نقش آنتی بیوتیک در درمان مننژیت

درمان سریع با آنتی بیوتیک مناسب می‌تواند جان افراد مبتلا به مننژیت باکتریایی را نجات دهد. آنتی‌بیوتیک‌ها نمی‌توانند ویروس‌ها را از بین ببرند، بنابراین برای درمان مننژیت ویروسی که یک نوع خفیف تر از مننژیت است،بی‌اثر هستند.

به گزارش تازه‌نیوز، آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که با عفونت های ناشی از باکتری ها مبارزه می‌کنند. آن‌ها با جستجو و کشتن باکتری های مضر وارد عمل می‌شوند. آنتی بیوتیک ها همچنین می‌توانند خطر عوارض جدی و آسیب مغزی را در بیماران مننژیت باکتریایی کاهش دهند. با این حال، مهم است که مصرف آنتی بیوتیک هرچه زودتر شروع شود.

چگونه به بیمار مبتلا به مننژیت آنتی بیوتیک داده می شود؟

از آنجایی که مننژیت باکتریایی می تواند زندگی فرد را تهدید کند، درمان استاندارد مننژیت شامل تحویل آنتی بیوتیک به صورت داخل وریدی، از طریق رگ در بیمارستان است. آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی برای مننژیت کمتر قابل اعتماد هستند، زیرا توانایی مقابله با عفونت آن‌ها از طریق استفراغ، جذب ضعیف در دستگاه گوارش و سایر عدم قطعیت‌ها می‌تواند مختل شود. آنتی بیوتیک ها معمولاً سه بار در روز به مدت ۷ تا ۲۱ روز بسته به نوع ارگانیسم باکتری عامل مننژیت و نوع آنتی بیوتیک انتخابی تجویز می‌شوند .

کدام آنتی بیوتیک ها برای درمان مننژیت مفیدتر هستند؟

آنتی‌بیوتیک‌ها یا ترکیبی از آنتی‌بیوتیک‌هایی که مفیدتر هستند به نوع باکتری عامل عفونت مننژیت بستگی دارد. این مسئله را اغلب می‌توان با تجزیه و تحلیل نمونه‌ای از مایع به دست آمده با آزمایشی به نام سوراخ کمری یا ضربه نخاعی تعیین کرد.
از آنجایی که نتایج این آزمایش ممکن است چندین ساعت طول بکشد، بیشتر اوقات آنتی بیوتیک های طیف وسیع(موثر در برابر طیف وسیعی از باکتری ها) در این مدت تجویز می‌شوند .
برخی از اشکال مننژیت باکتریایی بسیار خطرناک و همچنین بسیار مسری هستند، بنابراین اعضای خانواده و دوستانی که با بیمار تماس داشته‌اند ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک های پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری داشته‌باشند.

منبع: سلامت

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.