ضرورت الزام صادرکنندگان به بازگرداندن ارز به سامانه نیما

عضو مجمع نمایندگان اصفهان با بیان اینکه دولت باید صادرکنندگان را ملزم به بازگشت ارز به سامانه نیما کند، گفت: حتی با فروش محدود نفت و یا فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و یا فعالیت صادرکنندگان، ارزی به کشور باز نمی‌گردد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از میزان، علیرضا نظری  با اشاره به افزایش سرسام‌آور قیمت دلار در کشور گفت: واقعیت امر این است که دولت‌ها برای تعادل بخشی به بازار ارز، مبالغی را از محل فروش نفت کسب می‌کرد و نهایتاً این ارز به بازار عرضه می‌شد.
وی اظهار داشت: دولت برای اینکه بازار را در تعادل نگه دارد همواره بخشی از این منابع ارزی را نزد خود حفظ می‌کرد تا در صورت کمبود ارز در بازار، ارز‌های محفوظ را در بازار تزریق کند، با این حال دولت در شرایط فعلی با ۲ مشکل اساسی مواجه است.
این نماینده مجلس با بیان اینکه در حال حاضر منابع ارزی دولت از محل فروش نفت محقق نمی‌شود، اظهار داشت: مسئله دوم این است که حتی با فروش محدود نفت و یا فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و یا فعالیت صادرات‌کنندگان، ارزی به کشور باز نمی‌گردد.
عضو کمیسیون «کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط زیست» مجلس گفت: مسئولان مربوطه اخیراً طی گزارش مطرح کردند که از ۲۷ میلیارد دارایی که پیمان سپاری ارزی شده فعلا ۸ میلیارد آن به کشور بازگشته و به سامانه نیما رسیده است این در حالی است رقمی بالغ بر ۱۹ میلیارد دلار ارز هنوز به کشور بازنگشته است.

وی تأکید کرد: در برخی موارد عدم بازگشت ارز به کشور ناشی ازتحریم‌های بانکی است، اما بخش دیگر آن ناشی از سوء استفاده‌گری صادرکنندگان است چرا که این صادرکنندگان می‌دانند اگر در ارائه این ارز تأخیر کنند – با توجه به افزایش متوالی قیمت ارز – می‌توانند آورده بیشتری به دست بیاورند؛ لذا این صادرکنندگان به عمد ترجیح می‌دهند تا این ارز با تاخیر بازگردانده شود.

وی با اشاره به ضعف مدیریت اظهار داشت: دولت هم در این بین نمی‌تواند و یا نمی‌خواهد از اهرم‌های که در اختیار دارد، علیه برخی صادرکنندگان استفاده کند لذا اگر ارز ارائه شده با صادرکنندگان بازگردد این امر می‌تواند جلوی بی‌ثباتی بازار را بگیرد لذا این مسائل همگی دست به دست هم داده تا ما شاهد این شرایط باشیم.
نظری تأکید کرد: دولت باید صادرکنندگان را ملزم به بازگشت ارز به سامانه نیما کند تا تحولی در قیمت ارز رخ دهد.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.