تبانی هوآوی با حزب کمونیست!

دولت انگلستان با انتشار گزارشی از تبانی هواوی با حزب کمونیست چین گفت.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از زومیت، چند ماه از اتفاق‌های میان هواوی و دولت آمریکا می‌گذرد؛ اما همچنان این شرکت نتوانسته به این کشور ثابت کند برای چین جاسوسی نمی‌کند. هنوز ماجرای میان این دو به اتمام نرسیده که دولت دیگر نیز به جمع کشورهای مخالف با هواوی و سیاست‌های چین اضافه شده است. دولت انگلستان با انتشار گزارشی رسمی، حضور هواوی در خاک خود را محکوم کرد. در متن این گزارش، گفته شده است که شواهد واضحی درباره تبانی این شرکت و حزب کمونیست چین وجود دارد. این مسئله ادعای کوچکی نیست و اگر درست باشد، هواوی در دردسر بزرگی افتاده است.

بااین‌همه، هواوی پس از انتشار گزارش مذکور سکوت نکرد و با صدور پاسخی اعلام کرد که این گزارش بی‌اعتبار است و بیش از آنکه مبتنی‌بر واقعیت باشد، براساس نظر شخصی نوشته شده است. سخن‌گوی این شرکت چینی دراین‌باره گفت:

مردم پشت‌پرده‌ی این اتهام‌ها را می‌بینند و آنچه هواوی در ۲۰ سال گذشته به انگلستان ارائه داده، به‌خاطر می‌آورند.

براساس یافته‌های کمیته‌ی دفاعی مجلس عوام (House of Commons Defence Committee)، دولت چین تأمین مالی هواوی را برعهده دارد و این امر به آن اجازه می‌دهد محصولات خود را با قیمت بسیار ارزان بفروشد. در‌ادامه یکی از محققان امنیتی نیز ادعا کرده است که تاکنون هواوی فعالیت‌های اطلاعاتی و امنیتی زیادی انجام داده است. کمیته‌ی مذکور در گزارش خود نتیجه گرفته که کاملا واضح است با وجود ادعای هواوی، این شرکت به‌شدت با دولت چین و حزب کمونیست این کشور در ارتباط است.

درحال‌حاضر، شرکت‌های بریتانیایی از تجارت تجهیزات ۵G با هواوی منع شده‌اند و مجبورند تجهیزات نصب شده را تا سال ۲۰۲۷ حذف کنند. هنگامی‌که دولت انگلستان سعی کرد تاریخ این اتفاق را به سال ۲۰۲۵ منتقل کند تا این کار سریع‌تر انجام شود، نمایندگان BT و Vodafone گفتند که چنین اقداماتی ممکن است باعث ایجاد مشکل در سیگنال‌ها شود و به زمان بیشتری احتیاج دارد.

برخی از نمایندگان مجلس انگلستان هشدار داده‌اند که مسدودکردن هواوی در این کشور ممکن است در سایر بخش‌های اقتصاد عواقب بدی داشته باشد؛ درنتیجه بهتر است دولت انگلیس هرچه سریع‌تر به‌ دنبال شرکتی باشد که بتواند خدمات هواوی را ارائه دهد؛ زیرا ممکن است اتفاقات بدی در بخش‌های مختلف این کشور رخ دهد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.