وضعیت فاجعه؛ شاخص کیفیت هوای تهران را دستکاری می‌کنند! +تصاویر

وضعیت آلودگی هوا در تهران همچنان خطرناک است و خبری از اقدام ویژه نیست!

به گزارش تازه‌نیوز، در حالی که شاخص کیفیت هوای تهران در سایت https://www.iqair.com/world-air-quality-ranking حدود ۲۲۴ ثبت شده، در سایت http://airnow.tehran.ir بیش از ۴۰۴ ذکر شده است.

گفتنی است در سایت ایرانی اگرچه کلمه «شاخص هم اکنون» نوشته شده اما در توضیحات از میانگین ۱۲ ساعت گذشته با تاکید بر ۳ ساعت گذشته نام برده شده است. یعنی محاسبه غلط در غلط و یا روشی برای دستکاری در شاخص …شاخص کل آلودگی هوای پایتختشاخص کل آلودگی هوای پایتخت

ظهر امروز ذرات معلق PM2،5 در تهران ۳۳ برابر بیشتر از حد مجاز تعریف شده سازمان جهانی بهداشت است.

ذرات معلق (PM) به تمامی اجزاء ریز مایع یا جامدی (به جز آب خالص) گفته می‌شود که در جو زمین پراکنده هستند و اندازه میکروسکوپی یا زیرمیکروسکوپی اما بزرگتر از ابعاد مولکولی دارند.

ذرات معلق در اثر فرایندهای مختلف طبیعی یا انسانی ایجاد می‌شوند. منابع مصنوعی ذرات معلق در مناطق شهری شامل صنایع مختلف از قبیل سیمان، زغال سنگ، ذوب آهن، کارخانجات گچ‌پزی و کارگاههای بزرگ تراشکاری می‌باشد.

ذرات معلق از مرگبارترین انواع آلودگی هوا محسوب می‌شوند. به ویژه ذرات کوچکتر که کمتر از ۱۰ میکرومتر قطر دارند، خطرناکتر هستند چراکه به ریه‌ها نفوذ کرده و برخی از آنها حتی وارد جریان خون می‌شوند و می‌توانند به حمله قلبی، کاهش عملکرد ریه، ضربان نامنظم قلب، تشدید آسم و مرگ ناگهانی در بیماران قلبی و تنفسی منجر شوند.

ذرات جامد براساس اندازه تقسیم می شوند و عبارتند از: pm10 و pm2،5 دسته اول ذراتی که دارای قطر کمتراز ۱۰ میکرومتر و دسته دوم (خطرناکتر) ذراتی که دارای قطر کمتر از ۵/۲ میکرومتر هستند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.