خوابگردها را بیدار نکنید، خطرناک است!

متخصصان سفارش می‌کنند افراد خوابگرد را به هیچ عنوان در زمان راه رفتن در خواب بیدار نکنید.

به گزارش تازه‌نیوز ، شخصی که در خواب راه می‌رود، از رختخواب خارج شده و رفتارهای پیچیده‌ای از خود نشان می‌دهد در حالی که فاقد رفتارهای شناختی سطح بالایی مانند برنامه‌ریزی است. در اکثر مواقع چشمان افراد خوابگرد باز است و ممکن است به فضای خالی خیره شوند، این رفتار برای هر شخصی که با آنها روبه‌رو شود، نگران‌کننده است. راه رفتن در خواب یا خوابگردی شامل برانگیختگی جزئی از خواب عمیق است. این پدیده معمولا در مرحله‌ای از خواب به نام حرکت آرام چشم در خواب اتفاق می‌افتد.

این نوع خواب در ابتدای شب غالب است و به همین دلیل راه رفتن در خوا نیز در این مرحله اتفاق می‌افتد. احتمال راه رفتن در خواب در کودکان بیشتر از بزرگسالان است چراکه ترکیب خواب خاص است. میزان شیوع کلی خواب‌گردی بسیار متفاوت است اما یک متاآنالیز نشان می‌دهد که هفت درصد افراد در خواب راه می‌روند. حال سوال اینجاست که بیدار کردن یک خوابگرد خطرناک است یا خیر؟ توصیه می‌شود شخصی که در حال خوابگردی است را به هیچ عنوان بیدار نکنید چراکه می‌تواند منجر به سرگردانی یا پاسخ خشونت‌آمیز بیمار شود.

البته در برخی موارد می‌توان فرد خوابگرد را به آرامی بیدار کرد، بیمار باید اپیزودی از خوابگردی را تکمیل کرده باشد تا بتوان وی را به آرامی بیدار کرد. بدین ترتیب فرد دوباره به خواب می‌رود که این امر مانع از برگشت به اپیزود دیگری از خوابگردی می‌شود.

منبع: بهداشت‌نیوز

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.