افزایش کمک‌ هزینه‌های جنبی بازنشستگان تامین‌ اجتماعی ابلاغ شد

میزان کمک‌هزینه مسکن به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ یک میلیون و ۶۵۰ هزار ریال در ماه تعیین شده است.

به گزارش تازه نیوز، مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با صدور بخشنامه‌ای افزایش مستمری و کمک‌های جنبی و تعیین حداقل مستمری در سال ۱۴۰۱ را برای اجرا به واحد‌های اجرایی این سازمان در سراسر کشور ابلاغ کرد.

به نقل از سایت سازمان تأمین‌ اجتماعی، بر اساس بخشنامه ابلاغ شده توسط مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، در اجرای مواد (۹۶) و (۱۱۱) قانون تامین‌اجتماعی و با عنایت به تصمیمات متخذه در جلسه مورخ ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ شورایعالی‌کار و تصویب‌نامه مورخ ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ و اصلاحیه مورخ ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ﻫﯿات محترم وزیران، میزان افزایش مستمری و کمک‌های جنبی (به همراه مبالغ متناسب‌سازی) قابل پرداخت از ابتدای سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین شده است:

الف) میزان افزایش مستمری (موضوع ماده ۹۶ قانون تامین‌اجتماعی)

از تاریخ یک فروردین ۱۴۰۱ کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان مشمول قانون تامین‌اجتماعی که تا پایان سال ۱۴۰۰ برقرار شده است، به ترتیب برای دریافت‌کنندگان حداقل مستمری (مبلغ ۲۶ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۹۵۰ ریال) و کمتر از آن، به میزان پنجاه و هفت و چهار دهم درصد و برای سایر سطوح بالاتر از حداقل مستمری به میزان (ده درصد) مستمری آنان در پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد، به نحوی که مجموع دریافتی ایشان بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد از مبلغ ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال کمتر نباشد.

آن دسته از مشمولین سطوح بالاتر که مجموع دریافتی ماهیانه آن‌ها بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد پس از افزایش موضوع این بند کمتر از ۱۰۰ میلیون ریال باشد، این افزایش تا سقف مزبور به اضافه شش میلیون و ۵۰۰ هزار ریال خواهد بود. (مشمولان قوانین خاص که میزان مستمری پرداختی به آنان تابع مقررات مستمری بگیری جزئی است؛ صرفاً مشمول افزایش ۵۷ ممیز ۴ درصدی خواهند بود.)

ب) مبلغ حداقل مستمری در سال ۱۴۰۱

براساس مصوبات شورای عالی کار، حداقل میزان مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول اجرای ماده (۱۱۱) قانون تامین‌اجتماعی از تاریخ یک فروردین ۱۴۰۱، ماهیانه مبلغ ۴۱ میلیون و ۷۹۷ هزار و ۵۰۰ ریال تعیین می‌شود.

ج) تفاوت تطبیق مصوبه سال ۱۴۰۱

چنانچه مجموع دریافتی مستمری‌بگیران مشمول ماده (۱۱۱) قانون (بدون احتساب مبلغ کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد) از مبلغ ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار ریال کمتر باشد، مابه‌التفاوت مربوطه با عنوان «تفاوت تطبیق مصوبه سال ۱۴۰۱» پرداخت می‌شود. مبلغ مذکور در خصوص مستمری‌بگیران جزیی، به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه خواهد بود.

د) میزان کمک‌های جنبی

به منظور جبران بخشی از افزایش هزینه‌های زندگی و ارتقای وضعیت معیشت مستمری‌بگیران و به موجب ضوابط قانونی و مفاد بودجه سنواتی سازمان، میزان کمک‌های جنبی در سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین می‌گردد:

۱حق سنوات

حق سنوات مازاد بر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه، در سال ۱۴۰۱ به میزان پنج هزار ریال به ازای هر سال سابقه مازاد بر ۲۰ سال افزایش می‌یابد.

۲ کمک‌هزینه عائله‌مندی، کمک‌هزینه اولاد و کمک‌هزینه همسر متکفل فرزند

میزان این کمک‌ها در سال ۱۴۰۱ به شرح ذیل تعیین و وفق ضوابط جاری به مشمولین پرداخت می‌گردد:

کمک‌هزینه ماهانه عائله‌مندی: مبلغ چهار میلیون و ۷۳ هزار و ۸۹۵ ریال

کمک‌هزینه ماهانه اولاد: مبلغ یک میلیون و ۵۶ هزار و ۱۹۵ ریال

کمک‌هزینه ماهانه همسر متکفل فرزند: مبلغ چهار میلیون و ۷۳ هزار و ۸۹۵ ریال

۳ کمک‌هزینه مسکن

میزان کمک‌هزینه مسکن به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ یک میلیون و ۶۵۰ هزار ریال در ماه تعیین شده است.

۴ کمک به تامین معیشت مستمری‌بگیران

میزان کمک به تامین معیشت مستمری‌بگیران به ازای هر پرونده مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی‌کلی و بازماندگان به مبلغ دو میلیون و ۲۰۰ هزار ریال در ماه تعیین شده است.

4 نظر
 1. مستمری بگیر حداقلی

  همسان سازی رو چرا پیچوندن؟ مزایای جانبی چرا 10درصد اضافه شده؟ چرا شماها از دزدی دست برنمیدارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 2. حبیب

  تمام تلاش دولت برای اینکه حق راندهد جالبه که بی عدالتی را بانام عدالت میخواهد جا بزند
  نمیدونم مگه صندوق بازنشستگان تامین اجتماعی ارث باباشونه یا از دولت بوجه میگیره که مصوبات هیت مدیره وسازمان را گذاشتن کنار و دلبخواهی افزایش میدهند این صندوق تماما مال کارگران و بازنشسته هاست و دولت بزرگترین بدهکار آن میباشد از عجایب روزگاره که به ضعیف ترین قشر بدهکار باشی و بدهی خودت را ندهی و دم از عدالت بزنی درضمن اونیکه در دوران خدمت حداکثر بیمه پرداخت کرده چرا باید الان دریافتی کمتر داشته باشه عدالت یعنی هر چیزی به مقدار و در جای خودش نه مساوات کمونیستی این روش مساوات گستره نه عدالت وبزودی همگی حداقل بگیر میشوند اینکار نه شرعا نه قانونا و نه عرفا درسته بدانید که قیامتی هست که مظلوم از ظالم حقش را خواهد گرفت

 3. علی

  دست از مسخره بازی ووبازی با آبروی ای قشر با شرافت بردارید کمکهای جنبی و وحمایتی و این گدا پروری در شآن خودتونه نه ماها ما درطول ۳۰ سال با روی گشاده از هزینه خانواده زدیم وبه عنوان بیمه برای این روزها واریز وذخیره کردیم حالا شما های گداصفت از صندوق ومال خودمون دارید برای ماصدقه میدید شرم وحیا چیز خوبی اگه داشته باشید ما فقط یک کلمه اجرای قانون در خصوص افزایش را می خواهیم ولا غیر به یک چهارپا این حرف رو دوبار میزدی متوجه میشد الان سه ماه که مثل توپ فوتبال بین مجلس ودولت بازیمان میدید ، بفهمید ما حمایتی وجنبی ومزخر فات دیگه رو نمی خواهیم ، دست از گداصفتی بردارید وشرم کنید با فشار تورمی که این دولت ودولت کذاب قبلی برایمان وارد کردید ، حداقل درک داشته باشید وافزایش مطابق قانون رو بی چون جرا می خواهیم

 4. لیلا

  باسلام
  ان شاالله که افزایش ۳۸% که تصویب شده بود اعمال و اجرا شود. کمک هزینه های جنبی فایده ای برای همه ندارد. بانوان بازنشسته که شاید بشه گفت ۹۰% حق اولاد و عائله مندی دریافت نمی کنند حالا ۱۰۰% هم افزایش داشته باشه. آقایان هم که در این سن اکثرا فرزند دختر ازدواج کرده و یا شاغل و مستقل، پسر هم که به سن قانونی برسه باز برای اون هم قطع میشه. فقط میمونه برای احتمالا یکی دو درصد اگر مجدد ازدواج یا صاحب فرزند شوند. پس دردی دوا نمیشه. بازنشسته ای که در این دوران خانواده ۴ نفری او تبدیل به ۱۰ نفر شد ، با عروس و داماد و نوه، خانواده های آنان. خواهشمند است دولت محترم ترتیبی اتخاذ نماید و توجه بیشتری به قشر آبرومند بازنشسته داشته باشند. تشکر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.