ابهام افکار عمومی از انتخاب روسیه به عنوان حافظ منافع

چرا بخاطر مردم با خود آمریکا مذاکره نمی‌کنیم؟

سوال مردم ساده است، چرا با جای اعزام نماینده روس و چین و اروپایی براز مذاکره با آمریکا، خودمان مستقیم و بی واسطه با او مذاکره نمی‌کنیم؟

به گزارش تازه‌نیوز، چند سؤال از دیپلمات‌ها و مقاماتی که سرنوشت و منافع ملت ایران، در دست ایشان قرار گرفته است وجود دارد که پاسخ دادن به آن‌ها می‌تواند نشانگر وضعیت سیاسی ایران باشد.

در اینجا این سؤالات فقط در حوزهٔ روسیه است. همین گونه سؤالات را در ارتباط با سایر کشورها نیز می‌توان از خود و کارشناسان امر، پرسید و جواب ها را دریافت کرد.

سؤالاتی که در ارتباط با ورود فعال روسیه در مناسبات و مذاکرات بین ایران و طرف‌های برجام (بویژه آمریکا) وجود دارد، برخی از آن‌ها به‌قرار زیر است:

 • اگر ایران و آمریکا مذاکرهٔ مستقیم داشته باشد امتیاز بیشتری شامل ایران می‌شود یا اگر واسط بین مذاکره روسیه باشد امتیاز بیشتری گرفته می‌شود؟
 • آیا می‌توان تصور کرد که روسیه واسطه‌ای امین برای منافع ایران است؟
 • آیا روسیه با دریافت امتیاز بیشتر ایران از آمریکا، منافع بیشتری دارد یا اگر امتیاز ایران کمتر باشد، منافع بهتری شاملش می‌شود؟
 • آیا روسیه با برگ واسطه گری برای ایران، در حال مذاکرهٔ همزمان با آمریکا بر سر منافع خودش هم هست؟ و در این بین کارت ایران برای روسیه چه کارکرد و کاربردی دارد؟
 • آیا روسیه همزمان با کارت ایران با اروپا هم در حال امتیاز گرفتن است؟ در این بین به منافع ایران توجه خواهد کرد یا منافع ایران جایی در محاسبات روسیه ندارد؟
 • آیا دیپلمات‌های روسی بهتر می‌توانند امتیازی را که آمریکا از ایران می‌خواهد، از ایران اخذ کنند (برای آمریکا)، یا دیپلمات‌های ایرانی در مذاکره مستقیم با آمریکا امتیاز بیشتری می‌توانند بگیرند؟
 • آیا روسیه در این میانه بخاطر امتیازی که برای آمریکا از ایران می‌گیرد، خود امتیازاتی از آمریکا دریافت می‌کند، یا رایگان و فی سبیل الله است؟
 • آیا نقش پر رنگ روسیه در مذاکرات برای روسیه اعتبار می‌آورد یا آمریکا یا ایران؟
 • آیا اعتبار کسب شده از قِبل مذاکرات برجام و نقش روسیه در آن، روسیه را به عنوان بازیگر اصلی منطقه (بویژه در بین اسرائیل و اعراب) هم می‌تواند معرفی کند تا بعنوان قدرت تعیین کننده در کل منطقه باشد؟
 • با وضعیتی که در منطقهٔ قفقاز وجود دارد، و اقمار روسیه در حال کاهش و مردم کشورهای آسیای میانه در حال دور شدن از گرایش روسی هستند، آیا روسیهٔ تضعیف شده با برگ ایران برای تقویت مناسبات خود برنامه‌ای طراحی کرده است؟ در چنین شرایطی برگ ایران در مذاکرات و مناسبات، چقدر می‌تواند به کمک روسیه درآید؟

بیشتر بخوانید:

19 نظر
 1. علی

  همه مردم میدانند چرا مستقیم با آمریکا مذاکره نمیکنیم شما مزدوران آمریکا خودتون زدین به خریت
  لازم نیست شما ها مثل اربابتون آمریکا خودتون دلسوز مردم جلوه بدین.خفشین دیگه ۸ سال مردم بدبخت کردین مستقیم مذاکره کردن با آمریکا خایین وطن

  1. سجاد

   چرت نگو مگه ایران بچه یتیم هست که روسیه و چین بشن قیم ایران و از طرف ایران برن مذاکره تا کی این حماقت رو ادامه میدین مگه تو ایران قحط الرجال هست که سفیر روسیه بره برای ما امتیاز بگیره لال که نیستن همون چیزی که میخوان مستیم از امریکا بگیرن نه با واسطه و ایران بشه کارت بازی و منافع چین و روسیه حماقت تا کی

 2. علی

  چون آنچه که اهمیت ندارد مشکلات مردم است .!

 3. آراز

  مذاکره کردیم و توافق کردیم شد برجام. رییس‌جمهورشان اونو پاره کرد. به همین راحتی. افکار عمومی متوجه این موضوع هستند شما به فکر خودتان باشید

 4. مهرداد

  چرا هی سوال میپرسی.
  آیا میترسی بگی به نفع ما نیست؟

 5. من

  ایران شده عامل روس وچین پس استقلال کو

  1. مجتبی

   چرا حرف مفت میزنی،کجا ایران شده عامل روس و چین..به نظر شما ایران نوکر آمریکا بشه خوبه غرب زده بدبخت که داری حرف های دشمنان کشور رو میزنی و جمهوری اسلامی رو متهم به عامل چین و روس میکنی.

 6. حسین

  با درود همینطور که در این ۴۲ سال با سیاستهای بخردانشون!!! مردم و کشور بهرها بردند. در این مورد ویژه ( ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه) هم اخر عاقبت خوشی نخواهد بود به اسلاف گذشته قبلی نگاه کنید تا عبرت بگیرد فرقش اینکه مردم و کشور تا سالها تاوان بی کفایتها رو باید بدهند.

 7. اکبر

  من فقط این میفهم ادم عاقل اختیارش دست لاشخور نمیده.

 8. حسین

  رفرادندم تنها راه نجات از استبداد و نجات کشور از بحرانها.

  1. مجتبی

   تا حرفی میشه یه سری دم از رفراندوم میزنن..از کدوم استبداد حرف میزنی و از کجا مطمئن هستید که دیگران توانایی نجات کشور به قول شما از بحران رو دارن.بحرانهای بوجود اومده همه زیر سر کدخدا پرست های ملعون و خائن هست که دم تکون میدن برای اربابای آمریکایی شون.

 9. حجت

  روسیه از آمریکا بدتر آمریکا از روسیه بدتر هر دو از هم بدتر و هر دو از هم پلیدتر.
  و بدتر از اینها نوکری شماست نسبت به آمریکا

 10. امیر

  بخاطر سفره مردم بایدبا هرکس صحبت کرد.این که بگذارید واسطه ها از این برنامه سواستفاده کنن تحمل برانگیز.

 11. خاشاک

  اول که انقلاب شد هم روسیه دشمن بود و هم امریکا نه شرقی و نه قربی که یادتونه!!!!؟ ولی واسه منافع ویا هرچی…. روسیه کمونیست وچین کمونیست که کل دنیا میدونن جز خودشون به هیچ چیز اهمیت نمیدن میشن دوست و فقط امریکا بده ؟؟؟ خوب چرا میترسیم باهاش حتی مذاکره کنیم ؟؟؟ ممکنه از راه بدرمون کنه حتما!!!!!

 12. علی

  روسیه کثیف ترین سیاست رو داره

 13. ناظمی

  تا ما تسلیم محض آمریکا نشویم در تحریم خواهیم ماند. چه با واسطه چی بی واسطه. با توجه به خروج شتابزده و نابخردانه دولت قبلی آمریکا، غرب هراسان از پیشرفت های هسته ای ایران بدنبال تفرقه میان مردم ایران و دولت های پشتیبان هستند. در حال حاضر غرب با شاهکاری که ترامپ خالق آن بوده به پاسخ مثبت ما نیاز دارد.

 14. مجتبی

  احسنت،حرف حق رو زدید،،لعنت به غرب زده های ملعون و وطن فروش داخلی.

 15. مجتبی

  از کی تا حالا حرف زدن مستقیم با آمریکا شده به نفع مردم،افرادی که چنین ادعایی دارند و مذاکره مستقیم با آمریکا رو به نفع مردم میدونن یه مشت دروغگوی وطن فروش هستند و تنها به فکر منافع خود و اربابای غربیش ون هستند.

 16. حاج قاسم

  اندکی صبرسحرنزدیک است…غربگدایان فعلاسکوت…سکوت
  بازهم بهانه گیری غربزده ها..فعلاروسیه وچین درجهت منافع ماحرکت میکنن چون اونا به قدرت ماپی بردن،اگه غربگدایان ذلیل

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.