توافق آمریکا و عربستان علیه برنامه هسته‌ای ایران!

بعد از دیدارهای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با مقامات سعودی در جریان سفر به جده، واشنگتن و عربستان سعودی بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.

به گزارش تازه‌نیوز،  آمریکا و عربستان بدون توجه به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، درباره ادعای ضد ایرانی همیشگی جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای توافق کردند.

به نقل از ایرنا، در بیانیه مشترک آمریکا و عربستان آمده است که بایدن بر تعهد قوی و پایدار واشنگتن به امنیت و دفاع از عربستان تاکید کرد.

در ادامه این بیانیه، دو کشور با به کارگیری موضع ضد ایرانی و تکرار ادعاهای خود درباره نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، بر لزوم جلوگیری از مداخله تهران در امور داخلی کشورها، حمایت از گروه‌های وابسته به خود و ایجاد امنیت و ثبات در منطقه تاکید کردند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و یائیر لاپید نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی هم روز پنجشنبه بیانیه مشترکی را در خصوص وضعیت “مشارکت راهبردی” امضا کردند که بخشی از آن شامل تعهد رسمی آمریکا و این رژیم درباره ادعای ضد ایرانی همیشگی جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای است.

در این بیانیه مشترک که روز پنجشنبه در وبسایت کاخ سفید منتشر شده، آمده است که در راستای روابط امنیتی دیرینه میان آمریکا و اسرائیل و تعهد قاطع واشنگتن به امنیت این رژیم و به ویژه حفظ برتری نظامی آن، واشنگتن بر تعهد ثابت خود به حفظ و تقویت توانایی تل آویو برای بازدارندگی  دشمنانش و دفاع از خود در برابر هرگونه تهدید یا ترکیبی از تهدیدات، تاکید می‌کند.

این بیانیه ضد ایرانی می‌افزاید: آمریکا تاکید می‌کند که یکی از اجزای این تعهد جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای برای همیشه است و آمریکا آماده است تا از تمام عناصر قدرت ملی خود برای اطمینان از این امر استفاده کند.

در بخش دیگری از این بیانیه ضد ایرانی همچنین بر تعهد واشنگتن به همکاری با شرکای غیر از رژیم صهیونیستی برای مقابله با اقدامات ادعایی خصمانه و فعالیت‌های ادعایی بی‌ثبات‌کننده ایران، چه مستقیما و چه از طریق گروه‌ها و سازمان‌هایی مانند حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامی فلسطین تاکید می‌کند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به بیانیه مشترک رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد: هدف از این بیانیه صرفا ایران نیست بلکه کشورهای عربی و اسلامی باید همواره برتری رژیم صهیونیستی را بپذیرند.

کنعانی روز جمعه در حساب کاربری خود در صفحه توییتر نوشت: در بیانیه مشترک بایدن و لاپید، بر “تعهد ثابت و قاطع آمریکا به حفظ امنیت و برتری نظامی اسرائیل” تأکید شده است.

وی در ادامه این توییت تأکید کرد: اشتباه نشود؛ هدف صرفا ایران نیست، بلکه کشورهای عربی و اسلامی می‌بایست همواره برتری رژیم صهیونیستی را بپذیرند.

سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: بنابراین منبع اصلی تهدید برای منطقه کاملا روشن است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.