صدها نفر از دوستداران مرحوم شجریان بر مزارش حضور یافتند

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: افزون بر هزار و ۷۰۰ نفر از دوستداران استاد فقید آواز ایرانی مرحوم شجریان در دومین روز پس از خاکسپاری پیکر آن روانشاد بر سر مزارش در محوطه آرامگاه فردوسی مشهد حضور یافتند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، ابوالفضل مکرمی‌فر روز سه‌شنبه گفت: آرامگاه فردوسی از صبح تا عصر دیروز ۲۱ مهر ماه برای دومین روز پیاپی پس از خاکسپاری پیکر استاد مرحوم شجریان شاهد حضور دوستداران وی بود.

وی ادامه داد: امروز هم مطابق برنامه کاری رسمی مجموعه آرامگاه فردوسی از ساعت هشت صبح امروز به روی مردم باز شده و تا ساعت ۱۷ پذیرای آنها است.

آرامگاه فردوسی در باغی شش و نیم هکتاری واقع در ۲۰ کیلومتری شمال غرب مشهد در مسیری منشعب از جاده مشهد به قوچان با نام “بلوار شاهنامه” قرار دارد.

این آرامگاه دارای بخش اداری، کتابخانه، سالن غذاخوری، موزه و نیز بقایایی از توس قدیم است و تندیسی از فردوسی به عنوان شاهکار هنری ابوالحسن خان صدیقی از مجسمه سازان مشهور در آن نصب شده است.
در محوطه درون باغ، آرامگاه فردوسی و مهدی اخوان ثالث شاعر نامدار معاصر قرار دارد.

پیکر مرحوم استاد محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران روز شنبه ۱۹ مهر ماه در محوطه آرامگاه فردوسی آرام گرفت.

آرامستان شعرای مشهد نیز در ۵۰ متری بیرون باغ آرامگاه فردوسی قرار دارد که مزار شاعران نامدار معاصر از جمله “عماد خراسانی، احمد گلچین معانی، احمد کمالپور، محمد قهرمان و عشرت قهرمان” در آن واقع است.

مراسم خاکسپاری استاد آواز ایران روز شنبه ۱۹ مهرماه دیروز  با حضور اعضای خانواده مرحوم شجریان، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی از مدیران خراسان رضوی همچون مدیران‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندار و شهردار مشهد و جمعی از اعضای شورای اسلامی این شهر، پیشکسوتان عرصه موسیقی، هنرمندان و علاقه‌مندان آن روانشاد در محوطه داخلی آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

استاد محمدرضا شجریان برجسته‌ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی ایران که از وی با عنوان “خسرو آواز ایران” یاد می‌شود پس از تحمل دوره طولانی بیماری پنجشنبه شب هفته گذشته در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.