فیلم‌های ترسناکی که آکادمی اسکار آنها را نادیده گرفت

با اینکه در تاریخ اسکار فیلم‌هایی در ژانر وحشت موفق به کسب جایزه شده‌اند، اما فیلم‌های شاخصی نیز از کسب این جایزه بی‌نصیب مانده‌اند.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، اگر از کسی بپرسید که یک فیلم با استاندارد‌های اسکار چه فیلمی خواهد بود، قطعاً اسم فیلم‌هایی در ژانر بیوگرافی را بیشتر خواهید شنید. اگر ژانری در صنعت سینما دست کم گرفته شده باشد و یا به نوعی مورد بی احترامی و کم توجهی قرار گرفته باشد، ژانر وحشت است. می‌توان گفت که این ژانر در کنار ژانر موزیکال یکی از دو ژانری است که مورد استقبال جوایز قرار نمی گیرد.

اگر به تاریخچه فیلم‌های ژانر ترسناک در آکادمی اسکار نگاه کنیم، به چندین مورد انگشت شمار می رسیم. فیلم های سینمایی «برو بیرون» ساخته جردن پیل، «سکوت بره ها» و «جن گیر» از جمله این آثار هستند.

با این حال در اینجا به فیلم‌هایی اشاره می‌کنیم که با وجود مناسب بودنشان، نتوانستند در جوایز اسکار نامزد شوند.

 

بابادوک «The Babadook»

فیلم سینمایی «بابادوک» به کارگردانی جنیفر کنت از جمله فیلم‌های خوب در زمینه بازیگری است که البته توسط آکادمی و دیگر رویداد‌ها و جوایز نادیده گرفته شد. اسی دیویس در این فیلم نقش امیلیا وانک را بازی می‌کند. این فیلم در بخش بهترین طراحی صحنه، فیلمبرداری و تدوین صدا هم نادیده گرفته شد.

 

کلبه‌ای در جنگل «The Cabin in the Woods»

می توان گفت این فیلم سینمایی در بخش نویسندگان و فیلمنامه نادیده گرفته شد. درو گودارد و جاس ویدون نویسندگان این اثر بودند که داستان گروهی را روایت می‌کند که در کلبه‌ای ساکن می‌شوند، اما در آن کلبه اتفاقات عجیب و غریبی رخ می‌دهد.

 

موروثی «Hereditary»

تونی کولت بازیگر این فیلم سینمایی است که در سال ۱۹۹۹ برای فیلم سینمایی «حس ششم» نامزد اسکار شد؛ اما او می‌توانست برای فیلم «موروثی» هم نامزد اسکار شود که البته توسط آکادمی نادیده گرفته شد. این فیلم در بخش‌های بهترین فیلمبرداری، چهره پردازی و میکس و تدوین صدا هم می توانست نامزد اسکار شود.

 

آن «IT»

آکادمی اسکار در گذشته از فیلم‌های اقتباس شده از داستان‌های استیفن کینگ استقبال کرده  و در این میان فیلم هایی مثل «رستگاری در شاوشنگ» و «کری» در اسکار نامزد شده اند، اما وقتی نوبت به اقتباس از داستان ترسناک وی و دلقک پنی وایز می‌رسد، نه تنها جوایز انجمن بازیگران بلکه اسکار هم این فیلم را نادیده می‌گیرد. این فیلم در بخش فیلمنامه که توسط گری دوبرمن و کری فوکنگا نوشته شده بود، نادیده گرفته شده بود.

 

زیر پوست «Under The Skin»

جاناتان گلیزر کارگردان این فیلم سینمایی است و برای عدم نامزدی در بخش کارگردان اسکار در این لیست قرار گرفته است. اسکارلت جوهانسون نقش اول این فیلم را دارد که یک زن فضایی است و انسان‌ها را به روش‌های مختلف می‌کشد. این فیلم در جشنواره فیلم ونیز نیز حضور داشته است.

 

شان میمیرد «Shaun of the Dead»

وحشت و کمدی، دو ژانر جدا از یکدیگر هستند. در برخی موارد این دو ژانر با یکدیگر ترکیب می‌شوند و گاهی نتیجه سرگرم کننده‌ای حاصل می‌شود. «شان می‌میرد» یکی از این فیلم هاست که در بخش نویسندگی نتوانست در اسکار نامزد شود. بهترین چهره پردازی و بهترین تدوین نیز بخش‌های دیگری بود که این فیلم می توانست در آن حضور داشته باشد.

 

ما «Us»

اثر دیگری از جردن پیل که دو سال بعد از فیلم موفق «برو بیرون» ساخته شد. در زمان اکران این فیلم از لوپتیا نیونگو که در این فیلم در دو نقش  متفاوت به بازی پرداخت به عنوان شانس نامزدی در اسکار نام برده شد، اما در نهایت بازی او در این فیلم توسط آکادمی نادیده گرفته شد.

 

روانی آمریکایی «American Psycho»

بارها درباره این فیلم سنمایی اشاره شده و بازیگری کریستین بیل در این فیلم در نقش پاتریک بیتمن مورد تحسین واقع شده است. اما با این حال بیل از سوی آکادمی برای نامزدی در بخش بهترین بازیگری مرد انتخاب نشد. متیو لیلارد هم برای نقش بازیگری نقش مکمل می‌توانست شانس نامزدی اسکار باشد.این فیلم یکی از آثاری در این لیست است که در مورد ژانر وحشت بودن یا نبودن آن پرسش‌های زیادی مطرح است.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.