آیا احتمال انتقال ویروس کرونا از افراد بدون علامت وجود دارد؟

مؤسسه ملی تحقیقات سلامت، خلاصه‌‌ای از نتایج تحقیقات صورت گرفته درمورد احتمال انتقال ویروس کرونا از مبتلایان فاقد علامت را منتشر کرد.

به گزارش تازه‌نیوز و به نقل از تسنیم، ویروس کرونا می تواند طیف وسیعی از علائم بالینی را ایجاد کند اما ممکن است در بعضی از افراد آلوده، هرگز علائمی ایجاد نکند. ممکن است بخش زیادی از جمعیت مبتلا به کووید 19 باشند که هنوز هیچ علائمی ندارند و ما قادر به شناسایی این موارد نیستیم. با این وجود گزارش‌‌هایی از فقدان حس بویایی در برخی افراد بدون علامت وجود دارد. حال سوال این است که آیا احتمال انتقال این ویروس از فرد بدون علامت وجود دارد؟

بر اساس گزارش منتشرشده از سوی مؤسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ تحقیقات اولیه نشان می‌‌دهد که ممکن است 40 تا 50 درصد موارد مبتلا به کووید 19 و حتی بیشتر، تا مدت زمان طولانی بدون علامت و یا با علائم خفیف باشند. محققان می‌‌گویند با توجه به سرعت انتشار ویروس، به نظر می‌‌رسد افرادی که بدون علامت هستند و یا علامت خفیف دارند در انتشار ویروس نقش مهمی داشته باشند. به نظر می‌‌رسد انتشار از طریق موارد بدون علامت، شایع‌‌تر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌‌شد. نتایج یک گزارش از چین، نشان می‌‌دهد از یک گروه 78 نفری که همگی تست کووید 19 آنها مثبت بود، 42 درصد بدون علامت بودند. از آنجایی که ویروس در بینی و دهان افراد مبتلای بدون علامت وجود دارد، وقتی افراد سرفه یا عطسه یا صحبت می‌‌کنند، قطرات بزاق و مخاط را در هوا انتشار می‌‌دهند. این قطرات احتمالاً باعث انتقال ویروس از افراد بدون علامت به سایرین می‌‌شود. در مطالعه‌ دیگری که در مورد شیوع بیماری در چین انجام شد، نشان داده شد که افراد بدون علائم، ویروس را به آسانی به سایر افراد انتقال می‌‌دهند. شواهد نشان می دهند که انتقال از افراد بدون علائم نقش مهمی در گسترش سریع ویروس در سراسر جهان دارد.

افراد بدون علامت نگرانی بزرگی ایجاد می‌‌کنند؛ چرا که کنترل بیماری را (که به شناسایی موارد علامت دار تکیه دارد) تضعیف می‌‌کنند. تحقیقات بیشتری برای تعیین پتانسیل و نحوه انتقال ویروس از بیماران بدون علامت مورد نیاز است. از طرفی برخی پژوهشگران معتقدند درست است که افراد بدون علامت هم ممکن است بیماری را منتقل کنند ولی به نظر می‌رسد احتمال سرایت از افراد ناقل بدون علامت نسبت به افراد علامت‌دار مبتلا کمتر است؛ ولی در مورد این ادعا که افراد بدون علامت به هیچ‌وجه بیماری را منتقل نمی‌کنند، هنوز نمی‌توان با دقت و قاطعیت اظهارنظر کرد. درحال حاضر بی‌خطرترین و درست‌ترین فرض آن است که همه افراد مبتلا به کووید 19 می‌‌توانند بیماری را منتقل کنند ولی افراد ناقل بدون علامت احتمالاً خطر انتقالشان کمتر است. برای پاسخ دادن قطعی به این سوال تحقیقات بیشتری در مورد الگوهای انتقال از موارد بدون علامت مورد نیاز است.

احتمال انتقال کووید 19 از فرد بدون علامت وجود دارد و این بیماران ممکن است از بیماری خود آگاه نباشند و خود را قرنطینه نکنند. همچنین ممکن است توسط متخصصین مراقبت‌‌های بهداشتی نادیده گرفته شوند و از این رو ناآگاهانه ویروس را به دیگران منتقل کنند. از آنجا که این بیماری ممکن است از افراد بدون علامت منتقل شود، بهترین روش پیشگیری از ابتلا به این ویروس، استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی حداقل دو متر با دیگران است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.