ذهن آگاهی چیست و چه فوایدی دارد؟

مفهوم درمان‌های مبتنی بر ذهن آگاهی از دهه ۱۹۷۰ وجود داشته است اما در سالهای اخیر به طور فزاینده‌ای محبوب شده است، و پزشکان توصیه می‌کنند تکنیک‌های ذهن آگاهی را برای مقابله با استرس و اضطراب به کار گیرید.

به گزارش تازه‌نیوز، تحقیقات گسترده‌ای در زمینه اثبات استراتژی‌های ذهن آگاهی در کاهش علائم بیماری‌های مختلف روانی و جسمی وجود دارد. در برخی موارد، شواهد تاثیر مثبت کاملاً قوی است، در برخی دیگر، داده‌ها نشان می‌دهد که توانایی ذهن آگاهی در کنار سایر روش‌های درمانی، به تحقیقات بیشتر نیازدارد.داضطراب یک مشکل جدی بهداشت روان است که سالانه تقریباً از هر ۵ بزرگسال آمریکایی ۱ نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این علائم ممکن است از خفیف تا تغییر‌دهنده زندگی باشد، زندگی شخصی و کاری برخی از افراد به شدت تحت تاثیر بیماری قرار دارد. در حالی که چندین روش درمانی اثبات شده است که دارای سطح بالایی از تاثیر در درمان اضطراب هستند، بخش قابل‌توجهی از کسانی که از اضطراب رنج می‌برند، تحت درمان قرار نمی‌گیرند و یا به یک بیماری مزمن مبتلا می‌شوند.

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که ذهن آگاهی در کاهش علائم اضطراب موثر است. برخی از دانشمندان فرض می‌کنند که کارآیی آن در برابر اضطراب به چگونگی تغییر ذهنیت در دیدگاه فرد مربوط می‌شود، اجازه می‌دهد تا فرد بدون ترس و نگرانی با تجارب درونی، شناختی و جسمی خود روبرو شود و آنها را بپذیرد.

بسیاری از مطالعات همچنین اثر بالقوه آموزش ذهن آگاهی را به عنوان درمانی برای اختلال بیش‌فعالی با کمبود توجه نشان داده‌اند. شواهد همچنین توانایی بالقوه تکنیک‌های ذهن آگاهی را برای بهبود علائم درد مزمن نشان داده است.

علاوه بر این، ذهن آگاهی پیش‌بینی‌کننده قابل‌توجهی از متغیرهای متعدد مرتبط با سلامت روان است. سازمان بهداشت جهانی بیماری قلبی را یکی از ۱۰ علت اصلی مرگ‌ومیر در جهان می‌داند. استرس یکی از عوامل در ایجاد بیماری قلبی است.

با توجه به تاثیر ذهن آگاهی در کاهش استرس، دانشمندان استفاده از استراتژی‌های ذهن آگاهی در پیشگیری و مدیریت بیماری‌های قلبی را کشف کرده‌اند.

برخی از مطالعات توانسته‌اند نشان دهند که ذهن آگاهی می‌تواند به مردم در کنترل ضربان قلب کمک کند، که می‌تواند به طور بالقوه به روشی برای حفظ ضربان قلب در محدوده سالم تبدیل شود.

منبع: سلامت

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.