جزئیات افزایش حقوق ۱۴۰۱ به صورت پلکانی از ۱۰ تا بالای ۳۰درصد

آنطور که رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد در سال آینده افزایش حقوق کارکنان پلکانی و احتمالا از ۱۰ تا بالای ۳۰ درصد خواهد بود.

به گزارش تازه نیوز و به نقل از ایسنا، در بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ دستگاه‌های دولتی مکلف شدند میزان افزایش حقوق کارکنان را به طور متوسط ۱۰ درصد در نظر بگیرند که اعلام این میزان با توجه به شرایط تورمی با واکنش‌هایی از جمله برخی نمایندگان مجلس  همراه بود.

اما این‌که جریان افزایش حقوق کارکنان در سال آینده به چه صورتی است، در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از میرکاظمی – رئیس سازمان برنامه و بودجه مورد سوال قرار گرفت و وی در پاسخ به ایسنا توضیحاتی ارائه کرد.

نمی شود بخاطر کارکنان تمام مردم در سختی باشند

میرکاظمی با بیان این‌که در سال آینده افزایش حقوق به صورت پلکانی انجام خواهد شد، اظهار کرد: بر این اساس تلاش بر این است که حداقل افزایش اعمال شده ولی حقوق‌های پایین ممکن است تا بالای ۳۰ درصد نیز افزایش یابد اما کسانی که چندین بار افزایش حقوق داشته‌اند کمترین درصد رشد را خواهند داشت، بنابراین افزایش حقوق برای تمامی کارکنان یکسان نیست.

وی با اشاره به این‌که در حال حاضر در یک چرخه منفی حقوق قرار گرفته‌ایم، یادآور شد: اکنون به طور مرتب تورم ایجاد می‌شود و به دنبال آن حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کنند که برای تامین منابع آن خلق پول شده و به دنبال این جریان با افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی تورم رشد می‌کند به عبارتی ۲۰ درصد افزایش حقوق برای کارکنان اعمال می‌کنیم، ولی تورم برای عموم مردم ایجاد می‌شود. دولت به سمتی حرکت خواهد کرد که خلق پول صورت نگرفته و به این صورت نباشد که برای پرداخت حقوق کارکنان که سهم محدودی در جامعه دارند تبعات و تورم آن کل مردم را تحت فشار قرار دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بهم ریختگی بالایی در وضعیت حقوق وجود دارد به طوری که مصوباتی را گرفته‌اند که افزایش بالای حقوق را برای برخی کارکنان ایجاد می‌کند، اما مثلا جوان تحصیلکرده‌ای که تازه وارد سیستم می‌شود حقوق پایینی دارد، اما برنامه ما این است تا سه سال آینده بتوانیم شرایط را تغییر دهیم.

در بودجه 1401 از منابع صندوق استفاده نخواهد شد

اما در ادامه رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر استفاده دولت در بودجه سال جاری و بودجه سال ۱۴۰۱ از منابع صندوق توسعه ملی توضیح داد: ما به هیچ عنوان برنامه‌ای برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده نخواهیم داشت و به سمت خلق پول نمی‌رویم حتی این موضوع را در بخشنامه نیز تاکید کرده‌ایم. استفاده دولت از منابع صندوق توسعه ملی بودجه‌ای نخواهد بود مگر برای پیشرانی اقتصاد و پروژه‌های بخش خصوصی و ایجاد زیرساخت در توسعه کشور.

میرکاظمی با بیان این‌که در بودجه امسال از منابع صندوق توسعه ملی استفاده شده است یادآور شد: این نیز براساس مصوبه قانون بودجه و مجوز صادره از مازاد ۲۰ درصد بوده که در نیمه اول سال استفاده شد و احتمالا در نیمه دوم سال نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این‌که نگاه دولت قبل این بود که همانطور که پول وارد صندوق می‌شود در فشارهای اقتصادی و تنگناها نیز از آن استفاده کند، اظهار کرد: بر این اساس برداشت‌هایی از منابع صندوق صورت گرفته که در برخی موارد مانند مهار آب‌های مرزی اقدام پسندیده بود ولی در مواردی براساس ضروریات دولت صورت گرفته که تا حد ممکن سعی می‌شود اینگونه از منابع صندوق استفاده نکنیم هر چند منابعی که با مجوز رهبری برداشت شده به صورت تسهیلات است و باید بعد از بررسی و محاسبات صورت گرفته به صندوق بازگردد.

مطالب مرتبط
6 نظر
 1. ناشناس

  پلکانی به سود کارمندانی که باز نشست می شوند نیست تجدید نظر کنید

 2. ناصر

  چطور بخاطر افزایش حقوق مردم در فشار قرار می گیرند ولی بخاطر دو خودرو ساز ۸۰ میلیون ایرانی در فشار نیستند و واردات را آزاد نمی کنید افزایش حقوق ندهید ولی قیمت دلار را ۱۰۰۰۰ تومان کنید دولت از همه طرف مردم را در فشار می گذارد ماهی در مدت ۳ ماه ۵۰ درصد گران شد چرا ؟؟؟

  1. مختار

   نظر آقای کاظمی کارشناسی شده نیست چون عوامل متعددی در کشور هستند که تورم ایجاد می کنند و ارزش پول ملی را پایین میارند اگر ابسان توانست گرانی و تورم رو مهار کند و ارزش پول ملی را تا پایان سال افزایش دهد ایرادی نیست همان ۱۰ درصد هم کافیه ولی با این خود رایی و عدم مشورت با متخصصین امر نشان میدهد که وزیران دولت فعلی نیز مسیر وزراء دولت قبل را دارند ادامه می دهند!
   وزرا دولت روحانی گتره تی و فله ای تصمیم می گرفتند و مردم را خونه خراب کردند الان آقای کاظمی و بعضی دیگر از وزرا این دولت از جمله وزیر صنعت نیز رویه وزرا دولت روحانی را انجام می دهند
   چرا روزانه داره تمام کالاهاگران میشه و ارز داره بالا میره ولی آقایان کک شون نمی گزه ولی دیواری کوتاهتر از دیوار کارمند و بازنشسته سراغ ندارند!

 3. ناصر

  اینی که میگه حقوق کارمندان تورم ایجاد می‌کنه ، این موضوع رو بر چه اساسی گفته
  بعدش همه مردم به غیر از کارمندان در سال فقط همین ۱۰ یا ۲۰ درصد افزایش رو دارند ولی بقیه خدمات و کالاها رو با چند برابر بیشتر به همین کارمندان بدبخت می‌فروشند و درآمد و سرمایشون چند برابر میشه

  خود دولت خدماتش رو بیشتر از افزایش حقوق بالا می‌بره

  کارمند زورش به هیچ کس و هیچ جا نمی‌رسه ولی مشاغل آزاد هر جوری دلشون بخواد تعیین قیمت می‌کنند

  این احمق نمیدونه که شیوه مدیریتی غلطش باعث تورم میشه

 4. مجید

  کارمندان با شرایطی استخدام و بکارگیری می شوند و مطابق با تخصص ،معلومات ، ارزیابی های انجام شده و شرایط احراز تبیین شده توسط سازمانها ،مشاغل مختلفی را احراز می کنند و با ملاکهای روشنی حقوق دریافت می کنند و بازنشسته می گردند حال اگر صرفا در تغییرات حقوق ،دریافتی آنان را بدون سوابق و خدماتشان در نظر بگیریم ظلم در حق آنان و تضعیف روحیه شاغلینی است که مشاغل بازنشستگان را پس از بازنشستگی آنان احراز می نمایند لذا آرزو می کنیم آقای میرکاظمی هم انشاالله بزودی بازنشسته شده و از روش پلکانی غیر عادلانه انتخابی خود شان بهره مند گردند

 5. بهنام

  این وسط تنها کسانی که ضرر میکنن بی کارایی مثل منن که هیچ حقوقی ندارن افزایش بیابد لااقرکاش بر اساس حقوق کارمندا یارانه بیکارا هم افزایش پیدا میکرد

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.