مذاکرات به نتیجه‌ برسد، دوربین‌ها وارد مدار می‌شوند

وزیر امور خارجه کشور گفت: ما مطمئناً به تلاش‌های خود برای دستیابی به آتش بس در اوکراین با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران ادامه خواهیم داد.

به گزارش تازه نیوز و به نقل از ایسنا، متن مصاحبه حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا در مورد برجام و جنگ اوکراین به شرح زیر است:

 بیایید با جنگ در اوکراین شروع کنیم؛ ایران این درگیری را محکوم کرد، اما مشخصاً تجاوز روسیه را محکوم نکرد، چرا؟

ما از ابتدا مواضع خود را علیه جنگ در اوکراین خیلی واضح اعلام کرده‌ایم. منظورم این است که ما با حمله نظامی روسیه به اوکراین مخالفیم. ما از همان ابتدا سعی کردیم جنگ را متوقف کنیم و مذاکرات سیاسی بین طرفین را آغاز کنیم. من خودم سه بار با وزیر خارجه اوکراین و بارها با “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه تماس داشتم. اعتقاد ما همچنان بر این است که راه حل اوکراین جنگ نیست و هرچقدر هم این درگیری طولانی شود، راهی جز مذاکره برای حل آن وجود نخواهد داشت.

 

کرملین به تازگی از سفر پوتین به تهران برای گفت وگو در مورد سوریه در هفته آینده خبر داده است. در این سفر در مورد اوکراین هم صحبت می‌کنید؟

این نشستی سه جانبه در قالب آستانه خواهد بود که برای اولین بار در طی سه سال گذشته به صورت حضوری برگزار می‌شود. موضوعات مهمی مانند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، تحریم‌ها علیه سوریه و عملیات نظامی احتمالی ترکیه در منطقه مرزی برای مبارزه با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. رئیس جمهور کشورمان دو هفته پیش در ملاقات با رئیس جمهور روسیه در ترکمنستان مواضع ایران در خصوص جنگ اوکراین را مطرح و اعلام کردند در حالی که ریشه‌های جنگ را درک می‌کنیم، اما ایران همچنان مخالف درگیری است. ما مطمئناً تلاش‌های خود را برای دستیابی به آتش بس در اوکراین با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران ادامه خواهیم داد.

 

“جیک سالیوان”، مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا اعلام نمود که روسیه در شُرف دستیابی به پهپادهایی با قابلیت حمل موشک از ایران است. پاسخ دولت شما در این رابطه چیست؟

ما همکاری‌های مختلفی را با روسیه از جمله در بخش دفاعی داریم، اما به هیچ یک از طرف‌های درگیر در این جنگ کمک نمی‌کنیم، زیرا معتقدیم که جنگ باید متوقف شود. من فکر می‌کنم مشکل فعلی درگیری این است که تولیدکنندگان تسلیحات در برخی از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، در تلاش هستند تا محصولات خود را بفروشند. ما از هر اقدامی که منجر به تشدید تنش شود اجتناب و برای توقف جنگ تلاش خواهیم کرد.

 

مذاکرات برای ازسرگیری توافق هسته‌ای برجام در چه مرحله‌ای است؟ هر چند دیدار اخیر در دوحه به خوبی پیش نرفت.

دولت جدید ایران مذاکرات جدی با همتایان خود در مورد موضوع هسته‌ای انجام داده است. ما به پیش‌نویسی رسیدیم که ۹۰ درصد آن با موافقت ۴ + ۱ و همچنین آمریکایی‌ها همراه است. ما برای لغو تحریم‌ها با آمریکایی‌ها در تماس هستیم. آنها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها در حال رایزنی هستند. هم در پیش‌نویس و هم در ایده‌هایی که مطرح شده، پیشرفت زیادی حاصل شده است. فکر نمی‌کنم این مطلب درست باشد که بگوییم در دوحه شکستی رخ داد. پیشرفت وجود دارد، اما مسائل دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود.

 

 کدام مسائل؟

ما ضمانت‌های اقتصادی قوی می‌خواهیم. اگر یک شرکت غربی با همتای ایرانی خود قرارداد ببندد، باید مطمئن باشد که پروژه اجرا می‌شود و در صورت اعمال تحریم، غرامت دریافت می‌کند.

 

آیا ایتالیا جزو کشورهایی است که از طریق آن با ایالات متحده در ارتباط هستید؟

من با “دی مایو” وزیر خارجه ایتالیا در مورد موضوع هسته‌ای صحبت کردم، ایشان ایده‌هایی خوبی را پیشنهاد کرد که در مذاکرات مورد توجه قرار خواهیم داد. در ده ماه گذشته، علاوه بر دیداری که در رم داشتیم، دو بار همدیگر را دیده‌ایم و در مورد مسائل مختلف از جمله برجام صحبت کردیم. اکنون ما در مرحله جدیدی از تبادل نظر هستیم. ما از قابلیت‌ها و توانایی‌های وزارت خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته‌ای استقبال می‌کنیم، همانطور که از هر ایده‌ای که بتواند به بازگرداندن ایالات متحده به برجام کمک کند، استقبال می‌کنیم. بنابراین ما به دنبال یک توافق خوب، محکم و پایدار هستیم و از کمک دیگر کشورها از جمله ایتالیا استقبال می‌کنیم.

 آیا این واقعیت که آمریکا از حذف سپاه پاسداران از لیست سازمان‌های تروریستی خودداری می‌کند، مانعی برای برجام است؟

ما یک ایده به آمریکایی‌ها پیشنهاد کردیم، به تعویق انداختن موضوعات مرتبط با لیست سیاه. اما باید مطمئن شویم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی و سهم خود در برجام برخوردار می‌شوند. کسب انتفاع اقتصادی در برجام ضروری است، ما چیزی فراتر از توافق هسته‌ای نمی‌خواهیم.

 

بیایید درباره سفر “جو بایدن”، رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه صحبت کنیم؛ ایران در مرکزیت مذاکرات قرار خواهد گرفت. شما چه انتظاری دارید و به چه چیزی امیدوار هستید؟

در ماه‌های اخیر ما مذاکرات مثبتی با عربستان سعودی داشته‌ایم. توجه به همسایگان یکی از اولویت‌های سیاست خارجی ماست. به ما گفته شده موضوع اصلی این سفر امنیت غذایی و انرژی خواهد بود. رژیم صهیونیستی مایل است این سفر را به فرصتی برای تشدید مسائل امنیتی و استفاده از آن علیه ایران تبدیل کند. امیدواریم طرف آمریکایی متوجه باشد که این سفر به فرصتی غیرسازنده و برخلاف تمایل اعلام شده برای رسیدن به نتیجه مذاکرات هسته‌ای تبدیل نشود.

 

 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از خاموش شدن برخی دوربین‌هایی که برای نظارت بر برنامه هسته‌ای شما استفاده می‌شوند، شکایت دارد. آیا حاضرید دوربین‌ها را برای از سرگیری گفت وگو با غرب فعال کنید؟

ما دوربین‌ها را خاموش نکردیم. آنها را از مدار خارج کردیم. اینها دوربین‌هایی هستند که ایران داوطلبانه برای نظارت نصب کرده و آنها را در پاسخ به قطعنامه ناعادلانه آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تحت فشار قرار دادن ایران در جریان مذاکرات، از مدار خارج کردیم. هر زمان که مذاکرات به نتیجه‌ای برسد، دوربین‌ها را دوباره وارد مدار می‌کنیم. ایران در تلاش برای دستیابی به یک توافق جدی و پایدار  بوده و در مورد احیای برجام مصمم است.

۱ نظر
  1. موحد

    اقای بایدن فرد مثبتی است ، ونقش شخصیت خوب فیلم سینمایی خوب بد زشت است که کلینت ایسوود نقش خوب رو بازی کرد نقش بد رو ترامپ بازی میکنه ونقش زشت رو هم اسرائیل ،عیسی مسیح ع یار وپشتیبان اقای بایدن باد، انشا ا… توافق برجام انجام شود.وایران هم سخت گیری زیادی نکند و در تنگنا قرار گرفتن اقای بایدن رو هم در نظر بگیرد. برجام طناب دار اسرائیل است.مثل صحنه اخر فیلم خوب بد زشت تو قبرستون.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.