واکسن آنفلوآنزا، درصد ابتلا به بیماری کرونا را کاهش می‌دهد؟

یک پزشک فوق تخصص ریه در خراسان شمالی گفت: واکسن آنفلوآنزا درصد ابتلا به بیماری کرونا را کاهش نمی دهد و در تسهیل آن تاثیری ندارد.

به گزارش تازه نیوز و به نقل از ایسنا، دکتر بیوک مرادخانی اظهارکرد: در حال حاضر منظور از انجام واکسیناسیون، واکسن آنفلوآنزای فصلی است که تزریق آن برای همه افراد ضرورتی ندارد.

وی با بیان اینکه واکسن آنفلوانزا فقط به منظور پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزای فصلی توصیه می شود، اظهارکرد: افراد مبتلا به برونشیت مزمن، آسم، سالمندان بالای ۶۵ سال، زنان باردار، شاغلان کادر درمان، مبتلایان به بیماری های قلبی، دیابت و … در اولویت بهره مندی از واکسن آنفلوانزا قرار دارند.

وی انجام واکسیناسیون آنفلوآنزا را برای افرادی که چاقی مفرط دارند و همچنین کودکان زیر پنج سال ضروری دانست و تاکید کرد: در شرایط کنونی همه افراد با دارا بودن هر شرایطی ، باید پروتکل های بهداشتی را با حساسیت بیشتری رعایت کنند و با تزریق واکسن آنفلوانزا این تصور را نداشته باشند که ابتلا به بیماری را نخواهند داشت.

وی در خصوص درگیری ریوی قابل توجه مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ توضیح داد: این افراد سطح آنتی بادی محافظت کننده خیلی بالایی دارند و ممکن است تا مدتی مبتلا به این بیماری نشوند، اما رعایت پروتکل ها حتی برای این افراد هم ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که مادران و پدران سالمند دارند ، شاغل بوده و به هر دلیلی  قرنطینه خانگی را رعایت نکردند، عامل انتقال دهنده بیماری به آن ها هستند، بنابراین تا حد امکان تماس با آن ها را محدود کنید و فقط در فضای باز با رعایت فاصله  با آن ها ملاقات داشته باشید.

دکتر مرادخانی یادآور شد: با وجود کوچک ترین علامت سرماخوردگی ، درد بدن و … از حضور در کنار سالمندان به شدت خودداری کنید و با مراجعه به پزشک و انجام پیگیری های مورد نیاز از سلامت خود مطمین شوید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.