سازمان جهانی بهداشت: اولویت نخست، ایمنی واکسن کرونا است

دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه پس از توقف آزمایش واکنش کووید –۱۹ در شرکت داروسازی چندملیتی آسترازنکا، اعلام کرد که ایمن و بی‌خطر بودن واکسن کرونا، اولین و مهمترین مساله است.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، «سومیا سوامیناتان» گفت: صرف اینک درمورد سرعت صحبت می کنیم، به این معنا نیست که درمورد آنچه به طور معمول مورد ارزیابی قرار می گیرد، مصالحه می کنیم.

وی افزود: این فرآیند همچنان باید از طریق قوانین بازی دنبال شود. برای دارو و واکسن هایی که در اختیار مردم قرار می گیرد، باید ایمنی آن قبل از هر چیزی مورد آزمایش قرار گیرد.

مرحله سوم تحقیقات بزرگ شرکت آسترازنکا (شرکت بریتانیایی –سوئدی و چند ملیتی داروسازی) با همکاری دانشگاه آکسفورد برای تولید واکسن ویروس کرونا در ده‌ها منطقه در سراسر ایالات متحده به دلیل واکنش‌های منفی و مشکوک در یکی از شرکت کنندگان در انگلستان، متوقف شده است.

واکسن آکسفورد جزو پیشرفته ترین واکسن های آزمایشی کووید –۱۹ درنظر گرفته می شود که در حال حاضر در مرحله آخر آزمایش فاز ۳ است.

سخنگوی آسترازنکا این توقف را “اقدامی عادی” توصیف کرد و گفت: در روند تولید واکسن هرگاه بیماری بالقوه غیرقابل توجیهی مشاهده شود، این امر باید مدنظر قرار گیرد.

وی افزود: آسترازنکا در تلاش است بررسی رویداد اخیر را با سرعت عمل انجام دهد تا تاثیر احتمالی آن در جدول زمانی آزمایش واکسن به حداقل برسد.

آزمایش های مرحله سوم این شرکت بریتانیایی- سوئدی در اواخر ماه اوت (اوایل شهریور) در آمریکا آغاز شد، ضمن آنکه مراحل پیشین در انگلیس، برزیل و آفریقای جنوبی آغاز شده بود.

براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، حدود ۱۸۰ واکسن در سراسر جهان در حال بررسی هستند اما تاکنون تحقیقات بالینی هیچ کدام از آن‌ها کامل نشده است.

کووید – ۱۹ تاکنون ۲۷ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۱۶۲ نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است. از این تعداد، ۹۰۲ هزار و ۵۴۳ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری فوت کرده و ۱۹ هزار و ۸۵۲ هزار و ۱۹۳ نفر بهبود یافته اند.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.