تکلیف پول‌های بلوکه‌شده ایران در ژاپن و کره چه شد؟

هم کره و هم ژاپن با چراغ سبزی که امریکا نشان داده بود، علاقه‌مند بودند که پول‌های ایران را بدهند.

به گزارش تازه نیوز و به نقل از ایلنا، رییس کمیته مشترک ایران و ژاپن گفت: گویا در مورد پول‌های بلوکه شده ایران در ژاپن گشایش‌هایی ایجاد شده است، اما چون اطلاعات آن را دقیقا افشا نمی‌کنند، در نتیجه ما هم با حدس و گمان در این زمینه صحبت می‌کنیم.

بهرام شکوری درباره سطح مبادلات کنونی ایران با ژاپن گفت: سطح مبادلات ایران با ژاپن نسبت به گذشته تغییری نکرده است. ژاپنی‌ها نوعا شرکای امریکایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترکی با ایران و امریکا دارند و از این تحریم‌ها بسیار متاثر هستند. در نتیجه سطح روابط ما هنوز نزدیک به صفر است، ولی ژاپنی‌ها امیدوار هستند که برجام به نقطه‌ای برسد تا این روابط گسترش یابد.

وی افزود: قبل از عید نوروز؛ سازمان توسعه تجارت ژاپن جلساتی با اتاق بازرگانی ایران داشتند که علاقه‌مند بودند، زمینه‌های همکاری با ایران را مشخص کنند، به خصوص با کمپانی‌های متوسطی که در ژاپن وجود دارد. درواقع باید بتوان از الان این بستر را فراهم کرد و مقدمات آن را انجام داد تا اگر برجام عملیاتی شد، مقدمات آن شکل گرفته باشد. با توجه به تغییر و تحولاتی که در اتاق ایران بود کمی این موضوع مغفول ماند که امیدوارم از هفته آینده، بتوانیم این مذاکرات را شروع کرده و استمرار آن موجب شود که سریعا بعد از برجام این ارتباط برقرار و توسعه یابد.

شکوری درباره نوع مبادلات ایران و ژاپن خاطرنشان کرد: نوعا آنچه که قبلا بیشتر ژاپن خریدار آن از ایران بود یکسری محصولات معدنی و در کنار آن یکسری خاویار، میگو، محصولات غذایی، آبمیوه‌ها، آب انار، خشکبار و پسته ایرانی و فرش بود. ایران در حوزه‌های مختلف می‌تواند با ژاپن ارتباط داشته باشد که یکی صنعت توریسم است. ژاپنی‌ها بسیار علاقه‌مند به تاریخ و آثار باستانی ایران هستند. اگر بتوانیم شرایطی را مهیا کنیم که توریست‌های ژاپنی بتوانند به راحتی به ایران بیایند و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی ایران را ببینند، می‌تواند درآمدزایی خوبی برای کشور داشته باشد. ایرانی‌ها هم علاقه‌مند به رفتن به ژاپن هستند، البته علاقه‌مندی ژاپنی‌ها بیشتر از ایرانی‌هاست، چون هزینه سفر برای ژاپنی‌ها کمتر است، در نتیجه ما می‌توانیم توریست خارجی از ژاپن بیشتر داشته باشیم.

رییس کمیته مشترک ایران و ژاپن در ادامه افزود: نمایشگاه‌هایی که تجار ایرانی می‌توانند در ژاپن شرکت کنند هم زمینه همکاری دیگری است. به هر حال دانش فنی و تکنولوژی که در ژاپن وجود دارد در سطح اروپاست و در ماشین آلات صنعتی، آسانسور، بسیاری از تلفن‌ها و کالا‌های دیگری که استفاده می‌کنیم، می‌توان از ژاپن بهره‌مند شد.

وی ادامه داد: شاید یکی از این زمینه‌هایی که در آینده اتفاق بیفتد این باشد که به جای تولید خودرو‌های بی‌کیفیت در کشور، برند‌های خوب خودروسازی ژاپن مثل تویوتا بتوانند به ایران بیایند و با سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران بتوان از ظرفیت بالای تکنولوژی ژاپن در این حوزه استفاده کرد.

شکوری درباره وضعیت پول‌های بلوکه شده ایران در ژاپن بیان کرد: گویا گشایش‌هایی در این مورد ایجاد شده است، اما چون اطلاعات آن را دقیق افشا نمی‌کنند، در نتیجه ما هم با حدس و گمان در این زمینه صحبت می‌کنیم. اما هم کره و هم ژاپن با چراغ سبزی که امریکا نشان داده بود، علاقه‌مند بودند که پول‌های ایران را بدهند. حال آن را داده‌اند یا خیر، خیلی اطلاع ندارم و وزارت امور خارجه بیشتر در جریان این کار است.

وی افزود: دولت و مردم ژاپن و کره علاقه‌مند به همکاری با ایران هستند. ما قبل از کرونا جشن ۹۰ سالگی روابط اقتصادی، سیاسی ایران و ژاپن را جشن گرفتیم و حدود یک قرن با آن‌ها ارتباط داشته‌ایم. ژاپنی‌ها هم قلبا علاقه‌مند به این موضوع هستند، اما به هر حال این دنیای تجارت است و اگر ما هم جای آن‌ها بودیم همین رفتار را می‌کردیم. سهم عمده تجارت ژاپن با امریکا است و آن‌ها منافع مردمشان را فدای ایران نمی‌کنند. ما هم نمی‌خواهیم که این کار را بکنند.

رییس کمیته مشترک ایران و ژاپن در پایان خاطرنشان کرد: ژاپنی‌ها قلبا علاقه‌مند هستند که این اتفاق بیفتد و همان طور که در گذشته هم برای ماجرای خرید نفت نشان دادند، آن‌ها بیشتر راغب بودند که معافیت‌هایی را از امریکا بگیرند که نفت ما را بخرند. این نشان دهنده این است که ژاپنی‌ها هم تلاش می‌کنند که این اتفاق بیفتد، اما به هر حال ما هم باید از این سو به آن‌ها کمک کنیم. باید به سمتی برویم که تعاملات خوبی را با دنیا داشته باشیم، چون اگر نداشته باشیم طبیعتا هم این کشور‌ها را دچار زحمت و هم تجار خودمان را متضرر می‌کنیم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.