جهش‌های ویروس کرونا؛ دلتا پلاس سر از روسیه درآورد!

نوعی از ویروس کرونا «دلتا» در روسیه تشخیص داده شده است.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، کامل حافظوف، کارشناس ارشد اداره نظارت‌های بهداشتی روسیه  به خبرنگاران گفت: با توجه  نتایج توالی ژنوم ویروس SARS-CoV-۲ ذخیره شده در پایگاه داده VGARus، نوع AY.۴.۲ خط دلتا در حال حاضر در موارد جداگانه‌ای در روسیه یافت می‌شود. در برخی از محافل، نوع ژن جدید دلتا پلاس نامیده می‌شود.

او تصریح کرد که نسخه AY.۴.۲ یکی از شاخه‌های متعدد خط “دلتا” است که احتمالاً چند مزیت نسبت به نسخه اصلی و دیگر سویه‌های ویروس کرونا  دارد. هنوز نمی‌توان گفت این جهش چقدر مسری‌تر است و دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند.

کامل حافظوف بیان کرد که احتمال شیوع  گسترده AY.۴.۲ در روسیه و جهان بسیار زیاد است.

او افزود: تعداد دفعات ابتلا به این نوع کرونا در حال افزایش است، اما کارشناسان معتقد نیستند که این سویه کرونا مسئول افزایش روز افزون موارد روزانه ابتلا به ویروس کرونا در کشور‌های مختلف است.

کارشناس ارشد اداره نظارت‌های بهداشتی روسیه  منتفی ندانست  که این نوع از سویه “دلتا” کرونا بتواند افزایش بیشترموارد ابتلا را ایجاد کند.

او تاکید کرد که تنها واکسیناسیون به ویژه واکسیناسیون افرادی که هنوز به کووید ۱۹ مبتلا نشده اند، در مبارزه با آن کمک خواهد کرد که واکسن‌های مورد استفاده در روسیه در برابر AY.۴.۲ کاملاً موثر هستند.

یادآور می‌شود ساجد جاوید، وزیر بهداشت انگلیس روز گذشته اعتراف کرد که نوع جدیدی از سویه دلتا در این کشور در حال گسترش است. به گفته دانشمندان انگلیسی، نوع جدید AY.۴.۲ ممکن است ۱۰-۱۵ درصد بیشتر از سویه دلتا عفونی باشد.

در همین ارتباط: نسخه ویژه آسترازنکا برای سویه دلتا در راه است!

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.