آبروریزی بین‌المللی اسرائیل؛ صدای آمریکا هم درآمد +ویدئو

حمله نظامیان اسرائیلی به تشییع‌کنندگان پیکر شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره در بیت‌المقدس واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی رسانه‌ها، جامعه جهانی و نهاد‌های بین‌المللی به همراه داشته است.

به گزارش تازه نیوز به نقل از یورونیوز، جامعه جهانی مداخله خشونت‌آمیز روز جمعه پلیس اسرائیل و حمله به شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع جنازه این خبرنگار الجزیره را که هنگام انجام ماموریت هدف شلیک گلوله قرار گرفت به شدت محکوم کردند.

در همین ارتباط: ببینید: شیرین ابوعاقله، عروس بیت‌المقدس

هزاران فلسطینی روز جمعه در مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر شیرین ابوعاقله، از جمله روزنامه‌نگاران و خبرنگاران سرشناس در رسانه‌های عرب زبان خاورمیانه، به شکل بی‌سابقه‌ای با باتوم مورد ضرب و شتم ماموران پلیس اسرائیل قرار گرفتند.

برخورد خشونت‌آمیز پلیس اسرائیل با تشییع کنندگان پیکر این خبرنگار شبکه الجزیره که پیش‌تر حین پوشش خبری درگیری مسلحانه میان نظامیان اسرائیلی و فلسطینیان در ارودگاه جنین واقع در کرانه باختری رود اردن به ضرب گلوله کشته بود همچنین در رسانه‌های ‌بین‌المللی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد.

این مطالب را هم از دست ندهید:

محکومیت شبانه شورای امنیت
شورای امنیت سازمان ملل از جمله نهاد‌های بین‌المللی بود که پیش از دیگر نهاد‌ها، شخصیت‌ها و کشورهای جهان قتل شیرین ابوعاقله را «به شدت محکوم کرد» و خواستار «تحقیقات فوری، کامل، شفاف و بی طرفانه» در خصوص این پرونده شد.

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد نیمه شب جمعه در نشستی به اتفاق آرا این برخورد خشونت‌آمز را با سوگواران و تشییع کنندگان پیکر یک خبرنگار محکوم کردند.

این موضع یکپارچه علیه اسرائیل که در موارد بسیار معدود و نادری از شورای امنیت دیده شده طی نشست جمعه شب به ابتکار ایالات متحده با درخواست برای «تحقیق فوری، کامل، شفاف و بی طرفانه» در خصوص این حادثه همراه شد.

بر اساس متنی که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده شورای امنیت همچنین بر ضرورت دریافت تضمین برای پاسخگویی و مسسولیت‌پذیری عامل یا عاملان این حادثه تاکید کرده است.

اتحادیه اروپا استفاده از زور علیه سوگواران را محکوم کرد
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به این ماجرا «استفاده نامتناسب اززور و رفتار غیرمحترمانه پلیس اسرائیل علیه شرکت کنندگان و سوگواران مراسم تشییع جنازه» را محکوم کرد.

دیمیتر تزانتچف، سفیر اتحادیه اروپا در اسرائیل نیز در پیامی توییتری اینگونه واکنش نشان داد: «از صحنه‌های مشاهده شده امروز در حاشیه مراسم تشییع جنازه و استفاده نامتناسب و بی‌احترامی در مراسم تشییع جنازه بهت زده‌ام.»

ابراز تاسف آمریکا
از سوی دیگر واشنگتن نیز به این ماجرا واکنش نشان داد و نسبت به مداخله نظامیان اسرائیل برای متوقف کردن یک راه‌ پیمایی مسالمت‌آمیز ابراز تاسف کرد.

کاخ سفید در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مقامات دولت از دیدن حوادث مربوز به تشییع جنازه خبرنگار روزنامه الجزیره در بیت‌المقدس «به کلی آشفته» شده‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در این خصوص گفت: «همه ما این تصاویر را دیده‌ایم که عمیقاً ناراحت‌کننده هستند. وی افزود: «ما از مداخله و برخورد با آنچه که باید یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز می‌بود، ابراز تأسف می‌کنیم.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای مطبوعاتی تصریح کرد: «از دیدن تصاویر برخورد پلیس اسرائیل با شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه آن روزنامه نگار به شدت منقلب شدیم.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفته است که از رفتار «برخی ماموران پلیس اسرائیلی» «عمیقاً ناراحت» است . به گفته سخنگیو دبیر کل سازمان ملل متحد او همچنین نسبت به «درگیری بین نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطینی‌ها در بیمارستان سنت جوزف» نیز ابراز ناراحتی کرده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.