پیش‌بینی مسیر بیت‌کوین در سال ۲۰۲۲

سرنوشت بیت کوین بیش از هر زمان دیگری به سرنوشت کووید ۱۹، وضعیت تورم در جهان و تغییرات نرخ بهره وابسته است. کوین تلگراف معتقد است اگر فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را کاهش دهد، بیت کوین می‌تواند رقم‌های عجیب و غریبی را تجربه کند.

به گزارش تازه‌نیوز، بیت کوین سال ۲۰۲۱ را با قیمت ۲۹ هزار دلار آغاز کرد و در پایان سال هم به ۴۷ هزار دلار رسید. در این مدت طلای دیجیتال توانست ۶۰ درصد سود را نصیب سرمایه گذاران خود کند. این در حالی است که دیگر بازار‌های مالی در جهان همچون املاک به شکل متوسط ۳۵ درصد و سهام ۲۷ درصد به سرمایه گذاران شان سود رساندند.

در مقابل اوراق قرضه و طلا در طول یک سال به ترتیب منفی دو و منفی ۴ درصد به سرمایه گذاران خود ضرر رساندند. با این اوصاف آیا سوددهی و افزایش بیت کوین در سال ۲۰۲۲ هم ادامه می‌یابد، یا امسال دیگر سال خوش طلای دیجیتال نخواهد بود؟

بسیاری از تحلیلگران حوزه ارز دیجیتال در مورد سرنوشت بیت کوین در سال ۲۰۲۱ پیش بینی کرده بودند که قیمت طلای دیجیتال به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. اما در نهایت مایک نووگراتز، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گلکسی و مایکل ون دپوپ، تحلیلگر سایت کوین تلگراف با پیش بینی قیمت ۶۵ تا ۸۵ هزار دلار تحلیل شان درست از آب درامد.

نکته دیگر اینکه بیت کوین در سال ۲۰۲۱ توانست تا کانال ۶۹ هزار دلار هم پیش روی کند. اما بخشی از سرمایه گذاران تصمیم به ذخیره سود گرفتند و بیت کوین بار دیگر از کانال ۵۰ هزار دلار پایین رفت.

بیت کوین ۲۰۲۲، در انتظار کووید ۱۹، تورم و نرخ بهره

سرنوشت بیت کوین بیش از هر زمان دیگری به سرنوشت کووید ۱۹، وضعیت تورم در جهان و تغییرات نرخ بهره وابسته است. کوین تلگراف معتقد است اگر فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را کاهش دهد، بیت کوین می‌تواند رقم‌های عجیب و غریبی را تجربه کند.

این گزارش تاکید کرده که حتی اگر شرایط فعلی کووید ۱۹، تورم و نرخ بهره ثابت بماند، سرمایه گذاران بیت کوین سود‌های بزرگی به دست خواهند آورد.

مایک مک گلون، تحلیلگر ارشد کالا در بلومبرگ یکی از افرادی است که نسبت به ادامه روند صعودی در سال ۲۰۲۲ خوش بین است. او معتقد است که بیت کوین و طلا در سال جاری میلادی می‌توانند رشد قابل قبولی را به ثبت برسانند.

اما در مقابل گروهی از کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده اند که فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲ در سه مرحله نرخ بهره را افزایش دهد. در چنین شرایطی رشد فزاینده بیت کوین نیز دچار چالش خواهد شد.

در این رابطه سم استوال، کارشناس سرمایه شرکت تحقیقاتی «CFRA Research» پیش بینی کرده که با افزایش نرخ بهره، بخشی از سرمایه گذاران بیت کوین در پی غالب شدن ترس، از بازار خارج شوند. عاملی که احتمالا منجر به منفی شدن عملکرد بیت کوین خواهد شد.

تاد لوونشتاین، استراتژیست ارشد سهام در یونیون بانک، معتقد است که «شرایط طلایی» -مانند بسته‌های محرک مالی کووید و نرخ‌های بهره پایین که به نفع بیت کوین بوده، در حال پایان است. او گفته که این موضوع تاثیر منفی قابل توجهی بر بیت کوین و دیگر بازار‌های مالی مشابه در سال ۲۰۲۲ خواهد گذاشت.

بیت کوین در سال ۲۰۲۲ به چقدر می‌رسد؟

کوین تلگراف در هفته پایانی سال ۲۰۲۱ یک نظرسنجی درباره قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ به راه انداخت که نتایج آن به تازگی منتشر شده است. در این نظرسنجی که حدود ۱۸۰ هزار نفر شرکت داشتند، معتقد بودند که در سال جاری میلادی بیت کوین بین ۱۰۰ هزار دلار تا ۲۰۰ هزار دلار معامله خواهد شد.

در این میان، جسی پاول، مدیرعامل کراکن، که هدف قیمتی ۱۰۰ هزار دلاری را برای بیت کوین در سال ۲۰۲۱ نیز پیش بینی کرده بود، همچنان معتقد است که روند بلندمدت صعودی است، اما افت آن را در کوتاه مدت رد نمی‌کند. برخی دیگر از فعالان بازار ارز دیجیتال همچون پلن بی هم با او هم نظر هستند و معتقدند که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ از ۱۰۰ هزار دلار عبور خواهد کرد.

اما در مقابل دیدگاه‌هایی منفی درباره قیمت بیت کوین در سال جاری وجود دارد.

کارول الکساندر، استاد امور مالی در دانشگاه ساسکس انگلیس یکی از این چهره ها است. او به CNBC گفته که بیت کوین می‌تواند تا ۱۰ هزار دلار در سال ۲۰۲۲ عقب نشینی کند. البته باید این راهم در نظر گرفت که او به عنوان یک بدبین نسبت به بیت کوین شناخته می‌شود.

الکساندر معتقد است بیت کوین ارزش اساسی ندارد و در این چرخه به اوج خود رسیده است.

این ویدئو‌ها را هم ببینید:

 

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.