روایت‌ اصغر فرهادی از «جدایی نادر از سیمین» در روز سینما

مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» روایتی از مراحل ساخت و بازتاب‌های جهانی این فیلم است و تصاویری از پشت‌صحنه آن با روایت اصغر فرهادی را دربرمی‌گیرد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از ایرنا، دهمین قسمت از فصل جدید برنامه تلویزیونی «نردبان» امشب همزمان با روز ملی سینما روی آنتن می‌رود و در ۸۰ دقیقه پخش می‌شود و ویژه برنامه‌های متنوعی را با حضور مستندسازان ایرانی و خارجی تدارک دیده است.

در این قسمت، ارد عطارپور کارگردان برجسته سینمای مستند، با حضور در برنامه نردبان از تجربه چند دهه مستندسازی خود می‌گوید و آرش اسحاقی دبیر انجمن صنفی کارگردانان و مستندسازان درد و دل‌های کارگردانان مستند را بیان کرده است.

ورنر هرتزوگ، کارگردان بین‌المللی و شناخته شده سینمای جهان دیگر مهمان ویژه نردبان به مناسبت روز ملی سینمای است. او در برابر دوربین نردبان آمده و در گفت‌وگو با حامد شکیبانیا از تجربیات مستندسازی خود و خاطرات حضورش در ایران سخن می‌گوید.

این مستندساز آلمانی برای نخستین فیلم بلند خود با نام نشانه‌های زندگی، جایزه معتبر خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد و برای ساخت مستند «فیتزکارالدو» برنده جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم کن شد.

در بخش دیگر برنامه،‌ وحید صداقت که این روزها مستند صحنه‌هایی از یک جدایی را روی پرده دارد، با حضور در نردبان روبه‌روی دوربین شبکه مستند نشسته است و فرزاد خوشدست، کارگردان مستند خط باریک قرمز از آخرین اخبار این فیلم مستند سخن گفته است.

مستند صحنه‌هایی از یک جدایی در آستانه دهمین سال ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین آماده نمایش شده و به زوایای پنهان این فیلم می‌پردازد؛ این اثر روایتی از مراحل ساخت و بازتاب‌های جهانی این فیلم است و تصاویری از پشت‌صحنه آن با روایت اصغر فرهادی و گفتگوهایی از مایک لی، ژان کلود کریر و ابراهیم گلستان را دربرمی‌گیرد.

علاوه بر این، جمعی از مستندسازان کشور در ویدئوهایی این روز را تبریک گفتند؛ نسیم نجفی، مهدی نورمحمدی، صدیقه خدایی، مازیار مشتاق گوهری، مهدی قنواتی، رضا مجلسی و برهان احمدی روز ملی سینما را تبریک گفتند.

«نردبان»، مجموعه برنامه تلویزیونی شبکه مستند است که تلاش می‌کند فیلم و عکاسی مستند را به علاقه‌مندان آموزش دهد. این برنامه با اجرای محمد (حامد) شکیبانیا، کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر احمدپور و فاطمه بوربور با آیتم‌هایی متنوع جمعه‌ها ساعت ۱۸ روی آنتن شبکه مستند می‌رود و بازپخش آن شنبه‌ها ساعت ۱۵ است. نردبان در استودیو فرهنگسرای ارسباران ضبط می‌شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.