چرا بعضی بوها ما را به گذشته می برند؟

از کنار یک شیرینی فروشی در حال عبورید که بوی شیرینی تازه دارچینی شما را به یاد روزهای بی دغدغه کودکی تان می اندازد که کنار مادربزرگ تان می گذراندید. یا شاید هم بوی عطر مادرتان را یکباره میان جمعیت حس کنید و همین باعث شود که دل تان بخواهد فوراً به مادرتان زنگ بزنید.

به گزارش تازه نیوز، واقعاً حیرت انگیز است که بوها می توانند خاطرات را به واضح ترین شکل ممکن زنده و قوی ترین احساسات را در ما ایجاد کنند. و البته برای همه این ها دلیلی علمی وجود دارد. در ادامه می خواهیم ببینیم چرا بعضی بوها می توانند خاطرات مان را برای ما زنده کنند.

این آناتومی مغز است که ارتباط تنگاتنگی میان بو و حافظه ایجاد می کند

به آن بخش از مغز که با بو سر و کار دارد پیاز بویایی گفته می شود. این بخش به دیگر قسمت های مغز هم اطلاعات ارسال می کند، به خصوص به هیپوکامپ که نقشی اساسی در ایجاد خاطرات جدید از همه اتفاقاتی که برایمان رخ می دهد، ایفا می کند. محل قرارگیری پیاز بویایی و هیپوکامپ در مغز به یکدیگر نزدیک است.

پیاز بویایی به آمیگدال هم دسترسی راحتی دارد، بخشی از مغز که مسئولیت خاطرات و واکنش های عاطفی را برعهده دارد. نزدیکی محل قرارگیری پیاز بویایی در مغز به بخشی هایی که با خاطرات و احساسات مرتبط هستند علت نوستالژیک بودن بوها را توضیح می دهد. شاید گاهی خودمان بوی به خصوصی را تشخیص ندهیم اما مغزمان آن بو را به خاطرات مان ربط دهد. اگر اولین باری که شیرینی دارچینی خوردید در خانه مادربزرگ تان بوده باشد، احتمالاً مغزتان بوی شیرینی را به خانه مادربزرگ تان ربط می دهد.

مزه ها هم خاطرات را زنده می کنند

علم می گوید مزه غذاهایی که می خوریم در حقیقت ترکیبی از طعم و بو است. به همین دلیل است که وقتی چیزی می خورید که مغزتان آن را به دوره خاصی از زندگی تان ربط می دهد، خاطرات تان فوراً برایتان زنده می شود.

منبع: روزیاتو

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.