چگونه از حملات آسم پیشگیری کنیم؟

آسم وضعیتی است که در آن راه‌های هوایی بدن باریک و متورم می‌شود و شاید مخاط اضافی و علائم دیگر تولید کند.

به گزارش تازه‌نیوز، در حالی که آسم بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، شایع‌ترین بیماری طولانی‌مدت در کودکان است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از ۲۶۲ میلیون نفر در جهان به آسم مبتلا هستند و بیش از ۴۶۱ هزار نفر هم بر اثر آن جان خود را از دست داده‌اند.
هیچ درمانی برای آسم وجود ندارد و برای برخی افراد آسم یک بیماری جزئی اما برای برخی دیگر می‌تواند با فعالیت‌های روزانه تداخل داشته باشد و ممکن است منجر به حملات آسم تهدیدکننده زندگی شود.

جان کاستلو، پزشک متخصص ریه در کلینیک مایو در لندن، در این باره می‌گوید: کنترل خوب روزانه آسم برای جلوگیری از علائم و حمله آسم کلیدی است.
علائم آسم عبارت از تنگی نفس، سفتی قفسه سینه، خس‌خس سینه هنگام بازدم، مشکلات خواب ناشی از تنگی نفس، سرفه یا خس‌خس سینه و حملات سرفه یا خس‌خس سینه که با ویروس تنفسی بدتر می‌شود، است.

آسم وضعیتی متناوب است که با یک ویروس تنفسی، آلرژی یا محرک دیگر بدتر می‌شود. مشخص نیست چرا برخی از افراد به آسم مبتلا می‌شوند و برخی دیگر خیر و یا چرا در برخی افراد علائم و نشانه‌های آسم در موقعیت‌های خاص مانند هنگام ورزش عود می‌کند.
حتی هوای سرد و رعد و برق نیز می‌تواند باعث بروز آسم شود.

به نقل از ایسنا، دکتر کاستلو اظهار کرد: یک مولفه ژنتیکی بسیار بزرگ در آسم و آلرژی وجود دارد اما تعریف مطلق ژن‌های دخیل هنوز در دست بررسی و بسیار قابل بحث است؛ بنابراین پیشگیری از آسم به‌ عنوان یک امر بسیار دشوار است اما آنچه که می‌توان از آن پیشگیری کرد فراوانی و شدت حملات با استفاده از درمان منظم است.

کودکان مبتلا به آسم ممکن است نتوانند علائمی که احساس می‌کنند را بیان کنند؛ والدین اغلب متوجه می‌شوند که کودک نسبت به خواهر و برادر خود بیشتر دچار عفونت قفسه سینه می‌شود یا صدای خس‌خس مکرر کودک را می‌شنوند.
البته ممکن است در خانواده‌ای سابقه سرفه، خس‌خس سینه، تنگی نفس، آسم یا آلرژی مشاهده شود و همه این موارد عواملی است که به تشخیص آسم اشاره می‌کند.

کاستلو بیان می‌کند: آسم اغلب در سال‌های اولیه نوجوانی بهبود می‌یابد اما علت این بهبودی مشخص نیست که آیا ناشی از هورمون است یا چیز دیگری. با این حال هنگامی که در فردی آسم تشخیص داده می‌شود، با توجه به شرایط مناسب همیشه این تمایل وجود دارد که بعدها به زندگی عادی خود بازگردد.
افراد مبتلا به آسم و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند دستورالعمل‌های درمانی محلی و بین‌المللی برای برنامه‌ای گام به گام و زندگی با شرایط آسم، پیشگیری از حملات آسم و تشخیص این‌که چه زمانی خارج از کنترل است را طراحی کنند.

درمان استنشاقی درمانی انتخابی است؛ اگرچه بیماران مبتلا به آسم شدید ممکن است به کورتیکواستروئیدهایی نیاز داشته باشند که به‌ صورت خوراکی یا داخل وریدی مصرف می‌شود.
کاستلو تاکید کرد: اگر بیمار پاسخ نمی‌دهد، بستری شدن در بیمارستان لازم است تا اطمینان حاصل شود که داروها به‌ طور موثر تجویز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.