هر دستگاهی که این کار را انجام دهد، ظرف روزها آینده خزانه‌داری پول را واریز می‌کند. به این منظور ۱۳ هزار میلیارد تومان هم پیش‌بینی شده است و خزانه آن را به حساب تک تک بازنشستگان واریز می‌کند.»

ابلاغ فوق‌العاده ویژه فرهنگیان به آموزش و پرورش 

وی در مورد پرداخت فوق‌العاده ویژه فرهنگیان، گفت: «به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ کردیم که بین ۲۱ تا ۲۷ درصد (بسته به سنوات خدمت فرهنگیان) فوق العاده ویژه فرهنگیان را لحاظ کند اما یک نفر برای خودش اعلام کرد که باید در این مورد بررسی کنم. اگر من بودم حتما این فرد را توبیخ می‌کردم. من حتی در مورد فوق‌العاده ویژه با دستگاه‌های نظارتی جلسه داشتم و استدلال خودمان را اعلام کردم و قانون باید اجرا شود. بر همین اساس هم اجرای فوق‌العاده ویژه را ابلاغ کردیم. متاسفانه در جایی که عزیزان باید موضوع را از کارگزینی خودشان پیگیری کنند از سازمان برنامه و بودجه انتظار دارند؛ در حالی که ما در حد ابلاغ کار خود را انجام دادیم و مجوزش را صادر کردیم.»

نوبخت با اشاره به درخواست اساتید هیات علمی دانشگاه‌های وزارت علوم برای همسان‌سازی حقوق و مزایای‌شان با سایر دانشگاه‌ها، گفت: «همسان‌سازی از اول فروردین ماه لازم الاجراست و حتی پژوهشگاه‌هایی که مجوزشان را از وزارت علوم دریافت کرده‌اند مشمول همسان‌سازی می‌شوند. هر نهادی که به ضوابط علمی و قانونی وزارت علوم کار می‌کند می‌تواند از این مزایا با کارکنان هیات علمی‌اش استفاده کند؛ منتها باید هیات امنای دانشگاه آن را تصویب کند.»

ارسال درخواست تبدیل وضعیت کادر سلامت 

رئیس سازمان برنامه و بودجه به خواسته‌های کادر سلامت هم اشاره کرد: «برای فوق العاده کادر سلامت، مالیات و تبدیل وضعیت آن‌ها، نیاز به مصوبات قانونی داشتیم که مجوزهای لازم را داریم و حتی به دستگاه مربوطه ابلاغ کردیم. در مورد استخدام هم مجوز استخدام ۳۰ تا ۵۰ هزار پرستار صادر شد و درخواست تبدیل وضعیت نیروهای ۸۹ روزه به شرکتی و ارتقای نیروهای شرکتی را به دبیرخانه ستاد ملی کرونا فرستادیم.»

نوبخت در مورد طرح تسری کارکنان سازمان‌های زندان‌ها و دامپزشکی، گفت: «در مورد سازمان زندان‌ها ابلاغ شده و در مورد سازمان دامپزشکی هم تنها در ۱۰ استان اجرایی نشده است. اگر مشکلی در دامپزشکی وجود دارد جلسه می‌گذاریم و آن را حل می‌کنیم.»

پیگیری کار آتش‌نشان‌ها، ایثارگران و معلولان

وی در مورد پیگیری مسائل آتش‌نشان‌ها، ایثارگران و معلولان، گفت: «برای آتش‌نشانان جلسه گذاشتیم و در حد توانمان موضوع در حال پیگیری است. در مورد ایثارگران هم اقدامالت لازم انجام شد و در جلسه‌ای از من تقدیر کردند و لوحی را هم اهدا کردند. برای معلولان هم اعتبار لازم را پیش‌بینی کردیم و آن را به ۲ هزار میلیارد تومان افزایش دادیم. من در حال حاضر در مقام مشاور در مقام خدمت‌گذاری به عزیزان معلول قرار دارم.»

نوبخت با اشاره به پیگیری‌های بازنشستگان مناطق جنگی برای بهره‌مندی از حق مناطق جنگی، گفت: «طبق قانون این حق باید به افرادی که در زمان جنگ شاغل بودند و امروز بازنشسته شده‌اند پرداخت شود. به همین دلیل این موضوع را با صندوق بازنشستگی کشوری ابلاغ کردیم.»

وی در پایان، گفت: «منابع ارزی کشور در سال‌های تحریم به کمتر از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید و این مشکل‌زا شد اما من تلاشم را کردم که و آنچه در توانم بود برای شما انجام دادم.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.