تخت‌روانچی درباره اوضاع امنیتی جهان هشدار داد

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نسبت به بازگشت ذهنیت‌های دوران جنگ سرد هشدار داد و گفت: خطر سلاح‌های کشتار جمعی و تهدیدهای سایبری و ماورای جو، اوضاع امنیتی جهان را نسبت به گذشته بدتر کرده است.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، مجید تخت روانچی روز چهارشنبه در کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل این مطلب را مطرح کرد.

وی با اشاره به منازعات ادامه‌دار و برخی خطرات کنونی همچون توسل به زور یا تهدید به آن، افزایش هزینه‌ها و تشدید مسابقات تسلیحاتی، افزود: بازگشت ذهنیت‌های دوران جنگ سرد در کنار خطر همیشگی ناشی از سلاح‌های کشتار جمعی و بروز تهدیدات جدید در عرصه هوش مصنوعی، سایبر و فضای ماورای جو، اوضاع امنیتی جهان را نسبت به گذشته بدتر کرده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: علاوه براین، شرایط گفت‌وگو میان قدرت‌های بزرگ نیز در حال از بین رفتن است.

تخت‌روانچی با تاکید بر موانع خلع سلاح هسته‌ای و در راس آن مسابقه مدرن سازی زرادخانه‌های هسته‌ای و فقدان اراده سیاسی برای کنار گذاشتن گزینه سلاح هسته‌ای توسط دارندگان آن، گفت: بیش از ۱۴ هزار سلاح هسته ای و۱۰۰ میلیارد هزینه سالانه مربوطه و امکان استفاده آنها خطری است که هر آن بشریت و کره زمین را تهدید می کند.

وی یادآور شد: متاسفانه ۵۰ سال پس از اجرایی شدن معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی(ان پی تی)، اجرای کامل تعهدات مبتنی بر آن به خصوص خلع سلاح اتمی هنوز اجرایی نشده و مطمئنا اعتبار ان پی تی منوط به تقویت زمینه‌های اجرای این تعهدات در کنفرانس بازنگری سال آینده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد از آمریکا ورژیم صهیونیستی به عنوان موانع بزرگ خلع سلاح اتمی در جهان ومنطقه نام برد و اظهار کرد: آمریکا بزرگترین دارنده سلاح اتمی در جهان است که تنها در سال ۲۰۱۹ مبلغ ۳۶ میلیارد دلار برای زرادخانه هسته‌ای خود و تولید آخرین مدل سلاح‌های اتمی هزینه کرده است.

تخت‌روانچی ادامه داد: آمریکا با سلاح اتمی به تهدید کشورهای غیر هسته‌ای پرداخته و آستانه توسل به سلاح اتمی را تنزل داده است. همچنین خروج این کشور از پیمان نیروهای هسته ای میانبرد و عدم تمایل به تمدید پیمان استارت جدید به تلاش‌های بین‌المللی خلع سلاح وعدم اشاعه سلاح اتمی ضربه بزرگی وارد کرده است.

وی همچنین به فعالیت‌های مخرب رژیم صهیونیستی اشاره کرد و افزود: اسرائیل هم یک خطر امنیتی منطقه‌ای است که با حمایت آمریکا، کشورهای دیگر را به انهدام اتمی تهدید می‌کند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: رژیم صهیونیستی تنها مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای است که ایران از ۱۹۷۴ پیشنهاد کرده است و خواست ما از نظام بین‌لمللی آن است که این رژیم را به الحاق به ان پی تی به عنوان یک عضو غیر هسته‌ای و بدون قید و شرط و پذیرش پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای وادار سازد.

روانچی همچنین به فعالیت‌های هسته‌ای رژیم سعودی اشاره کرد و گفت دولت عربستان با احتراز از اجرای کامل پادمان‌های هسته‌ای مورد درخواست آژانس، در برنامه هسته‌ای خود به پنهان کاری روی آورده است.

وی تاکید کرد: باوجود این، واشنگتن برای گسترش برنامه هسته‌ای عربستان چراغ سبز نشان می‌دهد، بدون این که توافق قبلی برای اعمال نرم‌های عدم اشاعه را مد نظر قرار دهد.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد از نظر جمهوری اسلامی ایران، ۷۵ سال پس از کاربرد سلاح اتمی توسط آمریکا، هیچ تضمینی برای استفاده نکردن دوباره این سلاح‌ها وجود ندارد و لازم است که مجمع عمومی یک هنجار خاصی تصویب واعلام کند که جنگ اتمی برنده ندارد ونباید اتفاق بیفتد.

تخت‌روانچی تاکید کرد: این اقدام، بایستی با تنظیم برنامه زمان‌بندی شده خلع سلاح هسته‌ای و البته اعطای تضمین‌های امنیتی لازم تا آن هنگام ونیز شروع مذاکرات یک معاهده جامع خلع سلاح هسته‌ای دنبال شود. وی در زمینه سایر سلاح‌های کشتار جمعی هم با محکوم کردن کاربرد سلاح شیمیایی توسط هر شخص در هر زمان و تحت هر شرایطی، از تنها دارنده سلاح شیمیایی خواست تا هر چه سریع‌تر سلاح‌های شیمیایی خود را منهدم وتحفظ نسبت به پروتکل ۱۹۲۵ را پس بگیرد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد همچنین با انتقاد از رویکرد سیاست‌زده برخی کشورهای عضو اعلام کرد که این امر موجب شکاف بیشتر در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی خواهد شد و در حال حاضر نیز مانع انجام یک عملکرد حرفه‌ای و بی‌طرفانه در خصوص سوریه شده است.

روانچی با ابراز نگرانی از برنامه مخفی سلاح‌های بیولوژیک برخی کشورها، با حمایت از تقویت کنوانسیون سلاح‌های بیولوژیک اظهار امیدواری کرد با ممنوعیت کاربرد این سلاح‌ها، این خلاء قانونی در کنوانسیون برطرف شود.

وی در زمینه فضای ماورای جو هم با اشاره به اقدام اخیر آمریکا در تشکیل نیروی فضایی به عنوان بخش ششم نیروی نظامی این کشور، گفت: این امر ماشه مسابقه تسلیحاتی در این عرصه را خواهد کشید و چنین وضعی باید متوقف شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: ایران از شروع مذاکرات کنفرانس خلع سلاح برای جلوگیری از نظامی شدن وتسلیحاتی کردن فضای ماورای جو حمایت می‌کند.

تخت‌روانچی با تاکید بر موضع ایران برای حفظ ماهیت صرفا صلح‌آمیز عرصه سایبری و با استقبال از عملکرد گروه کاری باز امنیت سایبری اظهار امیدواری کرد تمدید فعالیت این گروه کاری باز، عملکرد گروه کارشناسان دولت ذیربط را تکمیل کند.

وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران، داشتن توان سلاح متعارف را حق مسلم هر کشور عضو سازمان ملل برای دفاع مشروع می‌داند و در این زمینه بر اساس حقوق بین‌الملل، توان موشکی داخلی به دست آورده است تا در مقابل تهدیدات علیه خود بازدارنده باشد.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران از ارسال مستمر سلاح‌های پیشرفته به منطقه پرتنش خاورمیانه و به ویژه افزایش خریدهای رژیم‌های صهیونیستی و سعودی از آمریکا که طی یک دوره پنج ساله به ترتیب ۳۵۴ و ۱۹۲ درصد افزایش یافته است، به شدت ابراز نگرانی کرد.

تخت‌روانچی با تاکید بر حق کشورها در بهره مندی صلح آمیز از تکنولوژی‌های مرتبط با معاهدات خلع سلاح و درخواست رعایت برابری در اعطای بورسیه‌های آموزشی و عضویت در گروه‌های کارشناسی، تصمیم پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در خصوص موشک را به کمیته معرفی کرد.

نشست‌های کمیته‌های مجمع عمومی در شرایط کرونا به صورت فیزیکی و آنلاین برگزار می‌شود و قرار است کمیته یک مجمع عمومی سازمان ملل متحد با بررسی ۷۰ قطعنامه و تصمیم پیشنهادی دولت‌های عضو، در مورد آنها تصمیم بگیرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.