علامت این سرطان دل‌درد و کم‌خونی است

عضو انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: کلورکتال دومین سرطان شایع‌ بین سرطان‌‌های دستگاه گوارش است و تغذیه ناسالم، استعمال دخانیات و مصرف الکل می‌تواند از دلایل بروز آن باشد.

به گزارش تازه‌نیوز، دکتر حمیدرضا دهقان منشادی از انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران گفت: افرادی که در خویشاوندان و نزدیکان درجه یک خود مانند پدر، مادر، خواهر و برادر، فرد مبتلا به سرطان کلورکتال داشته‌اند احتمال ابتلا آن‌ها به بیماری کلورکتال بیشتر از سایر افراد است.

وی اظهار داشت: کم‌خونی، کاهش وزن ناگهانی و درد مبهم شکمی انسداد روده و سوابق بیماری‌های روده‌ای و پولیپ با سابقه خانوادگی از علایم ابتلا به سرطان کلورکتال است و آزمایش خون می‌تواند در تشخیص این بیماری موثر باشد؛ البته آزمایش خون به تنهایی دقت لازم را ندارد و حتما برای تشخیص دقیق نیاز به کلونوسکوپی وجود دارد.

دهقان منشادی ادامه داد: هنگام کولونوسکوپی نوع پولیپ قابل مشاهده است و این پولیپ‌ها یا پایه‌دار یا چسبنده هستند که نوع چسبنده آن خطرناک و ضایعه پیش‌سرطانی محسوب می‌شوند بنابراین باید با دقت برداشته شود و آن را به پاتولوژی جهت بررسی ارائه داد تا اگر تشخیص به سرطان باشد حتما عمل جراحی انجام گیرد.

به گفته این پزشک در صورتی که فرد مبتلا به سرطان روده بزرگ باشد ابتدا باید جراحی و سپس شیمی درمانی را انجام داد، همه افراد بالای ۵۰ سال جهت پیشگیری باید نسبت به انجام کولونوسکوپی و آزمایش خون مربوطه اقدام کنند و اگر فردی قبلا از خویشاوندان درجه یک آن‌ها مبتلا به سرطان کولورکتال باشد این غربالگری باید ۱۰ سال زودتر از سن فرد مبتلا صورت گیرد مثلا اگر پدر خانواده در ۵۰ سالگی مبتلا شده پسر یا دختر او در ۴۰ سالگی کولونوسکوپی کند.

دهقان منشادی تاکید کرد: تکرار انجام کولونوسکوپی هم هر ۵ تا ۱۰ سال یک‌بار است زیرا تشخیص زودهنگام در موفقیت درمان بسیار مهم و حائز اهمیت است.

به نقل از ایرنا، سرطان کلورکتال از سرطان‌هایی است که در راست روده یا روده بزرگ بوده و هر دو این اندام‌ها در قسمت‌های پایین‌تر از دستگاه گوارش قرار گرفته و وقتی که زود تشخیص داده شود، قابل درمان است. این سرطان اول به صورت پولیپ (غده‌های خوش‌خیم در سطح داخلی روده بزرگ) ظاهر می‌شود؛ پولیپ‌ها در رشد سلول‌ها و ترمیم دیواره روده بزرگ اختلال ایجاد می‌کنند. بیشتر پولیپ‌ها خوش‌خیم هستند، اما برخی آن‌ها سرطانی می‌شوند و اگر این پولیپ‌ها زود تشخیص داده و از روده بزرگ خارج شوند از سرطان کلورکتال جلوگیری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.