۱۰ خوردنی که به رفع حالت تهوع کمک می‌کند

هنگامی که احساس حالت تهوع دارید احتمالا آخرین چیزی که می‌خواهید به آن فکر کنید در مورد نوشیدن و خوردن است.

به گزارش تازه‌نیوز، برای حفظ سلامتی و بهبودی از بیماری، نیاز به تغذیه مناسب دارید در حالی که برخی از مواد غذایی می‌تواند تهوع را بدتر کند. اما برخی غذاهای دیگر وجود دارند که می‌توانید با خیال راحت بدون داشتن احساس بد بخورید. تغذیه و هیدراتاسیون (آب‌رسانی) هنگام داشتن حالت تهوع به بهبودی شما کمک خواهد کرد.

به نقل از بهداشت‌نیوز، ۱۰ مورد از خوردنی‌هایی که می‌تواند به داشتن حس بهتر و تسکین ناراحتی معده شما کمک کند را در ادامه می‌خوانیم:

۱. مقداری زنجبیل بخورید

زنجبیل به منظور کاهش تهوع می‌تواند خورده شود. شما باید در حدود ۱ گرم زنجبیل را برای کنترل تهوع بخورید؛ می‌توانید تا چهار گرم در روز بخورید. زنجبیل می‌تواند در مواد غذایی و میان‌وعده‌های مختلف بدون مصرف بالاتر از مقدار توصیه‌شده گنجانیده شود. شما می‌توانید زنجبیل را با خوردن یک چای زنجبیل تازه و یا جویدن زنجبیل متبلورشده مصرف کنید.

اگر باردار هستید با دکتر خود قبل از خوردن زنجبیل مشورت نمایید در دوران بارداری، دوز زنجبیل مصرفی هیچ گاه نباید بالاتر از یک گرم شود.

۲. سعی کنید رژیم غذایی بارات را مصرف نمایید

بارات رژیم غذایی موز، برنج، سیب و یا نان تست است و برای افراد با حالت تهوع و یا اسهال خوب و بسیار ملایم است. توصیه می‌شود تنها زمانی که شما حداقل ۶ ساعت بدون استفراغ هستید از این رژیم غذایی پیروی نمایید.

رژیم غذایی بارات درمان خوبی برای حالت تهوع است با این حال، به یاد داشته باشید که رژیم غذایی بارات یک رژیم غذایی کوتاه‌مدت است و شما باید پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت مواد غذایی روتین را مصرف نمایید. اگر هنوز هم استفراغ دارید، باید فقط یک رژیم غذایی مایع شفاف داشته باشید و یا به دنبال کمک‌های پزشکی باشید.

شاید این مطالب هم برایتان مفید باشند:

۳. سعی کنید مقداری از نعناع مصرف کنید

به نظر می‌رسد نعناع یک انتخاب خوب برای برخی از مردم با حالت تهوع باشد اگر چه پزشکان و دانشمندان مفید بودن آن را قبول ندارند. نعناع حتی می‌تواند برای افراد با سوء هاضمه و سوزش سردل مفید باشد اما به کسانی که حالت تهوع دارند نیز کمک می‌کند. ممکن است در متوقف کردن اسپاسم معده همراه با استفراغ هم مفید باشد.

شما می‌توانید چای نعناع بنوشید یا یکی از گزینه‌ها آدامس‌های بدون قند با نعناع است هرچند جویدن می‌تواند باعث بلع هوا و ورود به معده شده و به نفخ ناراحت‌کننده منجر شود.

۴. مقدار زیادی مایعات بنوشید

روزانه حدود ۸ تا ۱۰ لیوان آب یا مایعات سالم شفاف دیگر را مصرف کنید. زمانی که شما در حالت تهوع هستند اگر استفراغ همراه با تهوع دارید سعی کنید با خوردن مایعات زلال هیدراته بمانید. همچنین می‌توانید از نوشابه‌های انرژی‌زا و نوشیدنی‌های ورزشی حاوی مایعات و الکترولیت‌ها استفاده نمایید. اگر حالت تهوع دارید در صورت مصرف نوشیدنی ورزشی سالم، باید مصرف آب را ½ یا ¼ کاهش دهید.

۵. نوشابه خنک می‌تواند کمک کند

وقتی نمی‌توانید چیزی مصرف کنید نوشابه خنک می‌تواند به شما کمک کند. توجه داشته باشید که نوشابه قند بالایی دارد اما اگر برای تسکین معده می‌نوشید قبل از هر بار مصرف تکان دهید تا گاز آن خارج شود.

۶. لیمو مصرف کنید

به عنوان درمان معمول مورداستفاده برای بیماری صبحگاهی، به نظر می‌رسد لیمو توانایی جلوگیری از حالت تهوع را داشته باشد. شما می‌توانید آن را به طور مستقیم یا در مواد غذایی مصرف کنید و گاهی حتی با بو و عطر لیمو بهبودی پیدا کنید. همچنین مکیدن آب نبات لیمو می‌تواند به رفع حالت تهوع کمک کند. غذاهای مشابه لیمو مانند غذاهای ترش و لیموترش گزینه‌های خوب برای افراد با حالت تهوع است.

۷. غذاهای سرد بخورید

پزشکان تعیین کرده‌اند که تهوع به سیستم عصبی مرکزی مرتبط است. عوامل بسیاری وجود دارند که به احساس و شدت تهوع کمک می‌کند. به نظر می‌رسد که دمای مواد غذایی نیز نقش مهمی را در تهوع ایفا کند؛ وقتی که شما غذاهای خنک مانند سالاد، بستنی یخی یا ساندویچ سرد مصرف می‌کنید تهوع شما کاهش خواهد یافت و شما در غذا خوردن احساس بهتری پیدا می‌کنید.

۸. سعی کنید چوب شور نمکی و کراکر بخورید

اگر شما هنوز هم در مورد آن‌چه می‌خورید در داشتن حالت تهوع نگران هستید، سعی کنید مقداری از کراکر بخورید. هنگامی که حالت تهوع درست پس از برخاستن از خواب در صبح دارید سعی کنید قبل از بلندشدن از خواب مقداری نوشابه را به صورت جرعه جرعه بنوشید و یا کراکر بخورید. چیزهایی مثل کراکر شور، نان تست خشک، چوب شور خشک و غلات خشک همه اگر به آرامی در طول روز خورده شوند می‌توانند به کنترل تهوع کمک کنند.

۹. از مواد غذایی راحت استفاده کنید

مواد غذایی با بوی قوی که حاوی مقدار زیادی چربی باشد می‌تواند تهوع را بدتر کند. این به این معنی است که شما باید از غذاهای راحتی مانند سیب‌زمینی له‌شده، رشته فرنگی یا برنج سفید استفاده کنید و این به هضم آسان و آرام کردن معده کمک می‌کند.

۱۰. سعی کنید مقداری فلفل چیلی (قرمز و تند) مصرف نمایید

معمولا غذاهای ادویه‌دار تهوع را بدتر می‌کنند اما استثناء مهم فلفل تند است. فلفل تند حاوی ماده‌ای شناخته‌شده به نام کپسایسین است که با تحریک ماده P درست مثل یک دارو برای تهوع عمل می‌کند. بسیاری از غذاها که حاوی فلفل تند هستند می‌توانند برای سرکوب کردن حالت تهوع مورد استفاده قرار گیرد.

جمع‌بندی:

نکات ساده‌ای برای جلوگیری حالت تهوع

 • از غذاهای فرآوری‌شده، غذاهای چرب و یا شور مانند دونات، شیرینی، همبرگر، چیپس، کنسرو، شیرینی، نان سفید و مواد غذایی سرخ‌شده اجتناب نمایید.
 • از مواد غذایی با بوی قوی و مواد غذایی تند دوری کنید.
 • نوشیدنی‌های گازدار، الکل و کافئین نخورید.
 • از بودن هوای سرد و تازه در اتاق خود مطمئن شوید؛ اگر هوا کهنه باشد ممکن است شما احساس تهوع بیشتری پیدا کنید.
 • وعده‌های غذایی کوچک و مکرر داشته باشید. هدف شما برای ۶-۸ وعده کوچک در روز و یک میان‌وعده قبل از رفتن به رخت‌خواب باشد.
 • از یک دهانشویه قبل از غذا خوردن و بعد از غذا خوردن برای از بین بردن طعم و مزه بد در دهان استفاده کنید.
 • تا یک ساعت پس از هر وعده غذایی نخوابید؛ این روش تهوع را کاهش می‌دهد.

چه زمانی برای حالت تهوع به دکتر مراجعه کنیم؟

علائمی که شما باید به دکتر مراجعه کنید عبارتند از:

 • استفراغ بیش از سه بار در روز
 • نمی‌توانید هر چیزی جامد یا مایع را پایین نگه دارید.
 • تهوع شما بیش از ۲ روز طول بکشد.
 • داشتن احساس ضعف
 • داشتن درد شکم
 • داشتن یک دمای بالا
 • عدم داشتن ادرار برای مدت ۸ ساعت

از دیگر مطالب سایت هم دیدن کنید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.