نوسان بازار بورس متاثر از چه عواملی است؟

وضعیت بازار بورس و عوامل موثر در نوسانات بازار سرمایه، امشب در برنامه گفت و گوی ویژه خبری بررسی شد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، وضعیت بازار بورس دیشب ۱۸ شهریور ماه در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با حضور سید روح اله حسینی مقدم عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار و شاهین چراغی عضو شورای عالی بورس مورد بررسی قرار گرفت.

شاهین چراغی عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه ما به قوانینی نیاز داریم که الزام ایجاد کند تا سهامدار عمده، بازار بورس را با مشکل روبرو نکند گفت: حمایت ما باید از مردم و سهامداران خرد باشد تا از حقوقی‌هایی که عمدتا به سود خودشان فکر می‌کنند.

او با اشاره به اینکه عمده سهام  شرکت‌های حاکمیتی  در دست زیرمجموعه‌های نهاد‌ها و یا در اختیار وزارتخانه‌های مختلف است افزود: ما پیش بینی می‌کردیم و مرتب در شورای بورس بحث می‌شد و وزیر اقتصاد پیگیر بود تا وزارتخانه‌ها و یا نهاد‌ها شناورسازی سهام را بالا ببرند، در ساختار اقتصاد ما وضعیتی وجود دارد که عمدتاً نهاد‌ها، صندوق‌ها و خیلی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بحث شناورسازی سالم را جدی نمی‌گیرند.

عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه مردم بی جهت سهامشان را نفروشند گفت: باید یک مقداری سهامداران عمده، مسئولیت بپذیرند، وقتی سهام بالا می‌رود حاضر نیستند سهامشان را بفروشند و یا وقتی پایین می‌آید حاضر به کمک موثر نیستند و این موضوع درست نیست.

چراغی با اشاره به اینکه این شرکت هاباید از منابع نقدینگی استفاده و پروژه‌های توسعه‌ای را ایجاد می‌کردند ادامه داد: مدیران شرکت‌های ما زمانی که ارزش سهامشان بالاست تصمیم نمی‌گیرند به جهت اینکه می‌گویند اگر فردا بفروشیم ممکن است مورد مواخذه سازمان‌های نظارتی و بازرسی قرار بگیریم و همین موضوع باعث می‌شود تا قیمت با ضریب فزاینده بالا برود.

او با اشاره به افزایش نقدینگی افزود: در این خصوص نقش بانک مرکزی اساسی است، ما در تمام حوزه‌های ارکان نظام در مقابل مردم مسئول هستیم، بانک مرکزی در شورای عالی بورس واقعاً حمایت می‌کند، اما ما حمایت بیشتر را خواستار هستیم.

عضو شورای عالی بورس تصریح کرد: عمده صندوق‌های سرمایه گذاری متعلق به بانک‌ها است لذا جلوی توسعه آن‌ها گرفته شده است، متناسب با وضعیت اقتصاد کشور و وضعیت نقدینگی باید مکانیزم‌ها و قوانین و مقررات را در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران خرد داشته باشیم، برخی اوقات خلاء مقررات داریم و برخی اوقات تفسیر‌های متفاوتی از قانون می‌شود لذا باید حمایت جدی از سهامداران خرد کرد.

 

نیازمند یک شبکه بورسی هستیم

چراغی با اشاره به اینکه ما نیازمند یک شبکه بورسی هستیم چرا که بازار امروز خیلی وسیع‌تر از گذشته است خاطرنشان کرد: ما به تغییر قوانین و مقررات نیاز داریم، شرکتی که در بازار عرضه اولیه می‌شود با قول و قرار‌هایی می‌آید، لذا ما به قوانین و مقرراتی نیاز داریم که الزام کند.

او با اشاره به اینکه در خرداد یا اوایل تیرماه مصوبه هیات وزیران داشتیم که شرکت‌های دولتی موظف به ارائه سهام بودند گفت: عملاً شرکت‌های حقوقی و سهامداران عمده می‌آمدند و از منابع استفاده می‌کردند، لذا حمایت باید موثر باشد. باید از مردم و سهامدار خرد حمایت کنیم، پیشنهاداتی از این بابت داریم و امروز در شورای تخصصی و در شورای عالی بورس بحث شد که باید حمایت از سهامدار خرد صورت گیرد.

عضو شورای عالی بورس با اشاره به اینکه نقصی در بازار داریم و باید به آن بپردازیم و آن موضوع خلاء اطلاعاتی است افزود: حدود ۳۰ سال است که در بازار فعالیت می‌کنم، بازار ما بزرگ شده است و با بازار یک سال پیش و یا چند سال پیش متفاوت است، لذا به قوانین و مقرراتی نیاز داریم که متناسب بازار باشد. همه ابعاد مختلف را باید ببینیم، در یک مقطعی امر پیش بینی را در شرکت‌ها حذف کردیم خیلی از مردم و خیلی از کسانی که متخصص نیستند نمی‌دانند سود آینده شرکت‌های ما چقدر است.

چراغی بیان کرد: الان دلار صادراتی در سامانه نیما با قیمت بالا به فروش می‌رود در حالی که اطلاعات به بازار بورس نیامده است. گزارشات سه ماهه و شش ماهه شرکت‌ها هنوز نیامده است، لذا عمده مردم عملاً متخصص در حوزه مالی نیستند و نمی‌توانند اطلاعات را به دست بیاورند ما نیازمند زمان هستیم تا اطلاعات به بازار بیاید.

او عنوان کرد: عمده شرکت‌هایی که سهامشان ریزش کرده بهترین وضعیت سودآوری و فروش را داشتند، تمام پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها سنگ آهنی‌ها و خیلی از شرکت‌هایی که محصولاتشان به فروش می‌رود با قیمت‌های بسیار خوبی محصولشان را می‌فروشند.

 

تعدادی از حقوقی‌ها و سهامداران عمده با بازار صادق نبوده اند

سید روح اله حسینی مقدم عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه اگر امروز، اردیبهشت ماه بود باز هم بورس همین مسیر را طی می‌کرد چرا که فرمول دیگری نداریم گفت: تعدادی از حقوقی‌ها و سهامداران عمده با بازار صادق نبوده اند چرا که ایجاد هیجان کاذب کرده اند.

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه یک سهامدار استراتژیک باید بخشی از سهام خود را در بازار ارائه کند افزود: نگاه از جانب سهامداران عمده متفاوت است؛ بخشی چشم انداز دیگری را برای سهم خود می‌بینند و اتخاذ تصمیم نمی‌کنند تمام تلاش‌هایی که سازمان بورس و وزارت اقتصاد در این حوزه انجام داده منجر به افزایش شناورسازی  شده است.

او اظهار کرد: برخی از سهامداران حقوقی و سهامداران عمده از بازار حمایت کردند و میزان سهام شناور را به گونه‌ای مدیریت کردند. سال‌های سال نهاد‌های حاکمیتی با بورس آشنا بودند و ارتباط داشتند ، اما در بسیاری از مواقع هم در بازار فعال نیستند و مانند سهامداران خاموش عمل می‌کنند.

حسینی مقدم افزود: سهامداران بخش خصوصی نیز از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کردند، در بازار سرمایه طیف سهامداران، برخورد‌های متنوعی داشتند لذا سهام شناور را برخی در بورس افزایش دادند و برخی دیگر اقدام به این امر نکردند. سهامدار خاموش برای بازار سرمایه هیچ فایده‌ای ندارند.

او ادامه داد: در بازار سرمایه افتخارمان در این است که نقش نقدشوندگی در دارایی‌هایمان بسیار بالا است این در حالی است که در بازار‌های دیگر این میزان نقدشوندگی وجود ندارد، اولین حمایت تامین نقد شوندگی در بازار و دوم بحث وجود هیجان است.

حسینی مقدم با اشاره به اینکه در بازار هیجان فراگیر شده و بازار باید به سمت عقلانیت حرکت کند عنوان کرد: در این ایام سهامدار عمده و حقوقی داریم که کار اصلیشان را رها می‌کنند و برای بازار سرمایه وقت نمی‌گذارد تا هیجان بازار تخلیه شود و لذا حقوقی هم داریم که غیر فعال هستند.

عضو شورای عالی بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه بعد از عید تغییر محسوسی در رشد نماگر‌ها در بازار داشتیم افزود: همه ما به روند‌ها نگاه کردیم و به ارزش ذاتی و واقعی توجه نکردیم، لذا سودآوری شرکت نسبت به یک ماه گذشته فرقی نکرده است، همه نگاهشان به بازار باید بلند مدت باشد، به طور متوسط ۴۲ درصد رشد بازار به صورت سالانه بوده است.

 

اظهار نظر‌های ناپخته مسئولان بی تاثیر بر بازار سهام نیست

عظیمی عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون ایران با طرح این سوال که دارایی‌های نفتی که قرار است به مردم ارائه شود به چه صورتی باید باشد افزود: می‌بینیم که یکی از صاحب منصبان دولتی مصاحبه می‌کند و به مردم می‌گوید که تصمیمی نگیرند و دست نگه دارند و یا اینکه یک آقایی دوباره اظهار نظر می‌کند لذا نباید شاهد اظهار نظر غیر تخصصی عده‌ای باشیم.

عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون ایران با تاکید بر اینکه اظهار نظر‌های ناپخته مسئولان بی تاثیر بر بازار سهام نیست خاطرنشان کرد: از اوایل امسال به خاطر اینکه بازار عمق پیدا کند و مردم در خرید سهام تصمیم بهتری بگیرند طرف عرضه را تقویت کردیم یعنی هم شرکت‌های جدید و هم افزایش سرمایه‌ها در دستور کار قرار گرفت.

او افزود: بازار به عدم هماهنگی واکنش منفی نشان می‌دهد، نقد شوندگی این بازار بالا است و روز به روز تصمیمات بهتری در این خصوص گرفته می شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.