دلایل افزایش روزانه مهاجرت ایرانیان به ترکیه چیست؟

در چند سال اخیر موج مهاجرت ایرانیان به کشور ترکیه افزایش یافته و هر روزه در حال افزایش است.

به گزارش تازه‌نیوز، مهاجرت ایرانی‌ها به ترکیه دوباره شیب صعودی به خود گرفته است. علیرضا گودرزی در تحریریه نوشت: همواره انسان با امید نسبت به زندگی و آینده به کار و تلاش می پردازد و هر شخصی بسته به جهان بینی یا جهان ذهنی خود رویایی در سر می پروراند این خاصیت جهان است و اگر امید در زندگی وجود نداشت، انسانها به پوچی و زودمرگی می رسیدند.

در چند سال اخیر موج مهاجرت ایرانی‌ها به ترکیه افزایش یافته و هر روزه در حال ازدیاد است که این موضوع دلایل مهمی داشته که در این مطلب به اصلی ترین آنها می پردازیم.

 

قبل از هرچیز لازم بود، توضیح دهیم که امروزه سطح شاخص توسعه انسانی در جهان بالا رفته است و افراد با دسترسی به شبکه های اینترنتی، اجتماعی و ماهواره ای به راحتی می توانند از نحوه زندگی در سراسر جهان باخبر شوند.

مهمترین دلیل و شاید اصلی ترین دلیلی که مردم ایران را وادار به مهاجرت به کشور ترکیه می کند را می توان رسیدن به آزادیهای اجتماعی درنظر گرفت. با توجه به مذهب رسمی کشورمان و قوانین اعمال شده از سوی حاکمیت، امروزه جوانان بسیاری بخصوص در میان زنان و دختران در پی رسیدن به آزادیهایی همچون حجاب آزاد و راحتی درنحوه پوشش دست به مهاجرت می زنند. با اینکه اکثریت مردم ترکیه مسلمان بوده و با توجه به قوانین موجود در دین اسلام در آنجا حجاب آزاد است و این موضوع در میان زنان آن جامعه به مسئله ای شخصی مبدل شده است. در این کشور زنان بسیاری با حجاب کامل و یا بدون حجاب وجود دارند، سخت گیریهایی همچون اعمال برخوردهای اجتماعی با زنان می تواند اصلی ترین موضوع مهاجرت زنان به کشور ترکیه باشد.

رسیدن به ثبات اقتصادی

از آنجاییکه در چند سال گذشته کشور ایران در امواج و تلاطمات اقتصادی بسیاری قرار داشته و در پی این موضوع دلسردی و نا امیدی شدیدی میان مردم به راه افتاده است، خانواده ها و افراد متعددی روی به مهاجرت به کشور ترکیه آورده اند باید متذکر شویم که اقتصاد ترکیه به مراتب قوی تر و با ثبات نسبی بیشتری نسبت به ایران است، بطوریکه می توان گفت اقتصاد ترکیه چهار برابر بزرگتر از ایران می باشد، بحث تورم روزانه در ایران به یکی از موثرترین دلایل مهاجرت مردم به کشورهای منطقه و بخصوص کشور ترکیه شده است.

نزدیکی بعد مسافتی و فرهنگی میان دو کشور

از آنجاییکه کشور ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد، سهولت در رفت و آمد به یکی دیگر ازعوامل مهاجرت مردم به آنجا مبدل شده است. مردم ایران با داشتن مرز هوایی و زمینی نزدیک با ترکیه و تردد آسان به آن کشور می توانند در مدت زمان کوتاهی میان دو کشور رفت و آمد کنند از سویی دیگر نزدیکی فرهنگی میان دو کشور چه از نظر اجتماعی و چه از نظر تشابهات فیزیکی می تواند دلیل دیگری برای مهاجرت مردم به کشور ترکیه باشد. شباهت های ظاهری میان دوکشور باعث شده است، مردم احساس راحتی بیشتری با مردم کشور ترکیه داشته باشند و از آنجاییکه مهاجرت به کشورهای اروپایی و آمریکایی درحال حاضر سخت و یا در بعضی موارد غیرممکن است، جمعیت بسیاری به سمت شهرهای مختلف ترکیه وبالخصوص استانبول روانه شده اند.

گرانی مسکن در ایران

یکی دیگر ازعوامل مهم در مهاجرت به ترکیه قیمت ارزان ملک در حومه شهر استانبول می باشد از آنجاییکه تورم افسار گسیخته در ایران مردم را ناامید از خرید مسکن کرده است. این مسئله باعث روی آوردن آنان به سمت خرید ملک در ترکیه شده است باید به این موضوع توجه داشت که تبلیغات بسیاری در زمینه خرید ملک در ترکیه انجام می شود و ایرانیان با داشتن اطلاعات ناقص یا اندک ندانسته در دام شرکتهای فروش املاک افتاده اند، قیمت مسکن در نقاط معروف و مناطق مرفه نشین استانبول به مراتب گرانتر از ایران بوده و قیمتهای ارزانی که به دست خریداران می رسد در اطراف و حومه شهر استانبول می باشد. مناطقی همچون بیلیک دوزو و یا بیوک چکمجه که می توان آنجا را به مانند حومه تهران و به مثال پرند و پردیس ولی با شرایط آب و هوایی به مراتب بهتردر نظر گرفت.

در همین زمینه بخوانید:
قیمت‌های نجومی مسکن در تهران/ قیمت خانه‌های پایتخت ۵ برابر ترکیه!

 

آب و هوای مطلوب و جاذبه های گردشگری

از دیگر عوامل مهاجرت به کشور ترکیه را می توان آب و هوای سالم در استانبول و دیگر شهرهای ترکیه درنظر گرفت با وجود ترافیک سنگین در شهر استانبول آب و هوای این شهر از کیفیت بالایی برخوردار است که دلایلی همچون قرار داشتن این شهر در مسیر باد و بارش های فراوان دارد، وجود نوار ساحلی بسیاردر شهر استانبول زیبایی های این شهر را دوچندان کرده است و نه تنها ایرانیان بلکه توریست های بسیاری را از دیگر نقاط جهان به این شهر کشانده است و امروزه استانبول به رتبه ششم از لحاظ شهرهای توریستی در جهان رسیده است.

باید توجه داشت که یک حکومت زمانی می تواند مهاجرت را به سمت معکوس هدایت کند که به ثبات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بالایی رسیده باشد با توجه به شرایط اقتصادی موجود در ایران و نداشتن آینده ای مشخص مردم روی به مهاجرت آورده اند.

باید به این نکته نیز توجه داشت که وجود بیکاری در ترکیه و هزینه های بالای زندگی ازهیچ کس پوشیده نمی باشد و بسیاری از مهاجران ایرانی پس از مدتی مجبور به بازگشت به ایران می باشند، آسمان در تمامی نقاط جهان یک رنگ بوده و برای رسیدن به موفقیت نیاز به تلاش و کوشش بسیاراست، ترکیه یکی از مقروض ترین کشورهای جهان به صندوق بین المللی پول بوده و شاید در چند سال آینده به وضعیتی بدتر از اقتصاد ایران گرفتار شود، امید است حاکمیت ایران با اصلاح ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از خروج مردم و سرمایه های آنان جلوگیری کند، اصلاحات اساسی نیاز اصلی کشور است و نظام می بایست به فکر آینده مردم خود و جلب رضایت عمومی باشد.

 

2 نظر
 1. email@gmail.com

  دلیلش وجود با برکت مسئولان پاک و مطهر و خدوم نظام مقدس کشورمون هست!!! که شبانه روز به فکر سرویس دادن (شما بخوانید سرویس کردن دهن مردم همیشه درصحنه ایران) هستند!!!

 2. اراز

  معلوم است اگر هر ایرانی یک ماه در استانبول -انتالیا- بودروم بماند دیگر دوست ندارد بر گردد.
  امدن پنجاه میلیون توریست در یک سال از نقاط جهان به ترکیه معنای خاصی دارد.
  بنده چند سال در اروپا بودم الان ۳۰ – سی سال است در کانادا هستنم. خیلی کشورهای امریکای جنوبی . جرایر کارائیب هم مسافرت کرده ام. اما حالا تصمیم دارم یک خانه گوچک در انتالیا بخرم و بقیه عمر را انجا زندگی کنم.
  تنها مسله ترکیه اکراد ی که در ۲۰۰ سال گذشته از هندوستان مهاجرت کرده اند است می خواهند در کشور میزبان با حمایت کشورهای صلیبی کشور کردی تشکیل دهند و برای همین دست به خشونت می زنند که می تواند سرنوشت ارامنه در جنگ اول جهانی دوباره برای اکراد تکرار شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.