سرگردانی نتیجه برجام و تاثیرش بر قیمت دلار/ پیش‌بینی بازار ارز

قیمت دلار که در هفته روز اخیر در مسیری کاهشی قرار گرفته با مخابره دو خبر سیاسی مجدد روندی افزایشی را در پیش گرفت. با این شرایط چه چشم‌اندازی برای قیمت دلار وجود دارد؟

به گزارش تازه نیوز، مدتی پیش بود که افزایش انتظارات تورمی در جامعه باعث افزایش قیمت دلار در کشور شد. از سویی دیگر سرگردانی نتیجه برجام و احتمال توقف مذاکرات نیز دلیل دیگری بود تا تا این روند را سرعت ببخشد.

به نقل از تجارت نیوز، در هفته گذشته با اخبار مثبت سیاسی که به گوش رسید کمی روند افزایشی قیمت دلار تعدیل شد و این اسکناس آمریکایی کمی‌ عقب‌نشینی کرد.

اما این وضعیت کاهشی پایداری نداشت و در این بین دو خبر بر افزایش مجدد دلار و بازگشت به قیمت قبلی موثر بودند. پایان مذاکرات دوحه در شرایطی که مقامات اروپایی این مذاکرات را چندان امیدوارکننده نمی‌دانستند و بیانیه گروه هفت علیه برنامه هسته‌ای ایران.

حالا با اخبار سیاسی جدیدی که مخابره چه چشم‌اندازی برای ارز وجود دارد؟

برزو حق‌شناس کارشناس بازارهای مالی بیان کرد: درحال حاضر جدا از ارزش ذاتی، قیمت دلار بیشتر از اخبار مثبت و منفی برجام متاثر است. شاهد هستیم که از چند روز قبل مذاکرات برجام تقریبا به نقطه‌ای رسید که طرفین آن را ترک کردند و دلار روندی صعودی گرفت. این ارز از محدوده ۲۷ هزار تومان رشد کرد و حتی سقف خود در سال قبل را شکست.

او ادامه داد: سپس با سیگنال‌های مثبتی که طرفین درخصوص احیای مذاکرات دادند این روند صعودی ضعیف شد.

این کارشناس درمورد پیش‌بینی خود از آینده دلار گفت: برای هفته آینده نیز دلار منتظر اخباری است که از این مذاکرات مخابره شود. اگر اخبار مثبتی وجود داشته باشد دلار به کانال‌های پایین‌تر قبلی می‌رسد، ولی اگر اخبار حاکی از آن نباشد که طرفین به توافق نزدیک هستند حتی می‌توان کانال‌های بالاتری را برای قیمت دلار پیش‌بینی کرد.

امیدواری تازه برای قیمت دلار

آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای تنها خبری بود که توانست ترمز بازار را بکشد و حالا که مذاکرات بی‌نتیجه مانده، بسیاری نگران ادامه مسیر دلار هستند. البته مقامات ایرانی و اروپایی حاضر در مذاکره اعلام کرده‌اند مذاکرات هسته‌ای در وین ادامه پیدا می‌کند.

خبری که امیدواری به ادامه مذاکرات را تشدید می‌کند اما ضمانتی وجود ندارد که این مذاکرات به نتیجه برسد.

روز گذشته سازمان ملل از ایران و آمریکا خواست به برجام برگردند و از آمریکا خواست تحریم‌های علیه ایران را متوقف کند. اما مساله مهم این است که این اخبار نمی‌تواند بر روند قیمت دلار در بازار تاثیری بگذارد.

گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد حتی در اواسط هفته گذشته که مساله مذاکرات هسته‌ای داغ بود، تقاضای خرید دلار در بازار بالا بود. اقدامی که نشان می‌داد مردم خبر مذاکرات را فرصت مناسبی برای خرید دیده‌اند و همچنان منتظر افزایش قیمت دلار هستند.

از طرفی معامله‌گران حرفه‌ای، خریدار دلار بودند اما به سختی و با اکراه دلارهای ۳۰ هزار تومانی خود را به مردم می‌فروختند. اقدامی که به گفته تحلیلگران،‌ نشان از این داشت که بازار مذاکرات برجام را جدی نگرفته و همچنان میل به افزایش دارد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.