عذرخواهی همسر دیکتاتور کره‌ای از مردم کشورش

همسر چون دو هوان، رئیس‌جمهوری دیکتاتور سابق کره‌جنوبی که به دلیل سرکوب خونین قیام دموکراسی‌خواهانه سال ۱۹۸۰ با انتقادات گسترده مواجه بود، بابت «دردها و زخم‌هایی» که دوران ریاست جمهوری وی به بار آورد، عذرخواهی کرد.

به گزارش تازه‌نیوز، لی سون جا اولین فرد از خانواده چون است که عذرخواهی می‌کند؛ «چون دو هوان» روز سه شنبه در سن ۹۰ سالگی بر اثر یک بیماری مزمن درگذشت و این خانواده عزادار قرار است تابوت او را از بیمارستانی در سئول تحویل بگیرند.

لی در اظهاراتی در محل این بیمارستان متعلق به دانشگاه یونسی در مرکز شهر سئول گفت: از طرف شوهرم عمیقاً عذرخواهی می‌کنم، به‌ویژه از کسانی که در دوران ریاست‌جمهوری او متحمل دردها و زخمها شدند.

لی همچنین متذکر شد که همسرش عادت داشت بگوید: همه چیز تقصیر من و به دلیل عدم فضیلت من بود.

با این حال، این طور تلقی شد که این عذرخواهی قربانیان سرکوب وحشیانه قیام ۱۸ مه ۱۹۸۰، شهر گوانگجو در جنوب غربی کشور، را مخاطب قرار نداده است، زیرا لی آن را به دوره‌ای که شوهرش «چون» از سپتامبر ۱۹۸۰ تا فوریه ۱۹۸۸ رئیس‌جمهور بود محدود کرد. چون، سابقا ژنرال ارتش بود و از طریق کودتای نظامی در سال ۱۹۷۹ به قدرت رسید.

یکی از دستیاران سابق چون به خبرنگاران گفت: (لی) این اظهارات را در رابطه با قیام ۱۸ مه (۱۹۸۰) بیان نکرد.

او با اشاره به حکومت مستبدانه چون در دوران ریاست جمهوری‌اش گفت: در دوران ریاست جمهوری او دانشجویانی بودند که توسط پلیس تا سر حد مرگ شکنجه شدند.

این بیوه رئیس‌جمهور دیکتاتور اسبق کره جنوبی همچنین گفت که «چون» به خانواده‌اش گفته است که حداقلی‌ترین مراسم را برای تشییع جنازه او برگزار کنند، هرگز برای او مقبره نسازند و جسد او را بسوزانند و خاکسترش را در مناطق مشرف به کره شمالی پخش کنند.

همچنین چو جین تائه، یکی از مقامات ارشد بنیاد یادبود ۱۸ مه، که به بزرگداشت جنبش ۱۹۸۰ اختصاص یافته، عذرخواهی لی را رد کرد و آن را «اظهارات بی معنی که صرفا از روی ادب بیان شدند» خواند. او در گفت‌وگویی تلفنی به خبرگزاری یونهاپ گفت: این مختصر سخنان لی قرار نیست به افرادی که درد کشیده‌اند تسلی دهد. اگر آن‌ها واقعاً عذرخواهی می‌کنند، باید بعداً جوری عمل کنند که آسیب‌دیدگان بتوانند آن را بپذیرند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.