مصرف این داروها باعث قارچ سیاه می‌شود/ منع تردد شبانه در کدام شهر‌ها لغو می‌شود؟

دارو‌های حاوی کورتون منجر به بیماری قارچ سیاه و در نهایت تضعیف سیستم ایمنی بدن خواهند شد.

به گزارش تازه‎نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، سرعت گرفتن واکسیناسیون علیه کرونا دیشب ۲۰ شهریورماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه قارچ‌ها عمدتاً زمانی در بدن غالب می‌شوند که سیستم ایمنی بدن دچار ضعف شده باشد گفت: کرونا می‌تواند منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن شود، همچنین دارو‌های کورتون می‌تواند منجر به بیماری قارچ سیاه شود و این موضوع می‌تواند زمینه را برای تضعیف سیستم ایمنی بدن فراهم کند.

وی با اشاره به اینکه عمدتاً در بیمارانی این موضوع رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند افزود: یکسری از بیماران بستری می‌شوند و یک سری دیگر درمان سرپایی دارویی رمدسیویر را می‌گرفتند و می‌روند، اما الان با خالی شدن تخت‌ها این گونه از بیماران بستری می‌شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه خوشبختانه وضعیت دارویی کشور در خصوص کرونا خوب است ادامه داد: الان کمبود دارو وجود ندارد و یا اینکه در ۱۰ روز گذشته گزارشی در این زمینه نداشتیم، بر اساس پیش‌بینی‌ها و رفتارشناسی بیماری شاید در آبان ماه باید مواظب باشیم، ۶ تا ۸ هفته طلایی وقت داریم که در این مدت اگر بتوانیم سرعت واکسیناسیون را بالاتر از این که انجام داده ایم را انجام دهیم با خیال راحت می‌توانیم به مقابله با پیک بعدی برویم، این نیست که پیک بعدی داشته باشیم.

سخنگوی ستادملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ممکن است در آبان با موج جدید کرونا مواجه شویم ادامه داد: اگر در هفته‌های باقی‌مانده تا آبان، سرعت واکسیناسیون را بالا ببریم و به بالای ۷۰ درصد جمعیت برسانیم هنگام مواجهه با پیک خیالمان راحت‌تر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه به احتمال خیلی زیاد تا آخر مهر مجموع واکسن‌های وارداتی به ۱۳۰ میلیون دز خواهد رسید تصریح کرد: با روند پایدار واردات قطعا می‌توانیم مراکز تجمیعی را گسترش دهیم، ،خوشبختانه همه سازمان ها ،ارگان ها در رابطه با واردات به پای کار آمدند ،بسیج به پای کار آمده است.

رئیسی با اشاره به اینکه یک انگیزه مضاعفی در بین همه ادارات دولتی و همه سازمان ها و ارگان ها ایجاد شده است و همه به پای کار آمده‌اند اظهار کرد: ۱۰۰۸ مرکز واکسیناسیون در سراسر کشور داریم و در استان تهران ۱۲۷ مرکز داریم لذا به سرعت مراکز به دو برابر خواهد رسید .

وی خاطرنشان کرد: مراکز تجمیعی باید بتوانند به صورت سه شیفت کار را انجام دهند، همین الان به صورت شبانه‌روزی در حال کار هستند ،در استان تهران هم این برنامه وجود دارد، در اینجا یک سوال در ذهن برخی از عزیزان است که باید به آن جواب دهیم و آن سوال این است که اگر استان و یا شهری مرکز شبانه روزی راه اندازی کند منع تردد شبانه را برمی‌داریم و این موضوع جای نگرانی ندارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه خوشبختانه سیر نزولی در کشور شروع شده است افزود: قله این موج بسیار مرتفع بود ،درست است که از قله در حال پایین آمدن هستیم اما در ارتفاع بالا هستیم.

لغو منع تردد شبانه با راه اندازی مراکز واکسیناسیون شبانه روزی

رئیسی با اشاره به اینکه کوچکترین غفلت باعث می‌شود که بیماری دوباره اوج بگیرد افزود: رعایت شیوه نامه ها ی بهداشتی، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، درخصوص منع تردد شبانه کمیته کارشناسی تشکیل شد که براساس آن در شهرهایی که واکسیناسیون را شبانه روزی انجام می دهند ، منع تردد لغو خواهد شد.

وی بیان کرد: ما خیلی دوست داریم همه محدودیت‌ها حذف شود اما علت اینکه محدودیت شبانه را اعمال کرده ایم برای این است که دورهمی نباشد، این کار در برخی شهرها و استان‌ها خیلی خوب رعایت شد اما در برخی از استان‌ها وضعیت خوبی نداریم اما قطعاً در شهرهایی که مرکز شبانه روزی راه اندازی می شود و منع تردد شبانه را لغو خواهیم کرد.

رییسی خاطرنشان کرد: قله موجی که در پیک پنجم تجربه کرده ایم آن قدر مرتفع بود که با این حال که روند مرگ و میر نزولی است اما هنوز هم در ارتفاع بالایی در شرایط کرونا هستیم.

وی ادامه داد: امروز در صحبت های رئیس‌جمهور استراتژی های مختلفی مطرح شد، بحث واردات حداکثری واکسن بسیار حائز اهمیت است که به عنوان استراتژی اصلی به حساب می آید ،همه دست به دست هم دادند.

رئیسی با اشاره به اینکه معاون اول رئیس جمهور در بخش اجرا تقریبا هفته‌ای دو الی سه روز جلسان خوبی را به لحاظ کیفیت برگزار می کند گفت: معاون اول رئیس‌جمهور جلسات بسیار خوبی را در خصوص موضوع کرونا برگزار می‌کند به طوری که در همان جلسه تصمیم‌گیری می‌شود، بانک مرکزی ،وزارت خارجه ،سازمان مدیریت، وزارت بهداشت، هلال احمر و همه دست اندرکاران در این جلسات حضور دارند.

استفاده از واکسن منجر به ایمنی بدن می شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه در این زمینه همکاری بسیار خوبی در حال اتفاق است گفت: استراتژی اول بحث واردات واکسن است به طوری که تمام ظرفیت دولت به کار گرفته شده تا واکسن وارد کنیم.

وی تصریح کرد: استفاده از واکسن منجر به ایمنی بدن می شود ،اما حتماً باید تمام شیوه نامه‌های و دستورالعمل‌های موجود را رعایت کنیم تا بتوانیم ایمنی داشته باشیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: هر استان ظرفیت تزریق روزانه ۱۰۰ هزار دز واکسن را دارد،حتی اگر این عدد را تقلیل بدهیم به ۶۰ هزار دز، روزانه در کل کشور حداقل باید ۱.۸ میلیون دز واکسن تزریق شود.

تزریق دز سوم واکسن کرونا توصیه نشده است

رئیسی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت به هیچ وجه به عنوان توصیه دز سوم را مطرح نکرده است اظهار کرد: افرادی که در معرض ویروس و در خطر هستند مانند کادر بهداشت و درمان توصیه شده که دز سوم را دریافت کنند، استراتژی بعدی این است که افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای و در معرض خطر هستند آنها هم می‌توانند بعد از مدتی پس از دریافت دز دوم، دز یادآور را تزریق کنند اما استراتژی ما واکسیناسیون افرادی است که واکسینه نشدند.

وی ادامه داد: واکسیناسیون سربازها و نیروهای مسلح را از این هفته شروع خواهیم کرد لذا این عزیزان در برنامه واکسیناسیون قرار دارند ،پیش بینی کرده ایم که تا ۱۰ مهر واکسن به پادگان ها و سربازها اختصاص پیدا کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه استقبال خوبی از واکسن برکت شده و سعی می کنیم توزیع متعادل باشد افزود: واکسن تاثیر بدی بر روی بیماری صرع ندارد، این عده می‌توانند واکسیناسیون را با خیال راحت انجام دهند و لذا ابتدا حتماً باید با پزشک مشورت کنند اما به طور کلی هیچ منعی برای تزریق واکسن برای افرادی که به بیماری صرع دارند وجود ندارد.

رئیسی با اشاره به اینکه مضرات بسته بودن و عدم حضور دانش آموزان در مدارس باید مورد توجه قرار بگیرد گفت: باید اطمینان حاصل کنیم که سلامتی دانش‌آموزان به خطر نمی افتد، لذا راهکارهای آن باید ایجاد شود، اگر معلم ،پدر و مادر، راننده سرویس و دانش آموز واکسن زده باشند دلیلی ندارد که مدارس بازگشایی نشود.

وی اظهار کرد: به طور کلی عوارض تزریق واکسن را به سه دسته تقسیم می کنیم، یکسری عوارض خفیف و معمولی است مانند درد و تب، برخی از واکسن ها ممکن است تب در آنها یکی دو روز طول بکشد که نیاز به مصرف دارو دارد ،دسته سوم عوارض متوسطی دارند که گاهی اوقات علائم در آنها شدید می‌شود که ممکن است نیاز به بستری داشته باشند.

رئیسی با اشاره به اینکه در مورد واکسن برکت از هر ۳۰ هزار نفر ممکن است یک نفر یک عارضه داشته باشد،گفت: در خصوص مراسم اربعین باید دید که کشور عراق چه تصمیمی می گیرد، کشور عراق سهمیه تعیین کرده است و ما بر اساس آن برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی گفت: کسانی که واکسن دریافت کرده باشند در اولویت هستند لذا افراد باید آزمایش منفی کرونا داشته باشند تا به مراسم اربعین مشرف شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ثبت نام واکسیناسیون دانشجویان را شروع کردیم افزود: دانشگاه ها بازگشایی خواهند شد، زیرا اساتید دانشگاه‌ها واکسینه شدند، ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دانشجو داریم ،از دانشجویان خواهش می کنم که حتما برای تزریق واکسن ثبت نام کنند اما آن میزانی که انتظار داشتیم هنوز ثبت نام نکرده اند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۲۰الی ۱۳۰ میلیون دز واکسن تا هفته اول آبان ماه پیش‌بینی شده است که به دستمان برسد، در کنار واکسن های وارداتی از واکسن داخلی هم استفاده خواهیم کرد،اگر می‌خواهیم زیر ۱۸ سال ها را هم اضافه کنیم، برنامه جدیدی به واکسیناسیون اضافه می‌شود، قبلا ۶۱ میلیون نفر را می گفتیم که باید واکسن دریافت کنند ، اما الان ۱۳ میلیون دانش‌آموز هم داریم که نیاز به واکسن دارند که اگر ضربدر دو شود ۲۶ میلیون دز واکسن برای آنها نیاز داریم.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.