این ماه یارانه ۱۱۰ هزار تومان است؟

به نظر می‌رسد که نظر دولت برای پرداخت یارانه جدید در مراحل پایانی است، به احتمال زیاد مبلغ این یارانه همان‌طور که از جلسه رئیس‌جمهور با اقتصاددانان مشخص شد ۱۱۰هزار تومان باشد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از خبر فوری، به نظر می‌رسد دولت تصمیمش را برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته. امروز هم خبری منتشر شد که سازمان غذا و دارو ارز ترجیحی داروها را قطع کرد. این در حالی است که به گفته نمایندگان مجلس نظر دولت این است که  بر حفظ این ارز برای گندم و دارو حفظ شود.

اما به هر صورت چه دارو از لیست دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود و چه نشود، به احتمال زیاد دولت یارانه ۱۱۰هزار تومانی را پرداخت می‌کند. این صریح‌ترین موضع‌گیری درباره مبلغ یارانه جدید است. رقمی که از جلسه رئیس‌جمهور با جمعی از اقتصاددانان بیرون آمد. طی دو سال اخیر و در زمان دولت قبلی نیز نظر مجلسی‌ها و دولتی‌ها برای حمایت از خانوارها روی رقم حدود ۱۰۰هزار تومان تاکید شده بود.

یکی از اقتصاددانانی که در جلسه با رئیس‌جمهور حضور داشت احمد توکلی بود. او پس از جلسه گفت که قرار است ماهی ۱۱۰هزار تومان به هر یک از اقشار آسیب‌پذیر بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یارانه پرداخت شود. اگرچه به گفته توکلی هنوز این مبلغ قطعی نشده اما از آن‌جایی که مجلس نیز پیشنهاد داده بود که به جای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، کارت رفاهی به خانوارها پرداخت شود و از یارانه ۱۱۰هزار تومانی نیز نام برده شده، به نظر می‌رسد پرداخت این مبلغ قطعی است.

تعداد یارانه‌بگیران چقدر است؟

به تازگی نیز یکی از نمایندگان مجلس به تجارت‌نیوز گفته که دولت طرحی را به مجلس برده که براساس آن قرار است ۲۷هزار میلیارد تومان یارانه جدید پرداخت شود. از آن‌جایی که احتمالا این بودجه برای یک سال است، بودجه یارانه پرداختی هر ماه ۲۲۵۰میلیارد تومان برآورد می‌شود. اگر قرار باشد مبلغ یارانه پرداختی به هر فرد ۱۱۰هزار تومان باشد این بودجه برای حدود ۲۰ میلیون نفر است، یعنی کمتر از سه دهک! اما بعید به نظر می‌رسد که هدف دولت پرداخت یارانه فقط به ۲۰ میلیون نفر باشد و احتمالا این بودجه تا حداقل برای چهار دهک اول افزایش می‌دهد، یعنی حدود ۳۴میلیون نفر.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.