مخالفت سازمان بهداشت جهانی با گزینه ایمنی جمعی

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد اجازه دادن به گردش آزاد کووید-۱۹ در جامعه تا جمعیت به آن آلوده شوند و ایمنی جمعی کسب کنند، غیر قابل تصور است.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد اجازه دادن به گردش آزاد کووید-۱۹ در جامعه تا جمعیت به آن آلوده شوند و ایمنی جمعی کسب کنند، غیر قابل تصور است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد: هرگز در تاریخ بهداشت عمومی از ایمنی جمعی به عنوان راهبردی برای پاسخگویی به یک همه گیری استفاده نشده است. این به لحاظ علمی و اخلاقی مسئله دار است.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: اجازه دادن به جریان آزاد یک ویروس خطرناک که ما به هیچ وجه آن را درک نمی‌کنیم، به زبان ساده مغایر با اخلاق است. این یک گزینه (برای مقابله با ویروس) نیست.

از زمانی که دفتر سازمان جهانی بهداشت در چین از ظهور بیماری در پایان ماه دسامبر خبر داد، همه گیری جهانی کرونا ویروس جدید به مرگ بیش از یک میلیون نفر در جهان منجر شده است.

تدروس آدهانوم گبریسوس خاطر نشان کرد: اکثریت بالایی از اشخاص در اکثر کشور‌ها مستعد هستند با این ویروس تماس پیدا کنند. آزمایش آنتی بادی در اکثر کشور‌ها نشان می‌دهد کم‌تر از ۱۰ درصد جمعیت مبتلا شده اند.

وی با تاکید بر این مطلب که برخی افراد مبتلا شده به بیماری برای بار دوم نیز مبتلا شده اند، همچنین توضیح داد جهان به اندازه کافی درباره مصونیتی که اشخاص مبتلا شده به کووید-۱۹ کسب می‌کنند، اطلاعی ندارد.

تدروس آدهانوم افزود: در اکثر اشخاص مبتلا شده به ویروس در جریان هفته‌های نخست یک پاسخ ایمنی توسعه می‌یابد، اما ما نمی‌دانیم که آیا این پاسخ قوی است یا پایدار، از شخصی به شخص دیگر تفاوت می‌کند یا خیر.

وی تاکید کرد مفهوم ایمنی جمعی در برنامه‌های واکسیناسیون استفاده می‌شود و یادآور شد برای ویروس باید ۹۵ درصد جمعیت واکسینه شوند تا پنج درصد محافظت شوند. برای فلج اطفال این میزان ۸۰ درصد است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.