کرونا به این عضو آسیب جدی می‌زند

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد آلوده شدن به کووید می‌تواند به مغز افراد مسن آسیب بیشتری نسبت به ابتلا به آلزایمر وارد کند.

به گزارش تازه نیوز و به نقل از نامه‌نیوز، نتایج یک بررسی جدید که به تازگی صورت گرفته نشان می‌دهد، برخی از بازماندگان مسن کووید ممکن است به بیماری به نام «آنسفالوپاتی متابولیک سمی» (TME) مبتلا شوند که  باعث آسیب بیشتر از آلزایمر می‌شود.

بسیاری از سالمندانی که به دلیل کووید در بیمارستان بستری می‌شوند، به شرایطی به نام TME مبتلا می‌شوند که گاهی اوقات به دلیل عفونت‌های ویروسی ایجاد می‌شود.

بیماران مبتلا به کووید که علائم آسیب مغزی را نشان می‌دهند اغلب به وضعیتی به نام آنسفالوپاتی متابولیک سمی مبتلا می‌شوند که باعث التهاب مغز می‌شود و بدن را از انجام برخی عملکردهای متابولیک اساسی باز می‌دارد. افرادی که در نتیجه کووید از TME رنج می‌برند نسبت به افراد مبتلا به آلزایمر ۶۰ درصد سطوح بالاتری از نشانگرهای زیستی نشان دهنده آسیب مغزی نشان می‌دهند.

افرادی که در نهایت بر اثر کووید جان خود را از دست دادند، ۱۲۴ درصد بیشتر دچار نشانگرهای زیستی بودند؛ تیم تحقیقاتی دانشکده پزشکی گروسمن دانشگاه نیویورک (NYU)  که پژوهشگران این مطالعه بودند از پیامدهای دراز مدت یافته‌های خود مطمئن نیستند، اما نگران تأثیراتی هستند که این ویروس بر افراد مسن می‌گذارد.

توماس ویسنیفسکی، مدیر مرکز تحقیقاتی دانشکده پزشکی گروسمن می‌گوید: آسیب مغزی که با افزایش این نشانگرهای زیستی نیز همراه است، به این معنا نیست که بیمار بعداً به بیماری آلزایمر یا زوال عقل مرتبط مبتلا می‌شود، بلکه خطر ابتلا به آن را افزایش می‌دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.