معاون وزیر کشور بر لزوم استفاده از ماسک از سوی همه شهروندان تاکید کرد

معاون وزیر کشور و رییس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا بر لزوم استفاده از ماسک از سوی همه شهروندان تاکید کرد و گفت: اگر مردم ببینند که در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها و نزدن ماسک، ارائه هرگونه خدمتی به آنها امکان پذیر نخواهد بود بیش از پیش نسبت به رعایت پروتکل‌ها برای حفظ جان خود و دیگران اقدام خواهند کرد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، سی و هشتمین جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا امروز – دوشنبه – به ریاست حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور و با حضور معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد.

ذوالفقاری در این جلسه بر لزوم استفاده از ماسک از سوی همه شهروندان تاکید کرد و گفت: اگر مردم ببینند که در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها و نزدن ماسک، ارائه هرگونه خدمتی به آنها امکان پذیر نخواهد بود و در کنار آن تبلیغات و اطلاع رسانی درخصوص اینکه شرایط شیوع بیماری در کشور جدی است، صورت گیرد؛ بیش از پیش نسبت به رعایت پروتکل‌ها برای حفظ جان خود و دیگران اقدام خواهند کرد.

ذوالفقاری تصریح کرد: مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به مثابه قانون است و همه دستگاه‌ها و نهادهای مسئول باید در راستای اجرای آن‌ها تلاش کنند.

رییس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا اظهار کرد: استانداران سراسر کشور ضمن توضیح علل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان‌ها، پیشنهادات خود را در جهت بهبود وضعیت استان و جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در منطقه خود به این کمیته ارایه کنند.

وی افزود: استان‌ها می‌توانند راهکارهای جدید برای جلوگیری از شیوع یا کنترل روند بیماری کرونا را به این کمیته اعلام کنند.

ذوالفقاری بر لزوم همکاری وزارت ارتباطات با سامانه ماسک در جهت ردیابی مبتلایان و میزان ارتباط آن‌ها با سایر شهروندان تاکید کرد.

وی خاطر نشان کرد: پیشنهاد این کمیته به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برای شناسایی و کمک به افراد بی‌بضاعتی که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، ارائه می‌شود تا از طریق حمایت مالی، این افراد بتوانند تمام ۱۴ روز را در خانه بمانند.

رییس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا بر لزوم بررسی کارشناسی نحوه کاهش تردد بین شهری و درون شهری اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم انگیزه‌های سفرهای بین شهری کاهش یابد و همچنین باید درخصوص سفرهای غیرضروری اقدامات سلبی انجام شود و با کسانی که ضمن سفر غیرضروری مرتکب تخلف شوند، برخورد شود.

در ابتدای این جلسه ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت گزارشی از وضعیت شیوع بیماری کرونا در کشور و روند این بیماری ارائه کرد.

علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گزارشی از اقدامات و برنامه‌های کمیته عالی نظارت، همچنین وضعیت رعایت پروتکل‌ها در کشور ارائه کرد.

رییسی با اشاره به اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار کاهش یافته است، بر نظارت بر بخش‌های مختلف کشور در سطوح مختلف تاکید کرد و گفت: امروز مانوری در سطح شهر تهران و معابر مختلف برگزار می‌شود که ضمن اخطار به شهروندان، آنها را به رعایت پروتکل‌ها و زدن ماسک دعوت کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: برای مقابله با موج جدید شیوع بیماری کرونا در کشور، چهار استراتژی را دنبال خواهیم کرد. استراتژی اول؛ تشدید نظارت‌ها و اعمال قانون بر افرادی که پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند؛ استراتژی دوم افزایش تعداد تست‌ها است که با قول و همراهی رییس جمهوری به سرعت اجرایی خواهد شد. استراتژی سوم، شناسایی زودرس، ایزوله کردن و رهگیری افراد مبتلا به کرونا است چراکه فرد مبتلا باید ۱۴ روز در خانه بماند و ایزوله باشد. در نهایت استراتژی چهارم، آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی است که باید رسانه‌ها از جمله صداوسیما در تحقق این چهار استراتژی کمک کنند.

رییسی همچنین درخصوص نحوه جریمه افراد متخلفی که ماسک نمی‌زنند، توضیحاتی ارایه کرد و گفت: تاکسی‌ها و اتوبوس‌ها درصورت سوار کردن افراد بدون ماسک جریمه خواهند شد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.