پیشنهاد بایدن به کره شمالی برای تامین واکسن کرونا

جو بایدن که برای دیدار از ژاپن و کره‌جنوبی به شرق آسیا سفر کرده گفته آمریکا آماده است به طور فوری واکسن کرونا به کره‌شمالی اهدا کند اما پیونگ‌یانگ هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده است.

به گزارش تازه نیوز و به نقل از انتخاب، کره‌شمالی برای نخستین بار رسما از شیوع کووید ۱۹ در این کشور خبر داده و گفته ۲ میلیون و پانصد هزار نفر از شهروندان کشور کرونا مثبت شده‌اند.
این کشور که در دو سال گذشته هیچ‌گاه شیوع کرونا را رسما اعلام نکرده بود اکنون می‌گوید محدودیت‌های قرنطینه را به طور سراسری اعمال کرده است اما ناظران از کمبود دسترسی پیونگ‌یانگ به تست کووید و واکسن کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند.

آقای بایدن پیشنهاد ارسال واکسن به کره‌شمالی را در خلال کنفرانس خبری خود در سئول، پایتخت کره‌جنوبی، اعلام کرد و گفت: «ما آماده ارسال واکسن هستیم. نه فقط به کره‌شمالی بلکه به چین هم. ما آماده‌ایم که چنین کمکی را فورا عملی کنیم… اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم.»

کره‌شمالی پیش‌تر دریافت واکسن از نهاد بین‌المللی کووکس را هم نپذیرفته بود و همچنین به کمک همسایه جنوبی خود هم نه گفته بود.

در عوض، پیونگ‌یانگ مدعی شده بود که توانسته با موفقیت جلوی گسترش کرونا را بگیرد و برای این کار از مسدود کردن مرزها و همچنین توصیه کارشناسان این کشور که معتقد بودند این ویروس تا مدتی بعد از بین خواهد رفت، سود برده است.

رسانه‌های این کشور نوشیدن چای و دم‌نوش‌های گیاهی و غرغره کردن آب‌نمک در کنار استفاده از داروهای مسکنی چون ایبوبروفن را به شهروندان توصیه کرده‌اند.

همزمان چین هم نتوانسته موج جدید همه‌گیری که به واسطه شیوع سویه اومیکرون شدت گرفته است را تاکنون مهار کند و دهها میلیون از مردم این کشور اکنون در قرنطینه به سر می‌برند.

کره شمالی با کره جنوبی و چین مرز مشترک دارد. هر دو کشور با شیوع گسترده ویروس کرونا دست و پنجه نرم کردند.

آقای بایدن در خلال سفر خود به کره‌جنوبی همچنین گفته تمایل دارد که تحت شرایطی با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی دیدار کند.

او در جریان کنفرانس خبری خود در سئول گفت که شکل‌گیری چنین دیداری بستگی به آن خواهد داشت که رهبر کره‌شمالی «مصمم و مشتاق» باشد.

این پشنهاد دیدار مستقیم پس از آن عنوان می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به عنوان نخستین رهبر ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۸ سنت‌شکنی کرد و برای نخستین‌بار با همتای کره‌شمالی خود – کیم جونگ اون – در سنگاپور دیدار و گفتگو کرد و همچنین به عنوان نخستین رئیس‌جمهوری آمریکا گام در خاک کره‌شمالی گذاشت.

اما تنها دو سال بعد از این رویداد تاریخی، کیم جونگ اون ابراز تردید کرد که آیا کشورش نیازی به «دست دادن» با آمریکا دارد یا خیر.

در همین حال، آقای بایدن از آمادگی واشنگتن برای ارسال تسلیحات نظامی بیشتر به سئول و برگزاری مانورهای مشترک نظامی میان دو کشور که در دوران ریاست‌جمهوری آقای ترامپ کاهش یافته بود، سخن گفته است. اظهاراتی که می‌تواند موجب خشم پیونگ‌یانگ شود. کره شمالی این مانورها را تمرینی برای براندازی حکومت و اشغال این کشور ارزیابی می‌کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.