«اینترنت اشیاء» چیست و به چه کاری می‌آید؟

بخشی از پروژه توسعه، اینترنت اشیاء است. مدافعان توسعه این تکنولوژی می‌گویند؛ سالمندان یکی از اولین گروه‌هایی هستند که از مزیت‌های این تکنولوژی بهره خواهند برد.

به گزارش تازه نیوز، میله‌های پیاده‌رویی که بر نحوه راه‌رفتن و لغزش‌های ناگهانی شما نظارت می‌کنند. بطری‌های هوشمندی که دقیقاً در زمان مناسب تعداد و دوز مناسب داروهایی را که باید مصرف کنید، یادآوری می‌کنند. دستگاه‌هایی که اطلاعات مربوط به سلامت بیماران(مثل نحوه خوردن، زمان خوابیدن، اندازه‌گیری فشارخون و غیره) را با زمانبندی‌های مناسب برای مراقبین‌شان ارسال می‌کنند. تصور چنین دنیایی کمی دور از ذهن است اما متاسفانه یا خوشبختانه ( بسته به نوع نگاه شما به اطرافتان) تکنولوژی در حال حرکت به سمتی است که به زودی بسیاری از این موارد را تجربه می‌کنیم. اینترنت اشیاء، بخشی از روند مهارنشدنی تکنولوژیک شدن اشیاء در اطراف ماست. زندگی و آرامش زیر سایه سنسورها، برای گروه‌های مختلف اجتماعی به خصوص آنها که در تقسیم‌بندی‌های سنی “سالمند” محسوب می‌شوند، بخشی از پروژه توسعه اینترنت اشیاء است. مدافعان توسعه این تکنولوژی می‌گویند؛ سالمندان یکی از اولین گروه‌هایی هستند که از مزیت‌های این تکنولوژی بهره خواهند برد.

تلخی‌ها و شیرینی‌ها توسعه اینترنت اشیاء

به نقل از ایرنا، اینترنت اشیاء با استفاده از کارگذاری سنسورهایی با قابلیت محاسبه در اشیاء مختلف، اطلاعات را جمع آوری و در زمان مناسب به کاربر منتقل می‌کند. ورود این تکنولوژی به عرصه‌های مختلف زندگی از جمله حوزه سلامت، این روزها با شدت بیشتری دنبال می‌شود. زمانی که صحبت از اینترنت اشیا در حوزه سلامت می‌کنیم، مزایای متعددی همچون بهبود کارایی و کیفیت خدمات با توسعه آن در دستگاه‌های پزشکی و مونیتورینگ یا دیده‌بانی وضعیت بیماران را مدنظر قرار می‌دهیم.

این قابلیت‌ها باعث شده که اگر مثلا به عنوان یک سالمند با چالش‌هایی در نتیجه عدم مراقبت اطرافیان مواجه هستید، با استفاده از ابزارهای مجهز به این تکنولوژی به اصطلاح روی پای خودتان بایستید اجازه دهید، ساده‌تر در این باره صحبت کنیم. اگر همیشه قرار بر این بوده که فردی از نزدیکان، زمان درست مصرف داروها را به شما یادآوری کند، با داشتن یک قوطی داروی هوشمند که زمان دقیق مصرف را به شما اعلام می‌کند، می‌توانید بدون نیاز به مراقب، داروهایتان را درست سر وقت مصرف کنید. برای آنها که معتاد به روابط انسانی هستند، کمی تلخ است که عنصر انسانی در این میانه حذف شده اما محققان می‌گویند وجود این تکنولوژیها قرار نیست به عنوان جایگزینی برای مراقبان منزل در نظر گرفته شود. توسعه IOT درحالیکه می‌تواند روند زندگی شلوغ این روزها را تسهیل کند، می‌تواند پروژه ای باشد که سالمندانِ تنها، از رنج انزوا و تنهایی در انجام کارها خلاص شوند.

مراقبت از راه دور

قابلیت اینترنت اشیاء برای نظارت و انتقال داده‌ها می‌تواند به مراقبان کمک کند تا سالمندانی را کنترل کنند که زندگی در تنهایی آنها را با چالش‌هایی مواجه کرده است. موارد بسیاری وجود دارد که می توانند از اینترنت اشیاء برای نظارت بر روند امن انجام آنها استفاده کنند. به عنوان مثال، آنها می‌توانند میزان کالری دریافتی یک سالمند بیمار در روز، ساعت خواب و موارد دیگر را از طریق همین تکنولوژی و از راه دورکنترل کنند. اگر به حمام می‌روند ، اگر به آشپزخانه می‌روند ، اگر از اجاق گاز استفاده می‌کنند و حتی زمانی که خانه را ترک می‌کنند، می‌توانند مراقبین از راه دوری داشته باشند که روند فعالیت آنها را کنترل کنند.

واقعیت این است که اینترنت اشیاء در هر شیئی قابل استفاده است و  این کاملا به طراحی این قابلیت در اشیاء بستگی دارد. فقط باید دید چگونه می توان از فناوری مناسب برای شی مناسب استفاده کرد. فکر کنید لباسهایی طراحی شود که مجهز به اینترنت اشیاء باشد و اگر مبتلا به فشارخون یا قند خون هستید، میزان فشارخون و قندخون شما را در مواقع مختلف اندازه بگیرد.

کلینیک درخانه

محققان می‌گویند، علاوه بر توسعه این تکنولوژی در زندگی روزمره افراد، در آینده این فناوری به طور فزآینده‌ای توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و ارائه دهندگان خدمات سلامت مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در واقع به جای انتقال افراد به یک مرکز مراقبت ، یک سیستم کنترل سلامت در خانه آنها وجود خواهد داشت. بر این اساس، اگر ارائه‌دهندگان خدمات سلامت با توجه به پرونده‌های پزشکی یک بیمار با وضعیت غیرعادی در خصوص سلامت او مواجه شدند، از طریق همان ابزارهای مراقبت به آنها هشدار می‌دهند تا برای بررسی وضعیت خود به مراکز درمانی مراجعه کنند.

سلامت هوشمند فراگیر لطفا !

با وجود چالش‌هایی که این تکنولوژی در روند حفظ حریم خصوصی ، چگونگی استفاده و انتقال اطلاعات افراد دارد، با یک چالش جدی دیگر نیز دست به گریبان است و آن استفاده از آن در قالب برنامه های ارتقاء سلامت عمومی است. گرچه به نظر می‌رسد آینده جهان در انحصار تکنولوژی‌هایی از این دست است، اما هنوز این چالش اساسی که این تکنولوژیها در کشورهای کمتر توسعه یافته، چقدر در دسترس همه طبقات اجتماعی قرار خواهند گرفت، حل نشده باقی مانده است.در ایران حرکت به سمت توسعه اینترنت اشیاء، در حال تندشدن است. در میان ایده‌های هوشمندسازی صنایع و ابزارهای مختلف، ایده‌هایی چون سلامت هوشمند می‌تواند در پیوند با سلامت گروههای مختلف اجتماعی از جمله سالمندان آن هم به صورت فراگیر در الویت قرار گیرد. تنها در مدل فراگیر رفاه اجتماعی است که تکنولوژی تنها در انحصار طبقه مرفه قرار نمی‌گیرد و در قالب تامین اجتماعی هوشمند می‌تواند بر وضعیت سلامت همه شهروندان نظارت کند.

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.