سازمان ملل به ماجرای مسمومیت چهره مخالف پوتین ورود کرد

مقام ارشد حقوق بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه از مسکو خواست درمورد ادعای مسمومیت «الکسی ناوالنی» وبلاگ‌نویس مخالف دولت روسیه تحقیق و درصورت انجام بررسی‌هایی در این زمینه، همکاری لازم را داشته باشد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ضمن درخواست از مسکو برای همکاری در این زمینه گفت: طی دو دهه گذشته، موارد مسمومیت یا دیگر اشکال ترور هدفمند شهروندان فعلی یا سابق روسیه در داخل این کشور یا در خاک یک کشور خارجی، به شدت نگران کننده است.

وی افزود: تحقیقات در این زمینه باید کامل، شفاف، مستقل و بی طرفانه باشد.

الکسی ناوالنی  ۱۸ روز پیش در حالی که از تومسک در سیبری به مسکو پرواز می کرد در هواپیما دچار حمله عصبی شدید شد و در حالی که به کما رفته بود در بیمارستانی در شهر اومسک سیبری بستری شد.

مقام‌های آلمانی به تازگی مدعی شدند که ناوالنی با ماده ای سمی به نام نوویچوک که دو سال پیش در مسمومیت سرگئی اسکریپال سرهنگ سابق روسی پناهنده به انگلیس و دخترش یولیا بکار گرفته شده بود، مسموم شده است. مسکو دست داشتن در ماجرای مسمومیت ناوالنی را رد می کند.

ناوالنی در حال حاضر در بیمارستانی در برلین بستری است. باشله گفت که گزارش های پزشکی حاکی است که ناوالنی بی شک مسموم شده است.

عوامل نوویچوک یا گاز نوویچوک به دسته‌ای از عوامل عصبی اطلاق می‌شود که بین سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۹۳ در شوروی و روسیه تولید شده‌اند.

«دمیتری پسکوف» سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در همین رابطه اعلام کرد: پیش از انتقال ناوالنی به برلین، هیچ ماده سمی در بدن وی یافت نشد با این حال روسیه برای همکاری همه جانبه با آلمان برای روشن شدن تمامی زوایای این حادثه آماده است هر چند که برلین به درخواست های رسمی ما تا امروز پاسخی نداده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه نیز این موضوع را دسیسه ای تکراری علیه روسیه و در جهت سیاه نمایی از این کشور خوانده است.

الکسی ناوالنی منتقد دولت روسیه به عنوان رهبر مخالفان از حمایت کشورهای غربی برخوردار است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.