یارانه نقدی به کالابرگ تبدیل می‌شود

جانشین معاون رفاه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود تا مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.

به گزارش تازه نیوز، طرح «مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» از بیستم اردیبهشت ماه جاری از سوی دولت کلید خورد. با اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها، یارانه جدید برای ۷۲ میلیون نفر (۲۳ میلیون خانوار) واریز شد که برای سه دهک اول ۴۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های بین چهار تا ۹ نیز ۳۰۰ هزار تومان بود.

به نقل از ایسنا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که مسئولیت تعیین وضعیت اقتصادی خانوار و دهک‌بندی آنها را برعهده داشت از زمان آغاز اجرای طرح، سامانه‌ای را برای ثبت اعتراض مردم نسبت به دهک بندی اعلام و سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز امکانی را برای ثبت نام افراد جامانده فراهم کرد. البته هنوز نتایج بررسی اعتراضات از سوی وزارت رفاه اعلام نشده است.

چندی پیش عبدالملکی، وزیر سابق رفاه درباره نحوه اجرای این طرح توضیح داده و گفته بود «برنامه اصلی دولت که در متن قانون بودجه هم آمده، «کالابرگ الکترونیک» است که افراد با همان کارت بانکی به فروشگاه‌هایی مراجعه و مقدار مشخص کالا را با قیمت مشخص دریافت می‌کنند که بناست نرخ آن کالاها، قیمت قبل از افزایش‌ها باشد. این کار زیرساخت‌هایی نیاز دارد و مدتی به طول می‌انجامد که طبق برنامه دولت، دوماه است. دولت در حال کار بر روی جزئیات است و هرزمان نهایی شود از یارانه نقدی به کالابرگ الکترونیکی منتقل می‌شویم. »

رئیس جمهور نیز شنبه شب گذشته با حضور در رسانه ملی، به سوالی پیرامون وضعیت اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها این گونه پاسخ داده است: «این طرح در راستای اجرایی کردن سیاست ریشه‌کن کردن فقر مطلق در دستورکار قرار گرفت. ما باید بتوانیم فاصله طبقاتی را بهبود ببخشیم. نظام جدید یارانه‌ها گامی برای بهبود این شرایط است. ما همچنین دنبال هدایت منابع ارزی به سمت تولید و جلوگیری از واردات بی‌رویه هستیم. اصلاح اقتصادی یک گام ابتدایی است و ما دنبال سرمایه گذاری برای رشد اقتصادی هستیم. تا زمانی که وضع کالابرگ الکترونیک قطعیت پیدا نکند، حتما پرداخت نقدی یارانه را ادامه می‌دهیم.»

به گزارش ایسنا، علی شهیدی، جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز اخیرا پیرامون طرح اصلاح نظام یارانه‌ها و درباره راهکارهای کاهش تورم گفت: تورم‌های فعلی در اقتصاد ناشی از سه محل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، رشد نقدینگی و افزایش قیمت کالاهای اساسی ناشی از جنگ اوکراین و روسیه است.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین اعتراضات مردم در بحث یارانه‌ها این بود که پرداخت‌های یارانه‌ای جوابگوی افزایش قیمت‌ها نیست و متاسفانه این مسئله برای مردم به درستی تبیین نشد که تورم فعلی ناشی از سه محل مختلف است و پرداخت یارانه‌ها فقط یک بخش از تورم را پوشش می‌دهد.

جانشین معاون رفاه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تورم عمومی کشور که در این سال‌ها به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و همچنین تورم ناشی از جنگ اوکراین و روسیه، خارج از پک یارانه‌ای بود که دولت پرداخت کرد.

شهیدی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته، اما فارغ از بحث آماده شدن این بستر و پلتفرم، تبدیل پرداخت یارانه نقدی به کالابرگ خیلی فرقی نمی‌کند و تأثیری بر تورم نخواهد داشت.

وی افزود: تبدیل پرداخت یارانه نقدی به کالابرگ هرچند منجر به کاهش اندکی از رشد نقدینگی خواهدشد، اما به دلیل اینکه پول به شکلی غیر از ریال وارد چرخه اقتصادی می‌شود نهایتاً تأثیری بر تورم نمی‌گذارد.

جانشین معاون رفاه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، مدیریت مصرف مردم درباره برخی کالاها را ضروری دانست و در عین حال گفت: البته این موضوع معایب و محاسنی دارد که باید بیشتر درمورد آن بررسی و تحقیق کرد.

شهیدی معتقد است که پرداخت یارانه‌ها چه به شکل نقدی و چه به شکل کالابرگ به مردم، انحراف و فسادی ندارد چون مستقیماً و به صورت سیستماتیک به دست مصرف‌کننده اصلی می‌رسد.

6 نظر
 1. علیرضا اسلامی

  دولت قایق های پارویی را روی آب انداخت .به دوران کپونیسم برگشت خوردیم .

 2. البرت

  کالابرگ اشتباه است و قدرت خرید را افزایش نمی دهد که هیچ قدرت محدود انتخاب را هم از مردم میگیرد.شاید کسی با پول یارانه نیاز به خرید یک کالای الکترونیکی داشته باشد یا هزینه آبونه برق آب و یا حتی اینترن را با پول یارانه نیاز داشته باشد که پرداخت کند.چون 300 یا 400 هزار تومان کفاف خرید مایحتاج خورد و خوراک را با این تورم نمی دهد.و بهتر است یارانه نقدی بماند و جلوی تورم گرفته شود.

 3. علی

  مطمئن باشید آماده نبودن زیر ساخت ها بهانه است دولت اشتباهی کرده توش مونده اینها مصوب کردن 4قلم کالای اساسی را به نرخ شهریور پارسال با کالابرگ به مردم بدهند بعنوان مثال روغن با کالابرگ کیلویی 15000به نرخ پارسال وآزاد کیلویی 62000 ولی بعد یکماه الان روغن ازاد شده کیلویی 81000 وشایعه شده ماه بعد 5کیلویی تا 700000میرسد حالا اگر سال بعد 5کیلو روغن 800000بشه روغن آزاد میشه کیلویی 160000 یعنی اگر دولت بخواهد کالابرگ بدهد باید برای یک کیلو روغن 145000یارانه پرداخت کنه دقیقا برای 4قلم کالای اساسی به هر نفر باید بالای یک میلیون یارانه پرداخت کنه که از عهده دولت خارجه پس همون بلایی که احمدی نژاد سرمون آورد ریءسی هم سرمون میاره ودولت فقط همین نفری 300000یارانه نقدی پرداخت خواهد کرد تا با گرانی اجناس هیچ ضرری نکنه وتاوان بی مدیریتی آنها را باز مردم بدهند

 4. حمید

  سلام.یکی نیست به اینها بگه آقا به شما چه من میخوام با یارانه ام گوشت بخرم یا روغن بخرم؟شما یارانه ی نقدیتونو پرداخت کنید.به فکر سلامت ملت هم نباشید.ملت اگه پول نقد داشته باشه خودش میدونه چی بخره و چی بخوره.این مسخره بازیها چییه دارید در میارید.سر ملت رو شیره میمالید.بگید پول نقد نمیدیم تا برای ساخت و ساز سوریه لازم داریم.ملت رو هم با همین وسایلهای داخل کشور مشغول میکنیم.مثل روغن و برنج و مرغ و …..از همه مهمتر صف بستن جلوی فروشگاهها.فکر میکنید ملت همون ملت ۳۰،۴۰ساله پیشه که هیچی نمیفهمه؟

 5. علی

  یارانه نقدی اگه بشه کوپن ،مثل کوپن دوران جنگ خودبه خود حذف میشه ودیگه چیزی دست مردم بیچاره نمیاد دارن فیلم دور زدن مردم راشروع میکنندتاخودشان راحتربخورن

 6. جعفری

  این مبلغ ناچیز هرگز نمیتواند ۱۰درصدجبران گرانی اخیر ناشی ازبرداشتن ارز ترجیحی را داشته باشد قرار بود۴قلم گران شود۴۰۰قلم کشیده بالا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.