ایلان ماسک بیت‌کوین می‌خرد؟

ایلان ماسک مدیرعامل تسلا بار دیگر بازار مالی دنیا را تکان داد. اتفاقی که می‌تواند اثر چشمگیری روی بیت‌کوین بگذارد. ماسک در حساب توئیتری خود از دنبال‌کنندگانش پرسید که آیا باید در نتیجه الزامات جدید مالیاتی که قرار است در آمریکا اجرایی شود، ۱۰ درصد از سهام شرکتش (معادل ۲۵ میلیارد دلار) را بفروشد؟

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از تجارت‌نیوز، با گذشت کمتر از ۱۰ ساعت بیش از دو میلیون نفر در این نظرسنجی شرکت کردند و ۵۶ درصد موافق فروش سهام شرکت تسلا بودند. این توئیت از سوی بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین و رمزارز به چالش کشیده شد. برخی از ماسک خواستند که پرداخت بیت‌کوینی را برای محصولات شرکت مجددا اجرا کند و برخی دیگر هم این فروش سنگین را یک سیگنال بسیار مثبت برای بازار رمزارز‌ها می‌داند.

یک سرمایه‌گذار مطرح بیت‌کوین که با نام کاربری پامپ در توئیتر فعال است نوشت: «اگر شما ۲۰ میلیارد دلار سهام خود را بفروشید، دولت قادر خواهد بود که برای چند دقیقه با این پرداخت مالیاتی تامین بودجه کند. به هر حال آن‌ها طوری جشن می‌گیرند که شما بودجه را تعدیل کرده‌اید.»

با این حال اکثر پاسخ‌دهندگان به این نظرسنجی از ماسک می‌خواهند که سرمایه‌گذاری بیشتری روی بیت‌کوین یا پروژه‌های دیگر ارز‌های دیجیتال انجام دهد. کوین پافرات، تحلیلگر بازار‌های مالی با گمانه‌زنی در مورد خرید بالقوه بیت‌کوین گفت، برادر ایلان ماسک بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از سهام تسلا را در روز جمعه به فروش رسانده است.

چه اتفاقی برای بیت‌کوین می‌افتد؟

با این حال این تحیلگر معتقد است ایلان ماسک به چهار دلیل پول حاصل از فروش سهام را صرف خرید بیت‌کوین می‌کند. اول اینکه ماسک تمایل دارد که به دلیل ترس تورمی پول نقد را به دارایی‌های دیگر تبدیل کند. دلیل دوم این است که بیت‌کوین احتمالا یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاری‌های ایلان ماسک است.

سوم اینکه ایلان ماسک تقریبا تمام املاک و مستغلات خود را قبلا فروخته و احتمال اینکه مجددا به این بازار برگردد بسیار کم است. در نهایت پافرات اضافه می‌کند: «ما انتظار داریم که بیت‌‎کوین مجددا برای خرید ماشین‌های تسلا مورد پذیرش قرار بگیرد. احتمالا ۱۲-۱۳ میلیارد دلار پول ماسک وارد بازار رمزارز‌ها خواهد شد.

اما اینکه همه این پول به خرید بیت‌کوین اختصاص یابد یا به سمت ارز‌های دیگر نظیر اتریوم یا شیبا و دوج برود مشخص نیست.» در فوریه ۲۰۲۱، این خودروساز اعلام کرد که ۱٫۵ میلیارد دلار برای بیت‌کوین تخصیص داده است. به همین دلیل قیمت این رمزارز در مدت کوتاهی از ۳۰ هزار دلار به سقف تاریخی قبلی ۶۵ هزار دلاری صعود کرد.در حال حاضر بیت‌کوین در محدوده ۶۲ هزار دلاری معامله می‌شود و در ۲۴ ساعت گذشته بازدهی یک درصدی را به ثبت رسانده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.