در بارداری از این مواد مراقبتی پوست استفاده نکنید

پوست در دوران بارداری و شیردهی،‌ حساسیت‌پذیری بسیار بالایی پیدا می‌کند و حتی از نظر بافت،‌ ویژگی‌های منحصربه‌فرد و قوام کلی هم دچار تغییراتی می‌شود.

به گزارش تازه‌نیوز، بعضی از محصولات مراقبت از پوست که قبلا عملکرد خوبی برای شما داشته‌اند، دیگر نمی‌توانند در دوران بارداری و شیردهی مناسب باشند. بخشی از مشکل به این مساله برمی‌گردد که پوست درواقع اولین خط دفاعی در برابر سموم مختلف را به‌وجود می‌آورد، درحالی که بعضی از محصولات براساس طراحی خاص‌شان باید به پوست نفوذ کنند. اما ورود بعضی از ترکیبات به جریان خون می‌تواند اثرات مخربی برای چرخه‌های هورمونی داشته باشد و رشد اندام‌های جنین را مختل کند. پوست مادران شیرده هم در تماس مستقیم با کودکان قرار دارد و حتی وجود مقادیر کمی از سموم مرتبط با لوسیون‌ها و کرم‌های مختلف روی پستان مادر می‌تواند توسط پوست نوزادان جذب شود و اثرات زیان‌باری به‌دنبال داشته باشد. بنابراین برای محافظت از سلامتی خود و فرزندتان در دوره‌های بارداری و شیردهی باید از تماس با ترکیبات زیر دور بمانید.

۱. اسیدهای هیدروکسی و بنزوئیل پراکسید

این ترکیبات ضدآکنه به یکی از ترکیبات طلایی برای پاکسازی روزنه‌های پوستی و لایه‌برداری سلول‌های پوستی مرده تبدیل شده‌اند، اما به‌طور کلی برای پوست‌های بسیار حساس توصیه نمی‌شوند. خانم‌های باردار و مادران شیرده باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشند، زیرا پوست آنها تقریبا نسبت به همه چیز، از اسید سالیسیلیک تا بنزوئیل پراکسید، حساسیت بالایی دارد. اسید سالیسیلیک جزو رایج‌ترین اسیدهای بتاهیدروکسی (BHA) است که در محصولات مراقبت پوست کاربرد دارد. یافته‌های علمی نشان داده‌اند که دوز بالای این اسید در داروهایی مانند آسپیرین باعث نقائص مادرزادی و عوارض مختلف در دوران بارداری می‌شود. خانم‌های باردار و شیرده به‌جای اسید سالیسیلیک باید از محصولات حاوی اسید لاکتیک استفاده کنند که بدون آسیب‌رسانی به پوست می‌تواند اثربخشی خوبی در پاکسازی و لایه‌برداری پوست داشته باشد.

۲. رتینوئیدها

اسید رتینوئیک که اثربخشی قابل‌توجهی برای مبارزه با آکنه دارد، فقط با تجویز متخصصان پوست‌ومو قابل استفاده است. با این‌حال اگر کسی قصد باردار شدن داشته باشد، باید مصرف اسید رتینوئیک را کاملا متوقف کند و محصولات حاوی این ترکیب را کنار بگذارد. دلیلش هم این است که رتینوئیدها می‌توانند باعث شکل‌گیری نقائص مادرزادی شوند و بنابراین به یکی از ترکیبات ممنوعه برای خانم‌هایی تبدیل می‌شوند که قصد بارداری دارند.

۳. اسانس‌های روغنی

اسانس‌های روغنی که به‌عنوان ترکیبات درمانی و غلیظ از گیاهان گرفته می‌شوند، در گروه ترکیبات مفید برای پوست قرار می‌گیرند، اما استفاده از آنها در دوران بارداری باید با احتیاط انجام بگیرد. بعضی از این اسانس‌ها می‌توانند باعث انقباض‌های عضلانی شوند و جنین را تحت فشار بگذارند. بنابراین در دوران بارداری و شیردهی از اسانس‌های روغنی زیره سبز،‌ رازیانه، رزماری و آویشن دوری کنید.

۴. ضدآفتاب‌های شیمیایی

اگر در دوران بارداری و شیردهی قرار دارید، از ضدآفتاب‌های شیمیایی دور بمانید و از محصولات کاملا طبیعی به‌عنوان جایگزین استفاده کنید. ضدآفتاب‌های مینرال از این نظر گزینه‌های خوبی هستند چون از زینک (روی) برای تشکیل سد دفاعی فیزیکی روی پوست کمک می‌گیرند.

منبع: سلامت

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.