سرود خمینی ای امام دو سال توقیف شد!

خالق اثر ماندگار “خمینی ای امام” گفت: این سرود دو سال در رادیو تلویزیون توقیف شد.

به گزارش تازه‌نیوز، سیدحمید شاهنگیان، از اولین آهنگ‌سازان سرودهای انقلابی شب گذشته در برنامه شبکه چهار سیما از توقیف سرود “خمینی ای امام” در صداوسیما خبرداد.

شاهنگیان که در برنامه به ذکر خاطراتش از ابتدای انقلاب و سخت بودن تولید موسیقی و حفظ موسیقی در روزهای پس از انقلاب سخن می‌گفت، توضیح داد: چند وقت پس از پخش سرود “خمینی ای امام” به ما اعلام کردند این سرود نباید پخش شود. پیگیری کردیم گفتند چون در ابتدای سرود از “ای مجاهد” استفاده می‌شود. پشت نوار این سرود نوشته بودند “غیر قابل پخش”!

در سالهای ابتدایی انقلاب گروهک منافقین از عبارت “مجاهدین خلق” برای خود استفاده می‌کردند.

شاهنگیان که پیش از انقلاب کار خود را آغاز کرد، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه شیکاگو است اما به طور ذوقی و بنابر احساس درونی و ضرورت ایجاد سرود برای وحدت بخشیدن بر حرکت‌های مردمی در انقلاب به ساختن سرود پرداخته است. بعد از انقلاب تا سال 1360 رئیس شورای موسیقی و شعر صدا و سیما می‌شود و از آن پس به مشاغل مدیریتی مشغول می‌شود، اما همچنان موسیقی انقلابی یکی از دغدغه‌های اصلی‌اش بوده است. سرود ملی خمینی ای امام، برخیزید ای شهیدان راه خدا، زندانی، برخیزیم در هوای آزادی، نصر من الله، 17 شهریور، 13 آبان، بپا خیزید، از جمله سرودهایی است که او ساخته است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.